Ukraina

Iluzja domu bez pozwolenia

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa

Koszty zakupu materiałów budowlanych i robocizny niestety rosną. Niektóre rozwiązania zdrożały wielokrotnie. Stąd też należy spodziewać się, że przy chęci skorzystania z rządowego programu domów do 70 m. kw. bez pozwolenia, koszt wzniesienia takiej konstrukcji będzie wyższy.

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa
Budowa domu bez pozwolenia – ile będzie kosztować w 2022 r.? (Adobe Stock)
Budowa domu bez pozwolenia na budowę

Od 3 stycznia 2022 roku możesz wybudować całoroczny dom bez pozwolenia o powierzchni 70 m2. Wiążą się z nim uproszczone procedury formalne, zgodnie z przepisami Ustawy z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jedyne, co musisz zrobić w ramach formalności, to doręczyć zgłoszenie budowy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Warto zastanowić się nad tym, jakie koszty wiążą się z budową domu bez pozwolenia. Należy spodziewać się ich wzrostu w nadchodzących miesiącach, chociażby z uwagi na inflację.

Ile kosztuje dom bez pozwolenia?

Dom do 70 m2 nie jest duży, ale czy będzie też tani w budowie? Niekoniecznie, a wszystko przez drastyczne podwyżki cen materiałów budowlanych i robocizny.

Pandemia koronawirusa spowodowała przestoje w dostarczaniu wielu produktów. Z miesiąca na miesiąc drożały podstawowe materiały budowlane jak stal do wykonywania zbrojenia czy płyty gipsowo-kartonowe. Z końcem 2021 roku pojawiła się wysoka inflacja. W marcu 2022 roku według GUS wyniosła ona aż 11 proc. w skali roku.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 3 lat koszty budowy domów wzrosły średnio o 1/5, na co wpływ miał znaczny skok cen materiałów budowlanych. Niektóre zdrożały o ponad 100 proc., czego przykładem jest blacha stalowa. Niedobory produktów na rynku windują ceny, ale powodują też, że trudno jest oszacować, ile kosztuje dom bez pozwolenia – od momentu wbicia na posesji pierwszej łopaty do momentu zamknięcia inwestycji pod klucz.

Budowa domu będzie droższa. Sprawdź jakie są przykładowe koszty

Do niedawna koszt budowy domu w średnim standardzie wykończenia wynosił do 6 tys. zł za 1 m2. Oznaczałoby to, że ostateczna cena za obiekt do 70 m2 wyniosłaby 420 tys. zł. W 2019 roku za 1 m2 budowy domu liczono około 4,3 tys. zł, ale na koniec tego samego roku trzeba już było za to zapłacić ponad 4,5 tys. zł.

Więcej na money.pl

x

Zobasz także

Uratują „zakładówki”

Resort rozwoju przygotował projekt nowych regulacji prawnych, które mają rozwiązać problem byłych mieszkań zakładowych (pracowniczych). ...

Komunalki na sprzedaż

Poznań chce znów sprzedawać mieszkania komunalne. Będzie drożej niż poprzednio, ale i tak okazyjnie Mieszkań ...

Zaludnić pustostany

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego tylko w Warszawie jest aż 4,5 tysiąca pustostanów. W całej ...

To był „czarny maj”

„Czarny maj” na rynku mieszkaniowym w Polsce. Analitycy piszą o gwałtownym spadku sprzedaży – To ...

Tanio już było

Warszawa (+1901 zł), Białystok (+1895 zł) i Szczecin (+1647 zł) zanotowały największe wzrosty rok do ...