Ukraina

Inflacja czy deflacja?

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w maju tego roku wyniosła 2,9 proc. Ale już w porównaniu z kwietniem była deflacja, czyli za te same pieniądze stać jest nas na więcej. Poza owocami ceny żywności stanęły w miejscu, a mocno taniały usługi transportowe i paliwa.

W maju mieliśmy drugi miesiąc z rzędu spadku cen. Tym razem spadek był 0,2 proc. w porównaniu do 0,1 proc. w kwietniu
Największy wpływ na deflację miały usługi transportowe i paliwa, a głównie spadek cen gazu do samochodów
Drożały owoce i usługi stomatologiczne

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł w maju w porównaniu z kwietniem o 0,2 proc. – GUS podał zweryfikowane dane. Oznacza to już drugi miesiąc deflacji. Tak długiej serii nie było od 2017 roku. Najdłuższa seria spadków cen w historii wynosiła cztery miesiące między listopadem 2015, a lutym 2016.

Z punktu widzenia siły nabywczej naszych wynagrodzeń to bardzo dobra wiadomość. Możemy sobie kupić za te same pieniądze więcej niż w kwietniu i marcu.

Rok do roku była jednak inflacja i ceny są wyższe o średnio 2,9 proc. niż w maju poprzedniego roku.
Paliwa deflacyjne

Najnowsze dane potwierdzają wcześniejszy tzw. szybki odczyt GUS z końca maja. Jednocześnie urząd podał więcej szczegółów i wiadomo, które konkretnie towary wpłynęły najbardziej na spadek cen.

W skali miesiąca najszybciej taniał transport (o 4,5 proc. mdm). Najmocniej spadały ceny usług transportowych (-18,4 proc. mdm) – obniżyły wskaźnik cen o 0,2 pkt. proc. Redukcja popytu na przejazdy w czasie pandemii najwyraźniej zmusiła przewoźników do wojny cenowej.

Wolniej niż usługi transportowe taniały paliwa (-4,5 proc. mdm), ale ich udział w koszyku inflacyjnym jest większy, przez co miały na niego wpływ równie mocny, jak usługi transportowe (o 0,2 pkt. proc. w dół). Najmocniej staniał gaz do samochodów (-7,7 proc.). To już mogą być pierwsze efekty nowej formuły cenowej, po jakiej rosyjski Gazprom sprzedaje gaz PGNiG. Benzyna staniała o 4,1 proc., a olej napędowy o 4,4 proc. w porównaniu z kwietniem. To efekt spadku światowych cen ropy.
Źródło:onet.pl

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...