Ukraina

Inwestycje w poznańskiej oświacie

Poznań realizuje szereg inwestycji w rozwój infrastruktury oświatowej. Trwają projekty budowy nowych placówek na Umultowie, Strzeszynie, Szczepankowie i ulicy Leśniowolskiej. Kolejne budynki zostaną poddane termomodernizacji. Łączne nakłady finansowe na inwestycje w latach 2015-2019 wynoszą 93.000.000 zł. – Kiedy popatrzy się na mapę Poznania, to widać, że w każdej dzielnicy modernizujemy wiele obiektów oświatowych, rozbudowujemy i budujemy od podstaw nowe sale gimnastyczne, poddajemy również renowacji obiekty zabytkowe. To jest sygnał, że Poznań oprócz działań miękkich, związanych z oświatą, nie zapomina o bazie lokalowej, która przez wiele lat była zaniedbywana – wyjaśniał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Inwestycje w rozbudowę zaplecza dydaktycznego prowadzi Wydział Oświaty. 4 najważniejsze w 2016 roku projekty rozbudowy placówek szkolnych dotyczą osiedli Umultowo, Strzeszyn, Szczepankowo i szkoły przy ulicy Leśniowolskiej.
Przedsięwzięcie polegające na termomodernizacji kolejnych 5 budynków użyteczności publicznej, realizowane jest przez Biuro Koordynacji i Rewitalizacji Miasta. Prace finansowane są w 80 proc. ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej skierowanej przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein do państw członkowskich Unii Europejskiej. Wsparcie EOG dla projektu termomodernizacji wynosi 7.359.058 złotych. Pozostała część kosztów kwalifikowanych w wysokości 2.684.017 złotych pochodzi z budżetu Poznania.
– Zespół szkół na os. Łokietka jest w trakcie termorenowacji. Jest to jeden z pięciu obiektów, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Budując nowe, jak i modernizując te istniejące szkoły zamierzamy poprawić warunki nauczania naszym uczniom, a także warunki pracy poznańskim nauczycielom. Chcemy także pokazać zainteresowanym, że warto posyłać dzieci do szkół i przedszkoli w Poznaniu. Widać, że mamy coraz lepsze warunki – przekonywał prezydent Wiśniewski, po czym podziękował za zaangażowanie radnej Małgorzacie Dudzic-Biskupskiej. – Do niedawna cześć budynku szkoły była zajmowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Udało się przeprowadzić tę instytucję w inne miejsce, ale dzięki wsparciu pani radnej udało się zabezpieczyć 400 tys. złotych w budżecie miasta na wyremontowanie tych pomieszczeń na potrzeby szkoły.
– Czekamy na szkołę na Umultowie, ale do tego czasu uczniowie z północnych dzielnic miasta muszą mieć miejsce do nauki. W grę wchodzi zmianowość, żeby dzieci nie musiały chodzić do szkoły na popołudnie. Dlatego tak ważne było, żeby „uwolnić” tę część budynku – powiedziała Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna Poznania.
Jolanta Zielińska-Wachowiak, dyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego nr 1 nie kryje zadowolenia ze zmian.
– Okres remontu nie jest łatwy, ale minął prawie niezauważenie. Szkoła już nie szpeci, a ozdabia i wyróżnia się na osiedlu. Dzieci doceniają to, co ładne i nowe. Myślę, że do takiej szkoły przychodzą chętniej – ocenia.
Zakres prac we wszystkich jednostkach objętych dofinansowaniem przewiduje ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż perlatorów, wymianę oświetlenia na energooszczędne typu LED, montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...