Ukraina

Izabelle zostały wręczone

Nagroda Izabella: Marszałek wyróżnił wielkopolskie muzea

Grand Prix i statuetka Izabelli  dla Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach dla Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance. To wyniki Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2022. Nagrody i wyróżnienia trafiły także do Jarocina, Piły, Kępna, Leszna, Gniezna, Żabikowa, na Lednicę i do muzeów ze stolicy regionu. Laureatów, podczas gali 22 maja 2023 roku w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, uhonorował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, patron honorowy konkursu.

Nagroda specjalna została przyznana pośmiertnie prof. Andrzejowi M. Wyrwie, zmarłemu w zeszłym roku dyrektorowi lednickiego muzeum, a także historykowi dziejów średniowiecza i archeologowi. Wyróżnienie odebrała córka Profesora.

Marszałek wspominając Andrzeja Wyrwę podkreślił, że przyczynił się on m.in. do kształtu muzeum, w którym odbyła się poniedziałkowa uroczystość. „To pięknie zlokalizowany obiekt, pozwalający dostrzec niezwykłość krajobrazu, który otacza to szczególne miejsce” – mówił Marszałek Woźniak o oddanej do użytku w zeszłym roku siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, położonej tuż obok wód Jeziora Lednickiego.

„Spotkaliśmy się, by uhonorować tych, którzy – zdaniem Kapituły Konkursu – odnieśli sukces poprzez swoją działalność muzealną. Cieszy to, że wśród laureatów znalazły się nie tylko te placówki z największym potencjałem, ale również te, które działają w lokalnych społecznościach i także mają interesującą ofertę. To jest pełny obraz wielkopolskiego muzealnictwa” – podkreślił Marszałek Woźniak. Marszałek nawiązał także do włączenia od tego roku do grona muzeów Samorządu Województwa Wielkopolskiego dwóch placówek – Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

„Izabela Czartoryska, kiedy zakładała swoje pierwsze muzeum, na jego budynku napisała przeszłość przyszłości, warto zwłaszcza o tym drugim członie pamiętać. To ważne, aby w naszej działalności, posługując się zabytkami i mówiąc o przeszłości, myśleć również o tym, co będzie. Tym bardziej, że jako muzealnicy w naszej pracy mamy ogromną rolę do spełnienia, w tym kształtowania postaw obywatelskich” – zaznaczył  Jan Maćkowiak, prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

Nagroda Izabella – inspirowana postacią Izabeli Czartoryskiej – jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Od początku jej patronem jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Pomysłodawcą nagrody był w 2007 r. Mieczysław Nadolski, wieloletni pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nagroda jest honorowa. Laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy.

Muzea oceniane są w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje.

Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo.

x

Zobasz także

Dwie inwestycje w Okonku

Każda inwestycja ukończona w Wielkopolsce jest dowodem na to, jak dobrze rozwija się nasz region. ...

Będzie obwodnica Gostynia

Jest zezwolenie na realizację obwodnicy Gostynia. Ma być gotowa za dwa lata   Zakończenie inwestycji ...

Atomówka w sieci PAK

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z ...

Dożynki 27 sierpnia w Pleszewie

Podczas konferencji prasowej  24 lipca br. w Zajezdni Kultury w Pleszewie Marek Woźniak, Marszałek Województwa ...

Marszałek wspiera szpitale

– To już ostatnie środki, które udało się wygospodarować z naszego programu regionalnego 2014+. Zależało ...