Ukraina

J. Jaśkowiak na Grunwaldzie

Bezpieczeństwo na drodze, rozbudowa szpitala klinicznego i powiększenie osiedla – to tematy,

 

które zdominowały spotkanie prezydenta Poznania z mieszkańcami osiedla Stary Grunwald.

 

Początek spotkania dotyczył przede wszystkim kwestii związanych z bezpieczeństwem na drodze. Mieszkańcy skarżyli się na auta należące do mieszkańców innych dzielnic, które zajmują miejsca na chodniku, nie pozwalając poruszać się pieszym. Pojawił się też problem nielegalnego parkowania na kopertach dla niepełnosprawnych oraz przejścia dla pieszych, które mogłoby powstać na ulicy Marszałkowskiej. Wspomniano również o ulicy Szamotulskiej, która zmienia się ze spokojnej ulicy osiedlowej w trasę, z której korzysta wielu kierowców, chcących dojechać z ul. Marcelińskiej na Bukowską.

– Koperty dla niepełnosprawnych są potrzebne i nie można ich likwidować – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Jeśli jednak korzystają z nich osoby nieuprawnione, to rzeczywiście rodzi się problem. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest powiadomienie straży miejskiej i policji. Przyjrzymy się procesowi wykupowania kopert przez firmy. Nie mamy jednak narzędzi, by zakazać parkowania w przestrzeni publicznej osobom, które nie mieszkają na danej ulicy. Nie pozwala na to prawo. Problem z parkowaniem to część większego zjawiska, jakim jest zbyt duża liczba samochodów w Poznaniu. By to zmienić, inwestujemy w transport publiczny i zachęcamy poznaniaków do korzystania z innych środków transportu. Duży ruch samochodowy to problem całego Poznania i nie da się rozwiązać go w tydzień. Wprowadzenie zrównoważonego transportu to proces, który musi potrwać.

Mieszkańcy osiedla dopytywali też o stan zaawansowania prac nad koncepcją szpitala klinicznego, jaki chcą rozbudować na Grunwaldzie władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wielkość budowli budzi wśród mieszkańców Starego Grunwaldu obawy, że inwestycja źle wpłynie na środowisko. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapewnił, że inwestor otrzymał decyzję środowiskową, więc projekt nie zagraża otoczeniu. – Jeśli jednak złożona w urzędzie miasta koncepcja zostanie zmieniona, np. inwestycja zostanie znacznie rozbudowana, inwestor będzie musiał złożyć wniosek o kolejną decyzje środowiskową – wyjaśniał prezydent Poznania. – Rada osiedla na pewno zostanie o tym powiadomiona i nic nie wydarzy się bez wiedzy mieszkańców. Pamiętajmy jednak, że koszt budowy szpitala szacuje się na 1,3 miliarda złotych i w większości ma go sfinansować państwo. Przy najbliższym spotkaniu z rektorem Uniwersytetu Medycznego zapytam, jaka jest realna możliwość rozpoczęcia tej inwestycji – dodał.

Padły pytania dotyczące targowiska „Świt”. Przedstawiciele miasta zapewnili, że remont rynku i pawilonów zostanie zrealizowany tak, jak uzgodniono to wcześniej z kupcami. Mieszkańcy chcieli też wiedzieć, co z pływalnią przy ul. Bukowskiej, która wcześniej służyła żołnierzom, a teraz jest nieczynna. – Czy można byłoby udostępnić ją mieszkańcom miasta, oczywiście odpłatnie? – pytała Maria Bąk-Ziółkowska, radna osiedla, tłumacząc, że najbliższa ogólnie dostępna pływalnia jest na Dąbrowskiego, dojazd do niej jest trudny dla osób, które nie mają samochodu. Prezydent zapewnił, że przyjrzy się sprawie.

Dużo emocji wzbudziła też propozycja powiększenia osiedla o tereny leżące po drugiej stronie ulicy Grunwaldzkiej.

– Można to zrobić na trzy sposoby – wyjaśniał Przemysław Markowski, zastępca dyrektora Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania. – Po pierwsze mieszkańcy mogą złożyć odpowiedni wniosek poparty wymaganą liczbą podpisów. Drugi sposób to uchwały zaangażowanych w sprawę rad osiedli, a trzeci – to decyzja rady miasta, oczywiście poprzedzona konsultacjami.

– Jeśli taka jest wola mieszkańców, nie mam nic przeciwko temu – zapewniał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Warunek jest tylko jeden: taka procedura powinna służyć osiedlom i ich mieszkańcom, którzy muszą wyrazić chęć i zgodę. Pytanie, ilu poznaniaków chce tej zmiany? Jeśli jest taka potrzeba, na pewno przyjrzymy się tej kwestii.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...