Ukraina

Jak chce mieszkać senior?

Czego na rynku nieruchomości szukają osoby starsze? Jak deweloperzy mogą odpowiadać na to zapotrzebowanie? Już za 10 lat w Polsce będzie więcej emerytów niż 25-latków. Za 30 lat osoby w wieku 65+ mają stanowić 1/3 populacji kraju. Biegły w nowych technologiach, świadomy i na emeryturze. Już niebawem deweloperzy tak będą opisywali grupę swoich najważniejszych klientów. Według danych GUS w 2025 roku w Polsce będzie już 517 tys. 67-latków (teraz jest ich około 442 tys.). W kolejnych latach dominacja tej grupy wiekowej będzie rosła. Zdaniem analityków Polska starzeje się najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Taka sytuacja oznacza zmiany na rynku – również w odniesieniu do nieruchomości.


Wygoda przede wszystkim

Jakie są potrzeby i preferencje mieszkaniowe osób starszych? Zdaniem ekspertów to przede wszystkim komfort życia i dostępność rozwiązań, które tę wygodę zapewniają. Chętnie wybierane są więc lokalizacje w spokojnych, zielonych częściach miast, jednocześnie dobrze skomunikowanych i wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę. W kwestii rozwiązań technologicznych mowa m.in. o automatyce mieszkaniowej.
– Deweloperzy coraz częściej oferują w standardzie inwestycji system smart home, który bardzo dobrze wpisuje się w potrzeby osób starszych. Specjalne czujniki alarmują o niebezpieczeństwie zalania mieszkania lub pożaru, inne moduły sprawiają, że nie trzeba codziennie pamiętać o części domowych czynności – mówi Mikołaj Pertek, ekspert rynku deweloperskiego w Fibaro. – Łatwiej jest też kontrolować zużycie energii, a badania pokazują, że senior sporą uwagę przykłada do kosztów utrzymania.

Starsi są świadomi i wymagający

Badania naukowców z Das Deutsche Primatenzentrum w Getyndze udowodniły, że wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej uważni również co do tego, jak spędzamy czas. Osoby starsze i seniorzy nie chcą go marnować. Oszczędność czy wydłużenie czasu wolnego jest kolejnym istotnym kryterium wyboru mieszkania na resztę życia, co z kolei deweloperzy również mogą zapewnić poprzez inwestycję w systemy inteligentne. Automatyzacja domowych procesów jest odpowiedzią na znalezienie więcej chwil dla siebie, rodziny i znajomych.
– Dzięki takim udogodnieniom osoba starsza może też łatwo wezwać pomoc lub skontaktować się z rodziną w nagłej sytuacji. Wykona to za pomocą jednego przycisku, który powoduje wysłanie odpowiedniej wiadomości tekstowej – dodaje Mikołaj Pertek.
Dzisiejsi 50- i 60-latkowie coraz częściej są dobrze obyci z nowymi technologiami i chętnie z nich korzystają. Wraz ze starzeniem się kolejnych pokoleń ta tendencja będzie wzrastać. I choć z jednej strony aktualni następcy pokolenia baby boomers są bardzo świadomymi i wymagającymi klientami, to równocześnie są osobami o dobrych dochodach, które chętnie lokują w nieruchomościach.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...