Ukraina

Jaka siła złotego

Złoty ma za sobą nieudany tydzień. Analitycy nie spodziewają się jego wzmocnienia przed końcem roku. Niektórzy eksperci prognozują, że dla naszej waluty pomyślny będzie pierwszy kwartał 2022 roku. Z pewnością złoty nie jest narażony na takie wstrząsy jak turecka lira, która w ciągu roku straciła połowę wartości.

Funt wzmocnił się w ostatnich dniach wobec złotego po zaskakującym podniesieniu przez Bank Anglii głównej stopy procentowej (z 0,1 proc. do 0,25 proc.)

W poprzedni piątek za euro płacono 4,60 zł, a po upływie siedmiu dni kurs wzrósł do 4,63 zł. W tym samym czasie dolar podrożał z 4,07 do 4,12 zł, frank szwajcarski z 4,40 do 4,46 zł, a funt brytyjski z 5,39 do 5,45 zł.

Amerykańska waluta wzmocniła się wobec złotego po decyzji Rezerwy Federalnej (Fed), która postanowiła przyspieszyć tak zwany tapering, czyli proces ograniczania skupu aktywów. Cała procedura ma zakończyć się w marcu przyszłego roku. Wtedy też mógłby zacząć się drugi etap zaostrzania polityki monetarnej, czyli podnoszenie stóp procentowych. Jak wynika z najnowszych prognoz poszczególnych decydentów z Fed w 2022 roku można spodziewać się trzech podwyżek stóp i trzech kolejnych w 2023 roku.

Funt wzmocnił się w ostatnich dniach wobec złotego po zaskakującym podniesieniu przez Bank Anglii głównej stopy procentowej (z 0,1 proc. do 0,25 proc.). Decyzja zapadła przygniatającą większością głosów – opowiedziało się za nią 8 na 9 osób. Wcześniej spekulowano, że Brytyjczycy zdecydują się na ten ruch najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku, gdyż pojawienie się Omikrona i nowe restrykcje pandemiczne na Wyspach miały uniemożliwić grudniowe zaostrzanie polityki pieniężnej.
Europejski Bank Centralny też poinformował o „lekkim ściągnięciu cugli”. Podjęto decyzję o zakończeniu pandemicznego, ratunkowego skupu aktywów (PEPP) w marcu 2022 roku. Byłoby to mocno połączone w czasie z wygaszaniem programu skupu obligacji przez Amerykanów. EBC zaznaczył jednak, że w razie pogorszenia się sytuacji gospodarczej program „dodruku euro” będzie reaktywowany i dodał, że wzrost stóp procentowych w 2022 roku jest bardzo mało prawdopodobny.

 

Prognozy dla złotego

Łukasz Wardyn z CMC Markets jest zdania, że przed końcem roku złoty się nie umocni. Inwestorzy dobrze bowiem pamiętają rynkową interwencję NBP sprzed 12 miesięcy, której celem było osłabienie naszej waluty. W dodatku, z dużą rezerwą odnoszą się do najnowszej deklaracji prezesa Adama Glapińskiego, że „polskiej gospodarce potrzebny jest mocny złoty”.

x

Zobasz także

Wielkopolski Klub Kapitału

Obchody 29. rocznicy powołania Wielkopolskiego Klubu Kapitału były okazją do wręczenia odznak przedsiębiorcom zasłużonym dla ...

Stopy a obsługa kredytu

Jak wyliczyli ekonomiści BNP Paribas, każda podwyżka stóp procentowych przez NBP o 1 pkt proc. ...

Budżet za dwa miesiące

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – luty 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej ...

60 mln logowań

E-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient, dostępny na ...

Granica na 10-złotówce

27 stycznia 2022 roku Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Ochrona polskiej granicy wschodniej” ...