Ukraina

Jaki Poznań dla poznaniaków

Nie ma wątpliwości – większość poznaniaków, którzy zagłosowali w plebiscycie Gazety Wyborczej, chce zielonego, ekologicznego Poznania. – Też tak zagłosowałem. „Zielone miasto” to ekologiczny transport, czyste powietrze i przede wszystkim retencja – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.
W plebiscycie Supermiasta 2040 wybrać można było najważniejsze wyzwania dla Poznania na najbliższe 20 lat. Chcieliśmy wiedzieć, co jest najistotniejsze dla mieszkańców. Zaprosiliśmy was do rozmowy o tym, jak kształtować przestrzeń miejską, jak poprawić funkcjonowanie miasta i jakie inwestycje są teraz najważniejsze. Krótko mówiąc – co zrobić, żeby w Poznaniu żyło się wygodnie i przyjemnie.
Spośród nadesłanych propozycji wytypowaliśmy 12 takich wyzwań, a potem 7 najważniejszych. Jedno z nich okazało się bezkonkurencyjne. „Naprawdę zielone miasto” – takiego Poznania chcecie. Zagłosowało na to 34 proc. biorących udział w plebiscycie.
Kolejne propozycje nawet nie zbliżyły się do zielonego Poznania. 13,6 proc. mieszkańców wskazało na hasło „Niech metropolia rośnie w siłę” (większa integracja Poznania i ościennych gmin to sukces gospodarczy, magnes dla inwestorów i nowych mieszkańców), dla 9,9 proc. najważniejszy jest „koniec z wykluczeniem” (edukacja równościowa w szkołach, przedszkolach, na uczelniach, w urzędach i instytucjach samorządowych; realne wsparcie dla mniejszości), a 9,2 proc. chciałoby „końca dominacji kierowców” (ulice i chodniki przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, redukcja liczby aut w centrum). Listę siedmiu kluczowych wyzwań dla Poznania zamykają „Poza centrum też ma być dobrze” (dobra komunikacja miejska, fajne przestrzenie wspólne na osiedlach, łatwy dostęp do usług, kultury, edukacji) z 7,5 proc. głosów, „Mądra szkoła” (taka, która troszczy się o każdego ucznia, w wymiarze wiedzy, kondycji psychicznej i fizycznej, rozwoju zainteresowań, zdobywania kompetencji społecznych), na którą zagłosowało 7 proc. naszych czytelników i „Studencie, zostań!” (Silny Akademicki Poznań – wspólna oferta uczelni i miasta dająca konkretne perspektywy na pracę i mieszkanie, zawierająca system konkretnych benefitów) – 4,7 proc. głosów.

– Cieszę się z takiego wyniku. Sam też oddałem głos na „Naprawdę zielone miasto”, bo jest to wyzwanie bezpośrednio powiązane z jakością życia mieszkańców, którą od kilku lat konsekwentnie staramy się podnosić – mówi Jacek Jaśkowiak.

Poza finałową siódemką znalazły się takie wyzwania, jak „Poznań na wysoki połysk”, „Odbudowa po pandemii”, „Zdrowie miasto”, „Miasto obywatelskie” oraz „Miasto pisarzy”.
Żeby było bardziej zielono

„Naprawdę zielone miasto” – co się za tym kryje? To konkretny plan walki ze smogiem, klarowna polityka dotycząca zieleni w mieście, w tym wycinek i nowych nasadzeń drzew, budowa parków, efektywny program odzyskiwania wody. Ale też zrównoważony ekologiczny transport, nowe parki i skwery w miejscach wskazanych we współpracy z mieszkańcami miasta, a więc nie tylko w centrum, ale w każdej dzielnicy. To jasny sygnał dla rządzących – zieleń, ochrona przyrody, ekologia, czyste powietrze są dla poznaniaków priorytetem.
Supermiasta 2040. Lubię Poznań, w którym dobrze spędza się czas. W którym wszyscy

– Rozwój komunikacji publicznej i rowerowej ogranicza ruch samochodowy, wspierając walkę ze smogiem prowadzoną na poziomie wymiany starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. Stąd szereg inwestycji w remonty torowisk, zakup nowoczesnych tramwajów, elektrycznych autobusów, budowę tras rowerowych, które już przynoszą efekty. Mamy obecnie najszybszą komunikację tramwajową w Polsce i największy udział rowerzystów w ogólnym ruchu wśród dużych polskich miast. Będziemy te działania kontynuować – zapowiada prezydent Jaśkowiak. – Nie możemy zawężać naszego myślenia o zielonym mieście wyłącznie do obsesyjnej walki o każde drzewo. Zagadnienie to obejmuje przecież także m.in. ekologiczny transport, czyste powietrze i przede wszystkim retencję.
Woda i drzewa

Jednym z kluczowych dla rozwoju i utrzymania terenów zielonych w mieście wyzwań będzie właśnie retencja. Prezydent Jacek Jaśkowiak mówi, że nie wolno dopuścić do tego, by woda była marnotrawiona, bo tam, gdzie jest woda, jest też dobra roślinność. W programy retencyjne miasto chce zainwestować w ciągu dekady ok. 2 mld zł. Większość wód opadowych spływa teraz do kanalizacji deszczowej. Miasto chce, żeby były zatrzymywane w glebie, tak, by roślinność, drzewa miały warunki do wzrostu. Jak mówi Jaśkowiak, bez wody utrzymanie i rozwój terenów zielonych jest niemożliwy.

– Dlatego planujemy szereg inwestycji w tym obszarze, będziemy też motywować do podobnych działań deweloperów, spółdzielnie mieszkaniowe i samych mieszkańców, poprzez stosowne zachęty finansowe, w tym zróżnicowanie stawek za odprowadzanie deszczówki – wylicza prezydent.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w 'Rozmowie Piaseckiego’ w TVN24 mówi o swojej wizji przyszłości Platformy Obywatelskiej.

Przeciwko wycinkom drzew w Poznaniu często protestują ekolodzy. Prezydent mówi, że tym dyskusjom towarzyszą często emocje, a brak jest argumentów. – „Zielone miasto” to zagadnienie bardzo kompleksowe i wymagające przemyślanej strategii oraz racjonalnego podejścia, ale także pewnej odwagi politycznej. Musimy sobie zdawać sprawę, że na rozwiązania służące retencji potrzebna jest przecież przestrzeń, więc będzie się to wiązało z ubytkiem miejsc parkingowych, że przy wymianie podziemnej infrastruktury nie każde drzewo da się uratować – przekonuje prezydent i dodaje: – To wymaga podejmowania niekiedy niepopularnych decyzji, które jednak są konieczne, by miasto mogło dobrze funkcjonować i być miejscem przyjaznym do życia.

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...