Ukraina

JESSICA pomoże odnowić miasta

JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas – wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich) to nowy instrument Komisji Europejskiej. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zainteresowany jest wykorzystaniem oferowanych funduszy między innymi na rewitalizację zdegradowanych obszarów miast. JESSICA to nowa inicjatywa polityczna zapewniająca ramy wspierające ściślejszą współpracę w zakresie finansowania polityki zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich przez władze państw członkowskich z jednej strony oraz Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB) z drugiej strony. Przewiduje się również udział i wkład innych międzynarodowych instytucji finansowych, a także europejskiego sektora bankowego i prywatnego.

Nowe możliwości

JESSICA została uruchomiona przez Komisję we współpracy z EBI i CEB, aby zapewnić pomoc i nowe możliwości organom zarządzającym, odpowiedzialnym za kolejną generację programów polityki spójności poprzez:
– wykorzystanie dodatkowych zasobów kredytowych dla celów finansowania partnerstwa publiczno-prywatnego i innych projektów rozwoju obszarów miejskich w regionach UE;
– dostęp do wiedzy specjalistycznej w zakresie finansowania i zarządzania wyspecjalizowanych instytucji, takich jak EBI i CEB, a także innych międzynarodowych instytucji finansowych;
– stworzenie silniejszych zachęt do pomyślnego wdrożenia przez beneficjentów poprzez połączenie dotacji z kredytami i innymi narzędziami finansowymi;
– zapewnienie długoterminowego zrównoważonego rozwoju przez odnawialność wkładu EFRR w funduszach specjalizujących się w inwestycjach w rozwój obszarów miejskich.
W projekcie Strategicznych Wytycznych Wspólnoty dotyczących spójności na okres 2007-2013, Komisja Europejska wezwała do zwrócenia szczególnej uwagi na specyficzne potrzeby określonych terytoriów, takich jak obszary miejskie, w kontekście zrównoważonego rozwoju i usunięcia przeszkód utrudniających wzrost. Jest to obszar, który budzi duże zainteresowanie i posiada wsparcie polityczne jako główny priorytet na następny okres.
Celem inicjatywy JESSICA jest zapewnienie państwom członkowskim i organom zarządzającym dostosowanego do potrzeb rozwiązania w zakresie finansowania projektów dotyczących odnowy i rozwoju obszarów miejskich z wykorzystaniem odpowiedniej kombinacji dotacji i kredytów lub innych produktów finansowych. W ramach inicjatywy programy operacyjne i organy zarządzające będą mogły:
– zapewniać szerokie finansowanie partnerstwa publiczno-prywatnego lub innych projektów rozwoju obszarów miejskich, gwarantujących – w perspektywie długoterminowej – możliwość spłaty zainwestowanych zasobów w całości lub w części;
– korzystać z prostszego i bardziej elastycznego zarządzania funduszami na rozwój obszarów miejskich;
– zapewnić lepsze wykorzystanie ograniczonych zasobów z dotacji na rozwój obszarów miejskich przez pozyskanie udziału międzynarodowych instytucji finansowych, banków, sektora prywatnego itp.

JESSICA wraz z JEREMIE

Inicjatywa JESSICA została zainspirowana inicjatywą JEREMIE mającą na celu rozszerzenie dostępu do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw i wykazuje do niej wiele podobieństw, w szczególności biorąc pod uwagę zagadnienia metodologiczne. Podobnie jak JEREMIE, JESSICA zapewnia ramy, które – na podstawie wkładu programów operacyjnych Funduszy Strukturalnych w fundusze rozwoju obszarów miejskich lub fundusze zarządzające – oferują specjalistyczną wiedzę, dostęp do dodatkowych zasobów kredytowych i ułatwiają stosunki z promotorami projektów prowadząc do realizacji nowych inwestycji w terenie. Inicjatywy JESSICA i JEREMIE będą wzajemnie uzupełniać się w kontekście zintegrowanych planów rozwoju obszarów miejskich. JEREMIE umożliwi szerszy dostęp do finansowania dla mikroprzedsiębiorstw i średnich przedsiębiorstw na obszarach miejskich, podczas gdy JESSICA może wspierać projekty w zakresie infrastruktury i sieci miejskich, efektywności energetycznej lub projekty ICT (technologii informatycznej i komunikacyjnej).
W ramach inicjatywy lub obowiązków organów zarządzających, w kontekście priorytetów dotyczących zintegrowanej odnowy i rozwoju obszarów miejskich, należy opracować ich plany. Program wskazuje dwie możliwe metody.
Wdrożenie inicjatywy JESSICA musi uwzględniać istniejący kontekst miejski, społeczny i gospodarczy, a także uwarunkowania prawne i administracyjne na poziomie krajowym i regionalnym. W związku z tym konieczne mogą być badania przygotowawcze dotyczące regionów i miast w UE, z uwzględnieniem zasad ogólnych dotyczących inicjatywy JESSICA. Komisja Europejska wraz EBI i CEB we współpracy z państwami członkowskimi i organami zarządzającymi podejmie działania, aby określić zapotrzebowanie na takie badania przygotowawcze i zapewni ich finansowanie, a także terminową realizację i dostępność.

JESSICA w Wielkopolsce

Wykorzystaniem możliwości, jakie niesie inicjatywa JESSICA, zainteresował się Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Wdrażana miałaby być ona w ramach priorytetu IV „Rewitalizacja obszarów problemowych” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na cały priorytet przeznaczono 54,06 mln środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wielkość środków w ramach inicjatywy JESSICA określona zostanie w toku jej przygotowania technicznego.
W kwietniu marszałek Marek Woźniak podpisał list intencyjny do Europejskiego Banku Inwestycyjnego w sprawie opracowania studium wykonalności inicjatywy w Wielkopolsce. Opracowanie to pozwoli instytucji zarządzającej WRPO przyjrzeć się możliwym obszarom jej wdrażania w naszym regionie, potencjalnym projektom, które będą mogły zostać sfinansowane z jej środków oraz zaproponowanym narzędziom finansowym, a także analizie sytuacji prawnej JESSICA w odniesieniu do prawodawstwa krajowego i unijnego.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...