Ukraina

Jest Święto, a Muzeum?

Sejmikowa Komisja Kultury spotkała się w trybie zdalnym 17 grudnia, by rozpatrzyć projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Apelu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego do władz Miasta Poznania o rozpoczęcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego”. W zaproponowanym przez szefa klubu PiS Zbigniewa Czerwińskiego dokumencie, czytamy, że „Sejmik Województwa Wielkopolskiego deklaruje wolę współpracy przy budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w wysokości 50 000 000 złotych w ciągu następnych 3 lat, a więc około 20 % kosztów budowy tej niesłychanie potrzebnej Instytucji. Liczymy na to, że budowa Muzeum rozpocznie się w roku 2022 i potrwa 3 lata”.

W odpowiedzi na tę propozycję marszałek Marek Woźniak zauważył, że jest zbyt wcześnie na podejmowanie tego typu zobowiązań, bo nie są znane dokładne koszty budowy muzeum oraz proporcje ich współfinansowania przez ministerstwo kultury i samorząd Poznania. Jeden ze scenariuszy zakłada partycypację na poziomie 50 proc. ze strony obu partnerów, a drugi – znacznie większy (niemal 100-procentowy) wkład rządu w budowę placówki.

Radni z koalicji rządzącej (PO, PSL, SLD-LR) podkreślali w trakcie dyskusji konieczność budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, mieli jednak zastrzeżenia do treści apelu, i w efekcie nie poparli projektu uchwały. Zbigniew Czerwiński zadeklarował gotowość do dalszej dyskusji nad kształtem dokumentu, a debatę na ten temat zaplanowano 20 grudnia podczas sesji sejmiku.

x

Zobasz także

Nowe oblicze Podgórnej

Kamienica przy ul. Podgórnej wyburzana. Pierzeja tej ulicy w centrum Poznania całkowicie się zmieni Konserwator ...

Rusza Węzeł Plewiska

Na granicy Poznania i Plewisk rozpoczyna się budowa węzła przesiadkowego z bezkolizyjnym przejazdem pod torami ...

Uhonorują WOŚP

Radni klubu Wspólny Poznań złożyli projekt uchwały, w którym proponują, aby w centrum Poznania utworzyć ...

Plac Kolegiacki bez zieleni

Plac Kolegiacki zabetonowaną pustynią? Miasto: „to manipulacja!”   Porównanie, które zaskoczyło mieszkańców | fot. Poznański ...

Finał WOŚP w Poznaniu

„Przejrzyj na oczy”- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 ...