Ukraina

Jest „Tlen” dla aktywizacji

Marszałek Marek Woźniak wziął udział w uroczystym otwarciu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu. Obiekt może być przykładem udanej i kompleksowej rewitalizacji.

W Czempiniu przed II wojną światową jednym z największych zakładów pracy była fabryka Antoniego Jezierskiego. Fabryka powstawała stopniowo od 1905 roku, początkowo były to warsztaty, a w 1913 powstała także tlenownia. Była to pierwsza taka inwestycja na zachodnich terenach Polski. W tlenowni pozyskiwano tlen na potrzeby służby zdrowia oraz spawalnictwa. Po II Wojnie Światowej, w 1951 r. tlenownię oraz inne zakłady należące do Antoniego Jezierskiego znacjonalizowano, powołując do życia Spółdzielnię Pracy „Tlen”. Sam Jezierski w Czempiniu odegrał dużą większą – niż tylko pracodawca – rolę, angażując się aktywnie w pomoc lokalnej społeczności. Zmarł 13 marca 1965 r.

W 2017 r. działka, gdzie znajdował się zakład została zakupiona przez gminę Czempiń, która po konsultacjach z mieszkańcami, zdecydowała o powstaniu w tym miejscu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”. Władze Czempinia przygotowały projekt, który uzyskał dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Na cały projekt rewitalizacyjny przyznano prawie 13,8 mln zł (koszt całej inwestycji wyniósł ponad 16 mln zł).

Nowa „Tlenownia” to ponad 1500 m kw., a same pawilony mają ponad 300 m kw. Tutaj swoją siedzibę będą miały centrum kultury i biblioteka. Swoje miejsce znajdą organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej. Do tego powstały szklarnia, pergole, parking.CAS „Tlenownia” może być przykładem udanej i kompleksowej rewitalizacji obiektu, który w ostatnich latach stał pusty. To zresztą tylko część dużego rewitalizacyjnego projektu Czempinia, który strefy rekreacji ruchowej zlokalizowane na kilku osiedlach, czy Zielony Rynek.

W piątek 27 sierpnia ceremonia otwarcia „Tlenowni” oraz uroczysta sesja Rady Miejskiej w Czempiniu. W obu wydarzeniach wziął udział Marszałek Marek Woźniak. Marszałek porównał projekt rewitalizacji Tlenowni do nagradzanej w licznych konkursach rewitalizacji Starego Browaru w Poznaniu.

Gminie Czempiń z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ udało się uzyskać prawie 50 mln zł. Oprócz „Tlenowni” samorząd otrzymał dofinansowanie m.in. na modernizację oczyszczalni ścieków, termomodernizację szkół, powstanie ścieżek rowerowych.

x

Zobasz także

XXX Dni Gminy Komorniki

Już niebawem, w dniach 25-26 maja 2024 roku, na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie odbędą ...

Poczekalnia na godziny

Wójt Gminy Suchy Las informuje, że poczekalnia na Stacji Kolejowej PKP w Golęczewie, czynna jest ...

Ukwiecone Pobiedziska

Na ulicach Pobiedzisk można ją zauważyć ukwiecone rabaty już dzisiaj. W Rynku zagościł kogut, a ...

Wiosna w Kajaku

Za oknami mamy już oznaki wiosny a tym samym czas na pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy organizowany ...

Przebudują dw 187

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka: Przewodniczący Zarządu ZMPZ Marian Szkudlarek i Członek Zarządu ZMPZ Marcin ...