Jest „Tlen” dla aktywizacji

Marszałek Marek Woźniak wziął udział w uroczystym otwarciu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu. Obiekt może być przykładem udanej i kompleksowej rewitalizacji.

W Czempiniu przed II wojną światową jednym z największych zakładów pracy była fabryka Antoniego Jezierskiego. Fabryka powstawała stopniowo od 1905 roku, początkowo były to warsztaty, a w 1913 powstała także tlenownia. Była to pierwsza taka inwestycja na zachodnich terenach Polski. W tlenowni pozyskiwano tlen na potrzeby służby zdrowia oraz spawalnictwa. Po II Wojnie Światowej, w 1951 r. tlenownię oraz inne zakłady należące do Antoniego Jezierskiego znacjonalizowano, powołując do życia Spółdzielnię Pracy „Tlen”. Sam Jezierski w Czempiniu odegrał dużą większą – niż tylko pracodawca – rolę, angażując się aktywnie w pomoc lokalnej społeczności. Zmarł 13 marca 1965 r.

W 2017 r. działka, gdzie znajdował się zakład została zakupiona przez gminę Czempiń, która po konsultacjach z mieszkańcami, zdecydowała o powstaniu w tym miejscu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”. Władze Czempinia przygotowały projekt, który uzyskał dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Na cały projekt rewitalizacyjny przyznano prawie 13,8 mln zł (koszt całej inwestycji wyniósł ponad 16 mln zł).

Nowa „Tlenownia” to ponad 1500 m kw., a same pawilony mają ponad 300 m kw. Tutaj swoją siedzibę będą miały centrum kultury i biblioteka. Swoje miejsce znajdą organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej. Do tego powstały szklarnia, pergole, parking.CAS „Tlenownia” może być przykładem udanej i kompleksowej rewitalizacji obiektu, który w ostatnich latach stał pusty. To zresztą tylko część dużego rewitalizacyjnego projektu Czempinia, który strefy rekreacji ruchowej zlokalizowane na kilku osiedlach, czy Zielony Rynek.

W piątek 27 sierpnia ceremonia otwarcia „Tlenowni” oraz uroczysta sesja Rady Miejskiej w Czempiniu. W obu wydarzeniach wziął udział Marszałek Marek Woźniak. Marszałek porównał projekt rewitalizacji Tlenowni do nagradzanej w licznych konkursach rewitalizacji Starego Browaru w Poznaniu.

Gminie Czempiń z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ udało się uzyskać prawie 50 mln zł. Oprócz „Tlenowni” samorząd otrzymał dofinansowanie m.in. na modernizację oczyszczalni ścieków, termomodernizację szkół, powstanie ścieżek rowerowych.

x

Zobasz także

Akt erekcyjny nowego centrum

30 września 2021 r. odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej ...

Bigos w roli głównej

Podczas tegorocznej odsłony targów “Smaki Regionów” przyznano aż dziesięć certyfikatów za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego ...

Gminny program mieszkaniowy

Gmina Tarnowo Podgórne przygotowuje się do realizacji II edycji Programu Budowy Mieszkań z Dojściem do ...

Staw z fontanną

Staw w Więckowicach wzbogacił się o fontannę multimedialną, która zakupiona została w ramach realizacji projektu ...

Buk z Buku dla Stęszewa

Z okazji jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich miastu Stęszew, przekazano w imieniu mieszkańców Buku niezwykły ...