Ukraina

Jest ustawa o odwróconym kredycie – co z rentą dożywotnią?

Po kilku latach prac Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym przygotowaną przez resort finansów. Co dzieje się z ustawą o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle? Komentarz Roberta Majkowskiego, prezesa Funduszu Hipotecznego DOM

Cieszymy się, że przynajmniej jedna z ustaw regulujących rynek tzw. hipoteki odwróconej została przyjęta przez Sejm. Daje to nadzieję, że przyspieszą również prace nad ustawą o rencie dożywotniej, która jest przygotowywana przez Ministerstwo Gospodarki. Chcielibyśmy już od stycznia 2015 roku zacząć działać pod nadzorem, na profesjonalnym, regulowanym rynku. Obserwujemy uważnie sytuację dotyczącą prac nad regulacją przygotowywaną przez Ministerstwo Gospodarki. Jesteśmy również jedną ze stron, która konsultuje tę ustawę. Jednak wiele z przygotowanych zapisów wymaga jeszcze dopracowania. Z naszego punktu widzenia ważne jest to, by ustawa była przygotowana dobrze.
Nie obawiamy się konkurencji ze strony banków, gdyż każdy z produktów – kredyt, jak i renta dożywotnia – są skierowane do różnych grup seniorów. Oba rozwiązania – banków i funduszy hipotecznych – są dla siebie komplementarne, uzupełniające i dają seniorom większy wybór. My na przykład wypłacamy świadczenia dożywotnio.
Od dawna postulowaliśmy, by rynek hipoteki odwróconej był uregulowany jak najszybciej. Przede wszystkim ze względu na samych seniorów. Nie jest to duży rynek, ale ma potencjał. Działając na nim od dawna wiemy bardzo dużo o potrzebach i obsłudze emerytów. Teraz przed bankami długa droga poznania potrzeb tej grupy klientów.


Kto był za, a kto przeciw ustawie?

Przeciwnikami zaproponowanej ustawy byli posłowie PiS. Podczas obrad Sejmu w dniu 10 września posłanka Genowefa Masłowska uznała ją za półprodukt, który wymaga opracowania od nowa. Uznała potencjalną kwotę kredytu za nieadekwatną do rzeczywistej wartości nieruchomości oraz wskazała na fakt, że senior po wyczerpaniu tej kwoty może pozostać w najtrudniejszym momencie życia bez dalszej pomocy finansowej ze strony banku.
Także poseł Andrzej Romanek ze Sprawiedliwej Polski zwrócił uwagę na to, że stawiana w opozycji do oferty funduszy hipotecznych możliwość odzyskania mieszkania, czy domu przez spadkobierców to fikcja, gdyż jak powiedział, same odsetki będą potworne. Nikt nie będzie w stanie więc takiego kredytu spłacić.
Niemniej, posłowie większości partii uznali ustawę za potrzebną i ważną dla seniorów, gdyż spora część nie ma wystarczających środków, by wieść godne życie, a niektórym z nich otrzymywana emerytura nie wystarcza nawet na przeżycie. Przy tym przy obecnej sytuacji na rynku pracy często nie mogą liczyć na swoje rodziny borykające się też z poważnymi problemami finansowymi.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...