Ukraina

Kalinowe z kamieniem węgielnym

W Rokietnicy uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod osiedle Kalinowe. To największa obecnie inwestycja w gminie.


Wojciech Kalinowski, właściciel Kalbudu
podpisuje akt erekcyjny osiedla Kalinowego

We wrześniu Hochtief Polska rozpoczął na zlecenie Kalbud Deweloper realizację osiedla mieszkaniowego w Rokietnicy. Zlokalizowane przy Trakcie Napoleońskim osiedle Kalinowe składać się będzie z 19 budynków, w których znajdą się 422 mieszkania. Obecnie realizowanych jest 8 pierwszych budynków ze 192 mieszkaniami. Będą gotowe w kwietniu przyszłego roku.
Jak poinformował na konferencji Tomasz Wnuk z Kalbudu, 35 proc. lokali znalazło już nabywców. Mieszkania w Rokietnicy kupują zarówno mieszkańcy gminy jak i poznaniacy. Cena jest atrakcyjna, bo wynosi 3700-3800 zł/m kw. netto.
Inwestor przygotowuje równocześnie drugi etap inwestycji. Złoży się na niego 11 kolejnych budynków z 230 mieszkaniami o powierzchni od 38 do 78 m kw. Prace budowlane mają ruszyć w czerwcu przyszłego roku i potrwać do lata 2009 r. Szacunkowy koszt całej inwestycji przekracza 100 mln zł.
Spodziewamy się, że cena metra kwadratowego w nowych budynkach będzie kształtowała się na poziomie 3.800-4.000 złotych netto – mówi Wojciech Kalinowski, właściciel firmy Kalbud Deweloper.


W uroczystości wmurowania aktu
erekcyjnego wziął udział wójt Bartosz
Derech (z lewej)

Inwestor zadba o odpowiednie zagospodarowanie terenu i przygotowanie bazy pod usługi towarzyszące. Dwa hektary z pięciu przeznaczonych pod inwestycję przeznaczona zostanie pod zieleń. Dla najmłodszych powstanie plac zabaw. W osiedlu będzie też rynek z fontanną, w dwóch budynkach zaprojektowano pomieszczenia usługowe. Pomyślano również o parkingach, które zaoferują 451 miejsc postojowych.
Po wybudowaniu osiedla Kalinowego Rokietnicy przybędzie około 1000 nowych mieszkańców. Władze gminy myślą już o rozbudowie niezbędnej infrastruktury i zapewnieniu odpowiedniej komunikacji.
Staramy się, aby Rokietnica była gminą zrównoważonego rozwoju. Chcemy uniknąć paraliżu komunikacyjnego czy inwestycyjnego – zapewnia wójt Bartosz Derech.
Gmina przystąpiła do opracowania nowego studium zagospodarowania i planu inwestycyjnego. W tym roku rozbudowano przedszkole, a nowa placówka opiekuńcza będzie mogła powstać również na budowanym osiedlu. Przygotowywana jest rozbudowa bazy szkolnej, powstaną nowe chodniki. Gmina chce współpracować z inwestorami budownictwa mieszkaniowego w kwestii dostosowania do potrzeb nowych mieszkańców komunikacji gminnej.
Chcemy rozpocząć też budowę hali sportowo-rekreacyjnym przy skrzyżowaniu ulicy Szamotulskiej i Kolejowej. W tym celu w wyniku konkursu wyłoniony zostanie współinwestor. Myślimy o utworzeniu partnerstwa publiczno-prywatnego. Chcielibyśmy stworzyć miejsce, gdzie mieszkańcy gminy spotykaliby się na imprezach sportowych i koncertach – informuje wójt. W planach gminy na przyszły rok jest także modernizacja oczyszczalni ścieków w Żydowie i Bytkowie.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...