Ukraina

Kamień węgielny na UAP

Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu wmurowano kamień węgielny pod inwestycję polegająca na rewitalizacji, przebudowie i rozbudowie istniejącego zespołu budynków dydaktyczno-warsztatowych u zbiegu al. Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego. Poznański Uniwersytet Artystyczny obchodzi w tym roku 95-lecie istnienia. Działania inwestycyjne obejmują roboty budowlane i prace konserwatorskie na zasadniczej części historycznej fasady budynku dydaktycznego B od strony ulicy, przebudowę i rozbudowę budynku B i Pawilonu Rzeźby, rozbiórkę istniejących, kolidujących budynków i budowli, przełożenie istniejącego uzbrojenia technicznego, a także przebudowę dziedzińca uczelni wraz z zagospodarowaniem terenu. W ramach inwestycji zakupione zostanie wyposażenie obiektów, w tym specjalistyczne urządzenia techniczne do warsztatów i pracowni.
Nowy budynek B oraz Pawilon Rzeźby mieścić będą zarówno sale dydaktyczno-ćwiczeniowe, jak i specjalistyczne pracownie: obróbki metali, ceramiki i żywic, drukarnię z modelarnią, stolarnię, studio realizacji telewizyjnych i animacji, a także studia fotograficzne z zapleczami oraz pracownie grafiki warsztatowej.
Głównym miejscem wspólnych spotkań oraz strefą komunikacji będzie zadaszony świetlikiem dziedziniec wewnętrzny budynku B o powierzchni blisko 300 m kw. i wysokości czterech kondygnacji przygotowany do organizacji różnego typu ekspozycji przestrzennych oraz działań multimedialnych.
Nowe budynki obsługiwać będą trzy windy osobowe oraz jedna wielkogabarytowa winda towarowa, usprawniając komunikację pionową oraz dostępność dla osób niepełnosprawnych w obrębie całego zespołu budynków.
Rewitalizacji poddany zostanie otwarty dziedziniec uczelni. Znikną z niego samochody, zostawiając miejsce na przestrzeń rekreacyjno-wystawienniczą z nową nawierzchnią, elementami do siedzenia i zielenią. Przebudowana zostanie infrastruktura podziemna.
Projekt pod nazwą ,,Poprawa jakości oferty edukacyjnej i kulturalnej poprzez rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynków UAP” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko – Kultura i dziedzictwo kulturowe. Wartość projektu opiewa na 44 mln 454 tys. zł. Dofinansowanie z EFRR to 37 mln 754,5 tys. zł.
Oddanie inwestycji do użytku planowane jest w październiku 2015 r.

Charakterystyczne parametry nowych obiektów:
– ilość kondygnacji – 4 nadziemne (5 w części istniejącej budynku B) i 1 podziemna;
– łączna powierzchnia zabudowy – 1525 m kw.;
– łączna powierzchnia netto – 5838,3 m kw., w tym budynek B – 4420,1 m kw. (przed rozbudową 2158,6 m kw.);
– Pawilon Rzeźby – 1418,2 m kw. (przed rozbudową 1001,7 m kw.);
– łączna kubatura brutto – 33.762,8 m sześc.;
– powierzchnia elewacji objętych programem prac konserwatorskich – 550,3 m kw.


Prof. Marcin Berdyszak, rektor UAP wmurowuje kamień węgielny


Na dziedzińcu trwa rozbiórka starych obiektów

Zdjęcie główne: Akt erekcyjny nowej inwestycji złożyli Monika Smoleń, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prof. Marcin Berdyszak, rektor UAP

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...