Ukraina

Kamień węgielny pod ABC

Na placu Andersa w Poznaniu wmurowano akt erekcyjny trzeciego z kolei obiektu – Andersia Business Centre. To również wspólne przedsięwzięcie Von der Heyden Group i miasta Poznań. – To kolejny projekt realizowany w tym miejscu przez miasto reprezentowane przez Wielkopolskie Centrum Wpierania Inwestycji i Von der Heyden Group – mówi Adam Trybusz, prezes spółki Andersia Property. – W marcu podpisaliśmy kontrakt z Porr Polska, w kwietniu rozpoczęła się budowa, stan surowy chcemy zamknąć w październiku 2010 r., a ukończyć na przełomie 2011 i 2012 r. Dzięki wspólnej decyzji prezydenta Poznania i Svena von der Heydena na początku 2012 r. nowa pierzeja ABC zaistnieje na przyjęcie gości z Europy.
Pierwszy etap inwestycji na placu Andersa to ukończone w 2001 r. Poznańskie Centrum Finansowe, zaś drugi to zrealizowana w 2007 r. Andersia Tower. Budynek ABC zamknie kompozycję przestrzenną placu i stworzy pierzeję wzdłuż ul. Królowej Jadwigi. Pomiędzy budynkiem PFC i Andersia Tower powstanie nowoczesny pasaż miejski, pięknie oświetlony i zagospodarowany, tworzący przejście między budynkami do nowo powstałego, wewnętrznego placu. Razem z sąsiadującym Starym Browarem powstanie tętniące życiem centrum biurowo-hotelowo-handlowe. Wartość inwestycji szacowana jest na 33 mln euro.

Projekt ABC to budynek średniowysoki, 5-kondygnacyjny o wysokości 25 m i długości 124 m. W najszerszym miejscu będzie miał 50 m. jego powierzchnia użytkowa to 14.500 m kw. Pod ziemią znajdą się dwa poziomy parkingów ze 150 miejscami. Parkingi połączą wszystkie trzy obiekty dając ponad 500 miejsc.
– ABC będzie stanowił podium dla budynków wysokich, uwieńczenie kompozycji – mówi architekt Stanisław Sipiński. Projekt – podobnie jak dwóch poprzednich budynków – powstał w pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich. – Zaproponowaliśmy fasadę całą ze szkła. Wzór stanowią wydruki wypalone w szkle. Realizuje się wizja Żeromskiego o szklanych domach – dodaje projektant.

Cztery piętra zajmą biura, a na parterze znajdą się lokale usługowe i handlowe.
– Będzie to pełen życia pasaż rozbrzmiewający muzyką – zaznacza Adam Trybusz.
– We wszystkich trzech budynkach pracować będzie 2,5-3 tysiące ludzi. To już małe miasteczko. A to generuje zapotrzebowanie funkcjonalne na obsługę: gastronomię, usługi uzupełniające, handel – dodaje Stanisław Sipiński.

Tego typu zabudowa w ważnym miejscu miasta cieszy prezydenta Ryszarda Grobelnego.
– Jesteśmy konsekwentni w zabudowie tego miejsca, która sprawdza się pod względem architektonicznym i miastotwórczym – mówi prezydent. – Generuje usługi, stanowi o prestiżu miasta. Możemy powiedzieć, że tu kształtuje się centrum biznesowe, pokazuje jak Poznań rozwija się. Im szybciej zabuduje się ten rejon, tym szybciej inwestorzy wejdą na inne tereny w mieście.
– To logiczna kontynuacja założenia związanego z dwoma poprzednimi obiektami – stwierdza Sven von der Heyden. I podkreśla, że ten mniejszy w stosunku do poprzednich obiekt jest optymalny na obecne czasy. Ale inwestor czekał na niego z niecierpliwością. Trzeba jednak budować kolejno – budynek po budynku – gdyż Poznań nie jest aż tak dużym miastem, aby od razu znaleźć chętnych na bardzo dużą powierzchnię biurową.
– Chcielibyśmy spełnić życzenie prezydenta o potrzebie zakończenia zabudowy placu, ale czwarty element – Andersia Silver – będzie mieć ponad 30 tysięcy metrów powierzchni. Z decyzją będziemy więc musieli poczekać do zakończenia obecnej inwestycji – dodaje von der Heyden.

Czy znajdą się chętni na zapełnienie tego kolejnego biurowca klasy A?
– Są zainteresowani wynajęciem powierzchni, bo inaczej PFC i Andersia stałyby puste. A to przyciąga kolejne firmy – zapewnia Adam Trybusz. Inwestor chciałby w czasie realizacji zapełnić 100 proc. obiektu, jak to miało miejsce w przypadku Andersia Tower. Ale realnie liczy, że zamknie się to wielkością 60-70 proc. wynajęcia. Resztę będzie się wynajmować po wykonaniu. – Robiliśmy badanie zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Są wstępne zapytania od kilku firm, ale według praktyki musi pojawić się bryła budynku, aby zaczęto podpisywać umowy – dodaje Trybusz.
Powierzchnia biurowa klasy A w Poznaniu to 100 tysięcy metrów kwadratowych. Tymczasem we Frankfurcie same pustostany stanowią 2,5 miliona metrów. Oczywiście Poznań nie jest Frankfurtem, ale rynek poznański ma duże pole rozwoju. Potencjał jest, lecz trzeba tworzyć podaż krok po kroku, a nie zarzucać rynku od razu dużą powierzchnią – dodaje Sven von der Heyden.
Zabudowa placu Andersa od początku realizowana jest przez ten sam zespół: projektanta, obsługę techniczną (firma Probuild) oraz finansową i komercjalizującą (Knight Frank). Dopełnia go renomowany generalny wykonawca – firma Porr Polska, która budowała Stary Browar. Realizacja przedsięwzięcia będzie prowadzona przez powołaną wkrótce nową spółkę celową Andersia Business Centre.
– Spotykamy się z bardzo profesjonalną współpracą ze strony miasta. Współpracujemy razem od 14 lat. Dziękuję za doskonałą współpracę – mówi von der Heyden.
Udział miasta Poznań w spółce sprowadza się do aportu gruntowego.
– Analiza wskazuje, że wartość spółki jest znacznie większa niż aport gruntowy wniesiony do niej na początku. Ale głównym założeniem było wygenerowanie ruchu inwestycyjnego na tym terenie – odpowiada prezydent Grobelny zapytany, czy interesy miasta są w spółce właściwie zabezpieczone. – WCWI ze środków pozyskanych z tego projektu ma rozwijać inne.
– W 1996 roku wartość tej działki stanowiła 20 procent tego, co miasto zarobiło na sprzedaży dwóch pierwszych budynków – uzupełnia Sven von der Heyden.

Ciekawostką jest, że akt erekcyjny trafił do węgła w nowoczesnej, odpowiadającej początkowi XXI wieku, formie. Podpisany przez uczestników projektu i gości dokument zeskanowano i nagrano na pen-drive, który zamknięto w puszce i umieszczono w węgle.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...