Ukraina

Kamień węgielny pod pawilon 6A

Rusza rozbudowa kompleksu pawilonu 6A na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na miejscu dawnego pawilonu radzieckiego powstanie nowoczesny obiekt wystawienniczy, którego powierzchnia po zakończeniu rozbudowy zwiększy się o ponad 3.600 m kw. W ten sposób powstanie kompleks pawilonów o łącznej powierzchni wystawienniczej 11 tys. m kw. Obiekt ten w przyszłości będzie połączony specjalnymi korytarzami z największym pawilonem wystawienniczym MTP, tj. pawilonem 5. Jego powierzchnia wystawiennicza wynosi 14,5 tys. m kw. Efektem połączenia rozbudowanego pawilonu 6A oraz pawilonu 5 będzie stworzenie przestrzeni wystawienniczej o powierzchni łącznej 24,5 tys. m kw.
19 stycznia 2010 roku, w dniu otwarcia Międzynarodowych Targów Budownictwa odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie go pod pawilonem 6A. Dokument podpisali: Olgierd Dziekoński – wiceminister infrastruktury, Tomasz Kayser – I zastępca prezydenta Poznania, Andrzej Rybarczyk – dyrektor Hochtief Polska, Paweł Wieczorkiewicz – prezes Studia ADS+ oraz Andrzej Byrt, prezes MTP.

– Temperatura na zewnątrz wzrosła i to jest moim zdaniem dobra zapowiedź odwilży nie tylko przyrodniczej, ale przede wszystkim gospodarczej – zauważył prezes Andrzej Byrt. – Rok obecny według wszelkich prognostyków będzie rokiem stopniowej poprawy koniunktury w Polsce, Europie i na świecie. Jako Targi Poznańskie chcielibyśmy dać wyraz naszemu optymizmowi, iż zmiana warunków gospodarowania sprzyjać będzie miastu, na terenie którego znajdują się międzynarodowe targi oraz i nam – organizatorom imprez międzynarodowych.
To symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod kolejny pawilon, których MTP mają szesnaście, sprawi, że do istniejących czterech największych kompleksów wystawowych powyżej 10 tys. m kw. (a dwóch powyżej 20 tys. m kw.) dojdzie piąty, który po wykończeniu przekroczy 10 tys. m kw. Żadne targi w Polsce nie dysponują kompleksami o takich powierzchniach.
Pawilon ma być oddany z końcem sierpnia br., aby na duże targi organizowane od września można było wprowadzić do niego wystawców.
– W miejscu tym stał jeden z ostatnich pawilonów budowanych przez obce państwa na terenie targowym – pawilon ZSRR. Jego rozbiórka i postawienie w jego miejsce nowego kończy na targach definitywne okres, który dzięki wielkiej rewolucji Solidarności zamknął się 20 lat temu. Nowy pawilon jest ostatecznym przypieczętowaniem zmiany politycznej, jaka w naszym kraju zaszła, a której nowa odsłona miejmy nadzieję długotrwałego wzrostu inaugurowana jest dzisiejszą uroczystością – podkreślił prezes Byrt.
Autorami projektu architektonicznego są Piotr Barełkowski oraz Przemysław Borkowicz z poznańskiej pracowni Studio ADS+, którzy już parokrotnie zaznaczyli swoją obecność na targach. Generalnym wykonawcą projektu jest także wielokrotny realizator targowych obiektów – firma Hochtief Polska Oddział w Poznaniu.
– Targi Poznańskie bardzo umiejętnie łączą tradycję, historię z wymogami współczesnego rynku wystawienniczego. Cieszę się, że w Poznaniu jest infrastruktura pozwalająca organizować wielkie wydarzenia, jak duże imprezy targowe, Światowa Konferencja Klimatyczna, czy światowe spotkanie młodzieży Taize – podkreślił wiceprezydent Tomasz Kayser.
– To, że podczas targów budownictwa infrastruktura targowa symbolicznie się rozbudowuje jest dobrym znakiem nadziei i ufności, że trend rozwojowy będzie miał tendencję długotrwałą – zaznaczył wiceminister Olgierd Dziekoński.
– Znajomość targów, panujących tu procedur pomoże nam wypełnić zadanie bez zastrzeżeń i w terminie – powiedział Andrzej Rybarczyk, dyrektor Hochtief Polska i podziękował za powierzenie firmie tego zadania.
MTP mają dalsze plany rozbudowy, ale na kolejny etap trzeba będzie poczekać około roku. Chodzi o budowę nowego Centrum Targowego, które stanie w miejscu rozebranej restauracji Adria przy ul. Głogowskiej. Jest już przygotowany projekt autorstwa również Studia ADS+, który jest jeszcze dopracowywany w obrębie układu wnętrz. Jak informuje prezes Andrzej Byrt prace projektowe zostaną zakończone w połowie roku. Na podstawie projektu konstrukcyjno-budowlanego targi ogłoszą przetarg na wykonawstwo, który powinien zostać rozstrzygnięty do końca roku. Wówczas będzie można rozpocząć prace budowlane.
Prowadzone są też prace projektowe nowego Centrum Kongresowego na 2500 osób. Stanie ono w miejscu dotychczasowego pawilonu szwajcarskiego 8A , w obrębie powstałego niedawno tzw. czteropaku od strony ul. Śniadeckich i zostanie połączone przejściem z pawilonem 14B.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...