Ukraina

KAWKA 2017: trwa nabór wniosków

Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie likwidacji pieców, czy kotłów opalanych węglem w ramach programu KAWKA. Nabór wniosków trwa do 15 marca i warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ to ostatni rok funkcjonowania programu. Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w tym najdrobniejszych frakcji pyłów, które powstają przede wszystkim na skutek spalania paliw stałych (węglowych, na drewno, brykiety, biomasę, itp) w przydomowych piecach, kotłach i w kominkach.
– W ramach programu można starać się o dofinansowanie likwidacji tych palenisk, w tym pieców i kotłów stanowiących wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych – wylicza Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska UMP. – A następnie przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zmianę ogrzewania na gazowe, czy elektryczne.
Wnioski do programu mogą składać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Wysokość dotacji wynosić może maksymalnie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych dla osób fizycznych, a dla przedsiębiorców do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Górny limit dofinansowania to 6.000 zł/lokal.
– Programem objęte są dzielnice, w którym występuje największa emisja pyłów drobnych PM10 i benzo-alfa-pirenu – podkreśla Maja Niezborała. – Czyli Stare Miasto i Chwaliszewo, a więc ścisłe centrum miasta ograniczone rzeką Wartą, ul. Królowej Jadwigi i torami kolejowymi, Wilda Północna i Łazarz.
Wniosek o udzielenie dotacji wraz z załącznikami należy składać w Urzędzie Miasta Poznania, najlepiej bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań – pokój nr 202 (sekretariat wydziału), piętro II – lub pocztą na adres: Wydział Ochrony Środowiska UMP, 61-655 Poznań, ul. Gronowa 22a. Datą złożenia wniosku jest data wpływu wniosku do Urzędu Miasta Poznania.
Druki wniosków oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania w portalu „środowisko”.
Kwota przeznaczona na ten cel w 2017 roku to ponad 2,4 mln zł. Środki finansowe pochodzą w części z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz budżetu miasta.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...