Ładowarki emu.energy

KAWKA likwiduje koksowniki

1,5 mln zł – z takiego dofinansowania w ramach programu KAWKA skorzystali w 2017 roku mieszkańcy Poznania.

Dzięki temu działaniu, ponad 500 źródeł niskiej emisji zostało zlikwidowanych i zastąpionych bardziej ekologicznym ogrzewaniem.

Jakość powietrza, którym oddychamy w Poznaniu zależy w znacznym stopniu od sposobu ogrzewania naszych mieszkań. Niestety, modernizacja systemu ogrzewania lub zakup nowego źródła ciepła to dla wielu osób nadal duży wydatek. Z myślą o nich Miasto realizowało w latach 2015-2017 program KAWKA. Objęte nim były obszary o największej koncentracji zanieczyszczeń powietrza (tj. Stare Miasto i Chwaliszewo, północna Wilda i Łazarz). Celem programu była trwała likwidacja palenisk opalanych paliwem stałym i zastąpienie ich źródłami ciepła bardziej przyjaznymi środowisku. Działania te objęte były dofinansowaniem z budżetu Miasta Poznania, którego wysokość wynosiła do 80% kosztów kwalifikowanych netto, a dla przedsiębiorców – do 65%. Górny limit wsparcia określony został na 6 000 zł/lokal.

W 2017 roku w ramach programu KAWKA zrealizowano 127 umów, obejmujących likwidację pond 500 przestarzałych palenisk w 352 mieszkaniach o łącznej powierzchni około 23 tys. mkw. Zrealizowane umowy w 75% przypadkach polegały na zmianie ogrzewania na gazowe, w 16% – na sieć ciepłowniczą, a w 9% – na elektryczne. Najwięcej z nich dotyczyło obszaru Łazarza, gdzie w 2013 roku odnotowano najwyższą w Poznaniu gęstość emisji powierzchniowej pyłu zawieszonego PM10.

Dzięki przeprowadzonym tylko w minionym roku modernizacjom ogrzewania, w mieszkaniach poznaniaków zredukowano emisję uciążliwych pyłów o prawie 9,5 ton w skali roku, benzopirenu o 5,8 kg/rok, a ilość spalanego opału zmniejszyła o około 1,2 tys. ton/rok (950 ton/rok węgla i 220 ton/rok drewna).

Łączna kwota dotacji w ramach programu KAWKA w 2017 roku wyniosła ponad 1,5 mln zł, a „statystyczny Kowalski” uzyskał dofinansowanie zmiany ogrzewania w swoim mieszkaniu w wysokości około 4466 zł. Pieniądze na wsparcie inwestycji pochodziły ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Miasta Poznania.

Program KAWKA cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i przyniósł rezultat w postaci dalszej poprawy jakości powietrza w Poznaniu. Decyzją rządu program został zakończony. Pod koniec 2017 roku radni zdecydowali jednak, że w następnych latach Miasto będzie kontynuować go we własnym zakresie, pod nazwą KAWKA BIS.

x

Zobasz także

Biurowce jak dzieła sztuki

Dzieła sztuki to nie tylko przedmioty, które możemy znaleźć na wystawie w muzeum lub galerii. ...

Poznańska Ściana Zachodnia

Kapituła najwyżej oceniła projekt wykonany przez dwuosobowy zespół studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Konkurs, którego ...

Wszystkie M1 dla EPP

EPP ogłosiło zakup czterech centrów handlowych M1 i zamknięcie drugiej transzy transakcji przejęcia szerszego portfela ...

Trwa pogoda dla budownictwa

Według wstępnych danych w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku oddano do użytkowania 79,3 tys. mieszkań, ...

Zmiany w Centrum Promienista

Portal epoznan.pl powołując się na branżowy portal projektinwestor.pl, informuje,że centrum handlowe, a chodzi o działające ...