Ukraina

Kiedy powrócą neony?

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie zachowania i przywrócenia neonów w przestrzeni publicznej Poznania.

Neony na kamienicach stojących przy ul. Czerwonej Armii (obecnie ul. Święty Marcin), rok 1973, fot. Stanisław Wiktor / cyryl.poznan.pl

Andrzej Rataj przypomina, że od lat 60. XX wieku Poznań był miastem neonów. Kolorowe oświetlenie uliczne, montowane zwłaszcza w śródmieściu, było powszechnie znaną i bardzo popularną cechą charakterystyczną Poznania. Dziesiątki różnych instalacji artystycznych, często tworzonych przez znakomitych grafików i plastyków, upiększało wieczorny i nocny krajobraz Poznania – między innymi na placu Wolności, czy na ulicach 27 Grudnia, Jana Henryka Dąbrowskiego, Gwarnej, Franciszka Ratajczaka, Święty Marcin, ale też i na wielkich osiedlach na Ratajach i hotelach poznańskich. Neony te miały często ciekawe elementy graficzne, czcionki i stylistykę reklamową.

W latach 80. XX wieku oraz w kolejnych dekadach w naszym mieście było coraz mniej tych form dekoracji miejskiej przestrzeni. Obecnie niewiele z tych instalacji ocalało. „Warto – w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych – rewaloryzować istniejące neony oraz przywracać w przestrzeni publicznej usunięte wcześniej neony, również we współpracy z podmiotami prywatnymi, zwłaszcza z właścicielami nieruchomości zabudowanych budynkami, na których w przeszłości zamontowane były te dekoracje.” – uważa Andrzej Rataj. Radny przypomina, że w ostatnich latach były podejmowane różne inicjatywy w tym zakresie, w tym przez jednostki miejskie, oraz właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców. Również Rada Osiedla Stare Miasto podejmowała działania dotyczące neonów, zwracając się między innymi o podjęcie prac katalogujących istniejące instalacje neonowe, kwerendę dotyczącą zachowanych projektów neonów, odtwarzanie dawnych neonów oraz przygotowanie zasad tworzenia nowych.

Radny pyta Urząd Miasta jakie inicjatywy i działania zostały przeprowadzone w ostatnich latach w celu zachowania i przywrócenia neonów w przestrzeni publicznej Poznania oraz jakie planowane są w przyszłości, a także jakie są mocne i słabe strony takich działań.

W odpowiedzi Urząd Miasta informuje, że dotychczasowe działania na rzecz zachowania i przywrócenia neonów dotyczyły przede wszystkim budynków zarządzanych przez instytucje miejskie. Przykładami takich inicjatyw są neony: „Wolność” na budynku Arkadii przy pl. Wolności, oraz „Kino Muza” na budynku przy ul. Św. Marcin 30. W ramach remontu kina Muza, Estrada Poznańska zleciła wykonanie neonu na fasadzie oraz w bramie budynku. Nowy neon, na wzór dawnego, zaprojektował i wykonał ten sam rzemieślnik – Piotr Heinze.

Działaniem wspierającym zachowanie i przywrócenie neonów w przestrzeni publicznej Poznania jest także odpowiednie sformułowanie przepisów dot. szyldów w projekcie tzw. uchwały krajobrazowej. W strefie „Centrum i historyczne dzielnice” neony są jedną z preferowanych form szyldów (obok liter przestrzennych).

W maju br. ogłoszony zostanie konkurs „Neonowe Centrum Poznania” – przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe lub właściciele nieruchomości, którzy prowadzą działalność na obszarze ograniczonym ulicami: Święty Marcin – Gwarna – 27 Grudnia – plac Wolności – al. Marcinkowskiego, będą mogli zgłosić swoje projekty neonów. Powinni do nich dołączyć kosztorys realizacji oraz zgodę właściciela nieruchomości, na której ma się pojawić konstrukcja. Sąd konkursowy z nadesłanych projektów wybierze najlepsze, a Miasto zapewni ich realizację, przy czym koszt pojedynczego neonu nie może przekroczyć 15 tys. zł. Na pulę nagród przeznaczono 80 tys. zł.

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...