Ukraina

Kładą szyny na św. Marcinie

Na początku czerwca minie dziewięć miesięcy od rozpoczęcia przebudowy ul. Św. Marcin. Z każdym dniem widać postęp prac.

Jesienią ulica ma być przejezdna dla tramwajów, a na początku przyszłego roku będzie można podziwiać cały efekt prac. Choć odcinek ul. Św. Marcin od ul. Ratajczaka do ul. Gwarnej to plac budowy, to w niektórych miejscach można podejrzeć toczące się prace. Jest już szlak torowiska w postaci podbudowy pod płytę podtorową. Od strony ulicy Ratajczaka trwa zbrojenie płyty. Rozpoczął się już również montaż szyn, po których jesienią pojadą pojadą tramwaje.

Zakres prac na ul. św. Marcin obejmuje przebudowę tras tramwajowych wraz ze skrzyżowaniami z ul. Gwarną oraz Ratajczaka, poszerzenie chodników, wykonanie nowej nawierzchni ulicy i chodników z kostki brukowej, montaż licznych elementów małej architektury (ławki, lampy, fontanny) oraz nasadzenia drzew.

Przebudowana została kanalizacja sanitarna, ogólnospławna oraz deszczowa. Prowadzone są prace na sieci wodociągowej. Przebudowywana jest sieć ciepłownicza i elektroenergetyczna. Trwają prace związane m.in. z montażem maszynowni fontann.

RÓWNIEŻ ALFY PIĘKNIEJĄ

Zmiany widać na wysokości ziemi, ale także patrząc na budynki wzdłuż ul. Św. Marcin. Od dwóch tygodni działa hotel Altus zlokalizowany w wieżowcu Alf najbliżej ul. Ratajczaka. Inspiracją utworzenia hotelu przez inwestora była m.in. trwająca modernizacja ulicy Św. Marcin i wizja przyszłości tej ulicy. Nowy hotel w tym miejscu to kolejny dowód, że centrum miasta przyciąga nowe inwestycje i staje się przyjazne dla przedsiębiorców. Jest to także efekt konkretnej polityki Miasta w zakresie rewitalizacji śródmieścia.

Są już kolejni inwestorzy, który także zamierzają zmienić oblicze Alf. Może ich do tego zachęcić zwolnieniem z podatku od nieruchomości. Taką decyzję podjęła na początku maja Rada Miasta. Właściciele budynków byłych Domów Towarowych Centrum Alfa muszą spełnić jeden warunek – przeprowadzić roboty budowlane i remont elewacji. Zwolnienie będzie przysługiwać w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów na prace budowlane, nie dłużej jednak niż przez pięć lat. Wszystko zależy od prywatnych właścicieli, ponieważ te budynki nie są miejskie.

Jeżeli prywatny właściciel kamienic po drugiej stronie ulicy również chciał przeprowadzić remont, to również może skorzystać z ulg. Uchwała z 2010 roku przewiduje zwolnienia z podatku od nieruchomości, gdy wyremontuje się budynek, który powstał przed 1965 rokiem. Dodatkowo musi być spełniony warunek przeznaczenia 60% powierzchni na funkcje mieszkalne.

W najbliższym czasie wymienione będą witryny w lokalach zarządzanych przez ZKZL. Przedsiębiorcy od początku remontu ulicy mogą też liczyć na obniżony czynsz.

FOTO: Na przebudowywanej ul. św. Marcina montowane są już szyny

Źródło: biletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...