Fotografia wnętrz

Kogo dofinansuje UE

Radni z Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego na  posiedzeniu zaakceptowali zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania i budżecie na rok 2020 oraz zapoznali się z informacją o dofinansowaniach unijnych, dzięki którym miasto realizuje inwestycje i finansuje programy społeczne. Jakie inwestycje ruszą w najbliższych latach?

Radni KWLBiPP zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały ws. zmian w wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania akceptując przeznaczenie kwoty 200 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji. Są to środki dla Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, które pozwolą na kontynuowanie prac termomodernizacyjnych w budynku policji przy ul. Taborowej 22. Również pozytywnie radni zaopiniowali projekt uchwały ws. zmian w budżecie Miasta Poznania na rok 2020. W tym wypadku chodziło o przeznaczenie kwoty 2,3 mln zł na rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego miasta.

Radni zapoznali się z informacją o dofinansowaniach unijnych, z których korzysta i będzie korzystało Miasto Poznań. Obecnie trwa jeszcze wydatkowanie środków z perspektywy 2014-2020, które muszą być wydane do 2023 r. Nowa perspektywa obejmuje lata 2021-2027. Miasto już szykuje się do pozyskiwania środków z tego rozdania. W ramach następnej perspektywy finansowej preferowane będą projekty związane z bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym Europy oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Unia wesprze więc np. inwestycje w tzw. zielono-niebieską infrastrukturę, czyli parki, zieleńce, stawy, systemy retencyjne i zatrzymywania wód opadowych. Wiele wskazuje na to, że Wielkopolska przejdzie z grupy regionów biednych do grupy regionów przejściowych i przez to dostanie mniej pieniędzy (staje się to wtedy, gdy regiony przekroczą poziom 75 proc. unijnego PKB, a nie osiągną jeszcze 85 proc. – przyp. red.).

Obecnie, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko miasto realizuje 14 projektów na łączną kwotę 1,6 mld zł, w której 464 mln stanowi dofinansowanie unijne. Największym jest budowa linii tramwajowej na Naramowice za 264 mln zł z dofinansowaniem w wysokości 109 mln. Kolejnym jest Program Centrum – etap 1 za 100 mln zł z dofinansowaniem 43 mln zł. W ramach tego projektu w tym roku rozstrzygnięte zostaną przetargi i prawdopodobnie rozpoczną się prace modernizacyjne na kolejnym odcinku ul. Święty Marcin od ul. Ratajczaka do ul. Podgórnej oraz w okolicach skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Święty Marcin. Coraz bliższa jest też realizacja projektu trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka za 130 mln z dofinansowaniem 59 mln. Realizacja kilku projektów z tej grupy dobiega końca – chodzi np. o modernizację starego gmachu Biblioteki Raczyńskich i zachodniego skrzydła Zamku.

Miasto przygotowuje się też do modernizacji Ronda Rataje za 153 mln zł (dofinansowanie 106 mln zł) i modernizacji płyty Starego Rynku za 53 mln zł (dofinansowanie 25 mln). W wypadku Starego Rynku prace budowlane mają się rozpocząć jesienią 2021 r., a zakończyć wiosną 2023 r. – Odbyły się już spotkania z mieszkańcami i przedsiębiorcami ze Starego Rynku, którym przestawiono harmonogram prac – poinformował radnych Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Na płycie Starego Rynku zostanie wymieniona kostka brukowa i pojawią się nowe płyty chodnikowe. Tylko na obszarze „śródrynkowym” – wokół Ratusza i domków budniczych będzie zachowana stara kostka brukowa. Z przeprowadzonej na Starym Rynku inwentaryzacji wynika, ze obecnie znajduje się tam 7 rodzajów różnych kostek – dodał Kamiński.

W tym roku mają się zakończyć prace remontowe w historycznym, niedostępnym od wielu lat Kościele Panny Marii in Summo (zbudowanym w latach 1431-1448) na Ostrowie Tumskim. W jego wnętrzu zostanie zrealizowany element projektu „Tu się wszystko zaczęło. Ekspozycja początków polskiej państwowości na Ostrowie Tumskim” za 9 mln zł (dofinansowanie 8 mln). W podłodze kościoła zostaną zamontowane ekrany multimedialne, wyświetlające prezentacje z dziejów kościoła i Wyspy Tumskiej. Otwarcie kościoła dla zwiedzających ma nastąpić jeszcze w tym roku.

W ramach „projektów miękkich” miasto, wykorzystując środki unijne, wspiera i będzie wspierać edukację zawodową i ustawiczną np. zadanie „Uczeń z pasją”. Szkoły mogą dzięki temu pozyskiwać dotacje na zakup najnowocześniejszego sprzętu wykorzystywanego w zakładach pracy. Chodzi nie tylko o komputery, obrabiarki i narzędzia precyzyjne, ale też np. samochody do nauki jazdy dla Zespołu Szkół Samochodowych.

x

Zobasz także

Zjawisko virga w Kiekrzu

Przesyłam zaobserwowane przeze mnie i sfotografowane zjawisko nad Jeziorem Kierskim – napisał do portalu epoznan.pl ...

Dzień Ziemi, czy pandemii?

22 kwietnia 1970 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. W Polsce obchody ...

Apel o solidarność

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, prosi poznaniaków i poznanianki o solidarność w czasie epidemii. – Jeśli ...

Sejm przyjął „Tarczę”

Sejm przyjął w nocy z 27 na 28 marca, tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet ustaw, ...

Pandemia a rynek

Fala dużego wzrostu zachorowań na koronawirusa w Europie i podejmowanych koniecznych działań ochronnych przez poszczególne ...