Ukraina

Kolegium Zembala Uniwersytetu Przyrodniczego z kamieniem węgielnym

Nowe sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla doktorantów, magistrantów i pracowników uczelni. Studenci i kadra naukowa Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego czekają na nową przestrzeń. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę historycznego Kolegium Zembala.

Wyczekiwana inwestycja

Rozbudowa Kolegium Zembala to długo wyczekiwana inwestycja – mówi dr hab. Tomasz Kosiada, dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.Nasz Wydział ma stosunkowo bardzo rozproszone zaplecze lokalowe. Niektóre katedry mają swoje siedziby w Baranowie, czy na ul. Zgorzeleckiej. Dzięki tej inwestycji studenci będą mogli mieć zajęcia w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się w odległe miejsca Poznania, a pracownicy bardziej komfortowe miejsce pracy. Już teraz myślimy o poszerzeniu naszej oferty dydaktycznej, a nowe zaplecze lokalowe znacznie ułatwi realizację tego przedsięwzięcia. Jednym z ważnych aspektów jest to, że budynek będzie wybudowany w nowoczesnej, energooszczędnej technologii pod względem izolacji termicznej, czy oświetlenia. Pozwoli to w przyszłości na uzyskanie znacznych oszczędności w jego utrzymaniu.

Na Ogrodach znajdzie się większość bazy dydaktycznej WOiAK, bowiem oprócz katedr typowo związanych z ogrodnictwem wydział posiada katedry, które kształcą studentów w zakresie botaniki i fizjologii roślin na potrzeby całego uniwersytetu. Te katedry mieszczą się w Kolegium Cieszkowskiego oraz obok Kolegium Maksimum. I one pozostaną w dotychczasowych miejscach.

Na parterze nowego 4-kondygnacyjnego budynku na Ogrodach znajdą się sale ćwiczeniowe, w tym 3 sale dedykowane m.in. dla katedry Żywienia Roślin, Katedry Homologii i Ochrony Środowiska oraz Fitopatologii Nasiennictwa, gdzie w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach znajdą się odpowiednie okazy. Na dalszych kondygnacjach będą pokoje dla naukowców oraz małe sale ćwiczeniowe, czy seminaryjne, a także pokoje do badań naukowych.

Nowy budynek w pełni zaspokoi potrzeby wydziału, a także stworzy pewne możliwości rozwojowe.

W lipcu budynek znajdzie się pod dachem

Wykonawcą inwestycji, wartej ponad 7,8 mln zł netto jest Skanska.
Nowy, czterokondygnacyjny gmach wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu z Kolegium Zembala połączony zostanie szklanym łącznikiem. Akt erekcyjny w niszy gmachu złożył rektor UP prof. Jan Pikul.

Umowę na realizację inwestycji podpisaliśmy w połowie grudnia 2016 r., a prace ruszyły w styczniu br. – mówi Agnieszka Kasprowicz, kierownik robót, Skanska. – Aktualnie jesteśmy w trakcie wykonywania konstrukcji parteru budynku. Wykonaliśmy już fundamenty, ściany żelbetowe na parterze, gotowy jest szyb windowy oraz znaczna część stropu nad parterem. Przed nami jeszcze 3 kondygnacje konstrukcji. W lipcu planujemy, by budynek znalazł się pod dachem, a od połowy roku zaczniemy prace wykończeniowe. Podczas prowadzenia robót, w sąsiednich budynkach odbywają się zajęcia dydaktyczne. W związku z tym zadbaliśmy o odpowiednie bezpieczeństwo pracy – dodaje Agnieszka Kasprowicz.

Unikatowe doświadczenie

Nowe skrzydło Kolegium Zembala to kolejna inwestycja, którą realizujemy dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – mówi Arkadiusz Majorczyk, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Skanska. Dla uczelni wybudowaliśmy już Biocentrum oraz Klinikę Weterynarii. Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mieć swój wkład w rozwój placówki. Otoczenie, w jakim pracujemy, bliskość ogrodu botanicznego, zaplecze uniwersytetu z pięknymi krzewami i drzewami sprzyja postępowi prac – dodaje Arkadiusz Majorczyk. Kolegium Zembala położone jest bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego.

W ramach zagospodarowania terenów zielonych Skanska dokona nasadzeń w ilości ok. 50 sztuk, w tym klonu pospolitego i lipy drobnolistnej. Dla poprawienia komfortu użytkowania przewidziano parking na 35 miejsc.

Termin zakończenia prac to grudzień 2017 roku. Potem uczelnia rozpocznie wyposażanie pomieszczeń tak, aby zajęcia dydaktyczne prowadzić od początku roku akademickiego 2018/19.

Budynek funkcjonalny, bezpieczny i energooszczędny

W budynku znajdą się nowoczesne sale multimedialne, na potrzeby których wykonamy niezbędne instalacje elektryczne – mówi Radosław Niełacny, menadżer projektu, Skanska. – Cały obiekt wyposażymy w profesjonalną sieć komputerową LAN kat. 6A, system antywłamaniowy oraz monitoring IP. Nowe skrzydło Kolegium Zembala to również laboratoria z profesjonalnymi stanowiskami naukowo-badawczymi. Wykonamy niezbędną do zasilania palników instalację gazu, instalację wentylacji oraz przeciwpożarową. Budynek wyposażymy w energooszczędne oświetlenie LED. Dodatkowo, wysoka izolacja termiczna ścian i okien zapewni ciepło i nie dopuści do „uciekania” energii cieplnej płynącej z centralnego ogrzewania. Cały kompleks będzie także przystosowany dla osób niepełnosprawnych – dodaje Radosław Niełacny. 

Inwestycja w liczbach
– powierzchnia całkowita: 2490 m kw.
– powierzchnia użytkowa: 2115 m kw.
– powierzchnia zabudowy: 990 m kw.
– kubatura: 8850 m sześc.
– wysokość budynku: 15 m

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...