Kolejne bonifikaty Poznania


Wejście w życie przepisów o zniesieniu użytkowania wieczystego daje możliwość przekształcenia od razu lub w ciągu 20 lat. Miasto uchwaliło już bonifikatę przy jednorazowej opłacie za przekształcenie w wysokości 75%, teraz radni ustanowili bonifikatę dla tych którzy opłatę będą mieli rozłożoną na 20 lat, wyniesie ona 50% corocznej raty.

fot. Poznan Film Commission
Od nowego roku weszły w życie zmiany ustawowe znoszące użytkowanie wieczyste, ci którzy mają nieruchomość o takim statusie muszą jednak zapłacić opłatę przekształceniową. Jeśli zapłaci się ją jednorazowo to w Poznaniu można uzyskać bonifikatę 75% od wysokości opłaty. Nie wszystkich jednak stać na wniesienie jednorazowej opłaty, dlatego takie osoby mają rozłożoną opłatę przekształceniową na 20 lat i płacą jej część raz w roku.
Miasto chce, aby także w takich przypadkach ustanowić bonifikatę od opłaty rocznej i podobnie jak dla nieruchomościach należących do skarbu państwa, również dla tych miejskich będzie wynosiła ona 50%. Radni zajęli się tą sprawą na ostatniej sesji Rady Miasta i uchwalili propozycję przygotowaną przez urzędników.
Aby taką obniżkę otrzymać, trzeba być osobą fizyczną, której dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej roku poprzedzającego, za który opłata ma być wniesiona. Co ważne o bonifikatę trzeba zawnioskować. Bonifikatę od opłaty rocznej mogą też uzyskać spółdzielnie mieszkaniowe, ale na odrębnych zasadach.
Jan Gładysiak

x

Zobasz także

Prostsze prawo budowlane

Sejm uchwalił nowelizacje prawa budowlanego i ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy mają ...

SN o miejscach postojowych

W ocenie Sądu Okręgowego rękojmia jest wyłączona, jeżeli dla nieruchomości są prowadzone dwie księgi wieczyste, ...

Operacja „przekształcenie”

Osoby uprawnione, które podjęły decyzję, by zapłacić jednorazowo całą opłatę za przekształcenie prawa do użytkowania ...

Miejsce zamieszkania czy pobytu

Miejsce zamieszkania czy miejsce pobytu? Jest wyrok NSA ws pomocy mieszkańcowi innej gminy. Sąd orzekł, ...

Czynsz pochodną dochodów

Osoby, które będzie na to stać, prawdopodobnie zapłacą wkrótce wyższy czynsz za mieszkania komunalne.O sprawie ...