Ukraina

Kolejne budynki przebadane w programie „Trzymaj ciepło”

500 domów jednorodzinnych i 30 kamienic zlokalizowanych w Poznaniu przebadano tej zimy kamerą termowizyjną, w ramach ósmej już edycji projektu „Trzymaj ciepło”. Organizowany przez Miasto Poznań program bezpłatnych badań termowizyjnych budynków, wraz z akcją edukacyjno-informacyjną obejmującą działania na rzecz ekologii i oszczędności w zużyciu energii, ma zwrócić uwagę mieszkańców na problem strat ciepła i związanych z tym kosztów. Straty ciepła to jeden z podstawowych problemów w budownictwie, na który zwraca uwagę coraz większa liczba lokatorów budynków. Ciepło, obojętnie z jakiego źródła pochodzi, zamiast ogrzewać dom, czy mieszkanie zostaje wypromieniowane za sprawą nieszczelnej stolarki okiennej, złej izolacji budynku, czy też za pośrednictwem tzw. mostków termicznych. Są to miejsca w ścianie o większym przewodnictwie cieplnym. Według specjalistów, za pośrednictwem takich mostków następuje niekontrolowana i wzmożona utrata ciepła, sięgająca nawet do 30 proc.
Spore ubytki ciepła oznaczają dla lokatorów domów i mieszkań zwiększone koszty eksploatacji budynku. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach muszą zużyć do ich ogrzania więcej węgla, gazu lub energii elektrycznej. Wraz z ich zwiększonym zużyciem rosną jednak nie tylko koszty ogrzewania. Ma to również swój skutek w oddziaływaniu na środowisko. Rośnie emisja dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania.
Pierwszą edycję akcji „Trzymaj ciepło” przeprowadzono na początku 2010 roku. Od tej pory kamerą termowizyjną przebadano w Poznaniu już niemal 4000 budynków jenorodzinnych i ok. 140 kamienic. Poznański projekt w grudniu 2015 roku uznany został przez ministra środowiska za najlepszy spośród 294 przedsięwzięć w kategorii edukacja ekologiczna, w konkursie „Zielone miasta – w stronę przyszłości”.
Do tegorocznej edycji przyjęto zgłoszenia 500 budynków jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 30 kamienic położonych na Starym Mieście, Chwaliszewie, północnej Wildzie i Łazarzu. Zgłoszeń dokonywali właściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele i administratorzy kamienic za pośrednictwem internetu – na stronie projektu pod adresem: www.poznan.pl/srodowisko – lub telefonicznie.
– Trzy zespoły firmy PMA wykonywały badania termowizyjne od grudnia 2016 roku do marca 2017 roku. W niektórych domach badania przeprowadzono już drugi lub trzeci raz, w celu zweryfikowania jakości wykonania prac termomodernizacyjnych – poinformowała Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.
Partnerzy projektu – Veolia Energia Poznań SA, Veolia Energia Poznań ZEC SA oraz spółka Lisner – potwierdzają gotowość przeprowadzenia kolejnej, dziewiątej edycji akcji „Trzymaj ciepło” w następnym sezonie grzewczym. Zapisy ruszą na początku grudnia. Informacja o dokładnym terminie rozpoczęcia rejestracji podana będzie w lokalnych mediach i na stronie internetowej pod adresem www.poznan.pl/srodowisko.


Budynek nieocieplony. Widoczne uciekające ciepło od grzejników podokiennych
U góry: budynek wzorowo ocieplony

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...