Agrobex 750×100 – czerwiec 2017

Kolejne miliony na wielkopolskie drogi

Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu samorządowcy podpisali kolejne umowy na dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Łącznie kwota dofinansowania wyniesie ponad 19 mln zł. W rezultacie, zmodernizowanych i wybudowanych będzie 27 km dróg.

To już druga tura podpisywania umów. Poprzednia odbyła się w czerwcu. Teraz wojewoda Zbigniew Hoffmann podpisał kolejnych 15 dokumentów, w tym 10 dla gmin i 5 dla powiatów.

To kolejne kilometry dróg w Wielkopolsce. Dofinansowanie pozwoli zmodernizować i wybudować niemal 30 km dróg. Z wielką radością przyjmuję fakt, że inwestycje toczą się w różnych częściach Wielkopolski, dzięki czemu rozwój ma charakter zrównoważony. Inwestycje infrastrukturalne to w końcu i zachęta dla inwestorów, i informacja dla mieszkańców, że rząd i lokalny samorząd dbają o bezpieczeństwo i poziom ich życia – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda zaznaczył, że każdy dobrze przygotowany wniosek ma szansę liczyć na uzyskanie rządowego wsparcia. Ale nie wszystkie gminy sobie z tym dobrze radzą. Dla wojewody takim smutnym przykładem jest miasto Poznań, które niestety na liście beneficjentów ponownie nie znalazło się.

Mam nadzieję, że w przyszłej edycji poprawią się. To pokazuje, że nawet największe organizmy nie radzą sobie z przygotowaniem wniosków, natomiast nawet małe gminy, czy większe, powiaty dobrze sobie radzą. Ja dziś dziękowałem samorządowcom za bardzo dobrze przygotowane projekty i do nich trafi te 19 milionów złotych. Wszystkie drogi dla regionu są ważne, a dobra infrastruktura drogowa, to sprawne Państwo – skomentował Zbigniew Hoffmann.

Najwyższą dotację łącznie ponad 5 mln zł otrzymał powiat poznański.

Zrobiliśmy dwa dobre wnioski, zresztą co roku robimy dwa dobre wnioski i co roku zgarniamy pulę na drogi. W tym roku jest to kontynuacja dwóch dróg. Pierwsza to Grunwaldzka w Plewiskach gmina Komorniki – cały budżet odcinka, który robimy w tym roku to jest 6,1 mln zł, z czego dotacja 2,2 mln zł, a reszta po połowie gmina i powiat poznański. Druga inwestycja to ul. Poznańska w Skórzewie – od początku węzła Dąbrówka do ul. Zakręt w Skórzewie, też kontynuacja z ubiegłego roku. Budżet na nią w tym roku to jest 6,9 mln zł po przetargu, w tym prawie 3 mln zł otrzymujemy z budżetu państwa, reszta finansowana z pieniędzy powiatu i gminy Dopiewo – mówi starosta Jan Grabkowski. – Jak są pieniądze do pozyskania, to trzeba pisać dobre projekty. Robimy to własnymi silami, mamy dobrze przygotowanych pracowników, dobre zespoły, które przygotowują wnioski właśnie tu do tego programu przebudowy dróg gminnych i powiatowych, ale także wnioski o środki unijne z WRPO do marszałka, czy w ZIT do naszego Stowarzyszenia Metropolia.

Ponad 2 mln zł trafiły także do powiatów obornickiego (droga w Kowanówku) i leszczyńskiego (droga w Wilkowicach). Wśród gmin 1.536 tys. zł otrzymał Międzychód na budowę drogi pełniącej funkcję obwodnicy w Łowyniu. 1.376,3 tys. zł trafi do samorządu Kościana (budowa ulic w Racocie), a 1.326,4 tys. zł do Opatówka (ul. Kaliska w miejscowości Szałe).

Ponadto gmina Granowo otrzyma 533,6 tys. zł, Żerków – 663,65 tys. zł, Gizałki – 350 tys. zł, Margonin – 484,8 tys. zł, Koło – 698 tys. zł, a Brudzew – 566,5 tys. zł.

Łącznie wojewoda podpisał dziś umowy dla 5 powiatów na kwotę 10,9 mln zł i 10 gmin, które otrzymały 8,3 mln dofinansowania. W tym roku na dofinansowanie wszystkich wielkopolskich inwestycji w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” przeznaczone jest 64,5 mln zł.

x

Zobasz także

Nowy sąd w Kaliszu

Nowe skrzydło kaliskiego sądu liczy ponad 1600 metrów kwadratowych. Pięć nowych sal rozpraw, pomieszczenia biurowe ...

Dotacja na zieleń Jarocina

Parki, skwery i przyuliczna zieleń w Jarocinie zyskają nowe życie. Ponad 32 hektary zostaną zagospodarowane ...

Rozbudowa szpitala w Kępnie

Szpital w Kępnie po szpitalach w Gnieźnie i w Pile, także może liczyć na rządową ...

Szybciej PKP do Szczecina

Na odcinku Wronki – Dobiegniew  pociągi mają po modernizacji  jeździć z prędkością do 160 km/h. ...

Basen w Słupcy dofinansowany

Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansuje budowę krytej pływalni w Słupcy. Poinformowali o tym na wspólnej ...