Nickel 750×100 – Botaniczna

Kolejne miliony na wielkopolskie drogi

Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu samorządowcy podpisali kolejne umowy na dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Łącznie kwota dofinansowania wyniesie ponad 19 mln zł. W rezultacie, zmodernizowanych i wybudowanych będzie 27 km dróg.

To już druga tura podpisywania umów. Poprzednia odbyła się w czerwcu. Teraz wojewoda Zbigniew Hoffmann podpisał kolejnych 15 dokumentów, w tym 10 dla gmin i 5 dla powiatów.

To kolejne kilometry dróg w Wielkopolsce. Dofinansowanie pozwoli zmodernizować i wybudować niemal 30 km dróg. Z wielką radością przyjmuję fakt, że inwestycje toczą się w różnych częściach Wielkopolski, dzięki czemu rozwój ma charakter zrównoważony. Inwestycje infrastrukturalne to w końcu i zachęta dla inwestorów, i informacja dla mieszkańców, że rząd i lokalny samorząd dbają o bezpieczeństwo i poziom ich życia – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda zaznaczył, że każdy dobrze przygotowany wniosek ma szansę liczyć na uzyskanie rządowego wsparcia. Ale nie wszystkie gminy sobie z tym dobrze radzą. Dla wojewody takim smutnym przykładem jest miasto Poznań, które niestety na liście beneficjentów ponownie nie znalazło się.

Mam nadzieję, że w przyszłej edycji poprawią się. To pokazuje, że nawet największe organizmy nie radzą sobie z przygotowaniem wniosków, natomiast nawet małe gminy, czy większe, powiaty dobrze sobie radzą. Ja dziś dziękowałem samorządowcom za bardzo dobrze przygotowane projekty i do nich trafi te 19 milionów złotych. Wszystkie drogi dla regionu są ważne, a dobra infrastruktura drogowa, to sprawne Państwo – skomentował Zbigniew Hoffmann.

Najwyższą dotację łącznie ponad 5 mln zł otrzymał powiat poznański.

Zrobiliśmy dwa dobre wnioski, zresztą co roku robimy dwa dobre wnioski i co roku zgarniamy pulę na drogi. W tym roku jest to kontynuacja dwóch dróg. Pierwsza to Grunwaldzka w Plewiskach gmina Komorniki – cały budżet odcinka, który robimy w tym roku to jest 6,1 mln zł, z czego dotacja 2,2 mln zł, a reszta po połowie gmina i powiat poznański. Druga inwestycja to ul. Poznańska w Skórzewie – od początku węzła Dąbrówka do ul. Zakręt w Skórzewie, też kontynuacja z ubiegłego roku. Budżet na nią w tym roku to jest 6,9 mln zł po przetargu, w tym prawie 3 mln zł otrzymujemy z budżetu państwa, reszta finansowana z pieniędzy powiatu i gminy Dopiewo – mówi starosta Jan Grabkowski. – Jak są pieniądze do pozyskania, to trzeba pisać dobre projekty. Robimy to własnymi silami, mamy dobrze przygotowanych pracowników, dobre zespoły, które przygotowują wnioski właśnie tu do tego programu przebudowy dróg gminnych i powiatowych, ale także wnioski o środki unijne z WRPO do marszałka, czy w ZIT do naszego Stowarzyszenia Metropolia.

Ponad 2 mln zł trafiły także do powiatów obornickiego (droga w Kowanówku) i leszczyńskiego (droga w Wilkowicach). Wśród gmin 1.536 tys. zł otrzymał Międzychód na budowę drogi pełniącej funkcję obwodnicy w Łowyniu. 1.376,3 tys. zł trafi do samorządu Kościana (budowa ulic w Racocie), a 1.326,4 tys. zł do Opatówka (ul. Kaliska w miejscowości Szałe).

Ponadto gmina Granowo otrzyma 533,6 tys. zł, Żerków – 663,65 tys. zł, Gizałki – 350 tys. zł, Margonin – 484,8 tys. zł, Koło – 698 tys. zł, a Brudzew – 566,5 tys. zł.

Łącznie wojewoda podpisał dziś umowy dla 5 powiatów na kwotę 10,9 mln zł i 10 gmin, które otrzymały 8,3 mln dofinansowania. W tym roku na dofinansowanie wszystkich wielkopolskich inwestycji w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” przeznaczone jest 64,5 mln zł.

x

Zobasz także

Kolejne inwestycje z WRPO 2014+ w kształcenie zawodowe i transport miejski

Dwa projekty powiatu wrzesińskiego związane z rozwojem infrastruktury kształcenia zawodowego oraz projekty Konina, Leszna i ...

355 mln zł na ostatni etap modernizacji linii Poznań-Wrocław

Zmodernizowana stacja Rawicz, krótsze podróże, wyższy komfort obsługi pasażerów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – to ...

Jest koncepcja zagospodarowania 25 ha w Gnieźnie

W wyniku warsztatów urbanistycznych charrette dotyczących zagospodarowania 25 ha terenów inwestycyjnych PKP S.A. w Gnieźnie ...

Gminne inwestycje z gospodarki wodno–ściekowej na palecie interwencji unijnej z WRPO 2014+

Projekty dotyczące inwestycji z obszaru gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin Krzywiń, Odolanów, Czempiń, Ryczywół i ...

FAMOT w Pleszewie rozbudowuje się

We wtorek (30 maja) w Pleszewie odbyła się uroczystość wkopania pierwszej łopaty pod budowę nowych ...