„Zakopianka” PKP w 2023 r.

Zakończenie prac na kolejowej „zakopiance” planowane jest w 2023 r. – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Komisja Europejska zatwierdziła 715 mln zł dofinansowania na modernizację ok. 117-kilometrowego odcinka – dodano.

Jak wskazał resort, modernizacja dotyczy odcinka Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane.

„Decyzja Komisji oznacza, że finansowanie jest pewne. Takie decyzje są wydawane w przypadku największych inwestycji współfinansowanych z UE. To efekt rzetelnej pracy nad inwestycją” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Całkowity koszt inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA to prawie 1,5 miliarda złotych, w tym dofinansowanie UE z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniesie ponad 715 milionów złotych. Za te pieniądze przebudowanych lub zmodernizowanych zostanie prawie 117 kilometrów linii kolejowych oraz 36 przystanków i stacji kolejowych, 16 mostów oraz dwa wiadukty kolejowe. Zaznaczono, że przeprowadzone prace pozwolą w przyszłości na wdrożenie europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS).

Po realizacji inwestycji dopuszczalna maksymalna prędkość dla pociągów pasażerskich na liniach 97 i 98 będzie wynosić 100 km/h, a na linii 99 – 120 km/h, natomiast dla pociągów towarowych maksymalna prędkość będzie wynosić 80 km/h. Zakończenie projektu jest planowane w 2023 roku.

Jak podkreśla MFiPR, jest to 106. decyzja KE dla dużego projektu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko – największego programu finansowanego z funduszy unijnych na lata 2014-2020 w Polsce. W ubiegłym tygodniu KE powiedziała „tak” dla finansowania 42-kilometrowego odcinka S19.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Co się podoba w Małopolsce

Dom „Okno na Tatry” w Dursztynie na Spiszu, Dworzec PKP w Oświęcimiu oraz Park Pamięci ...

Będą drążyć pod morzem

Maszyna TBM płynie do Świnoujścia z Chin na statku Da Chang. Jednostka minęła już Japonię, ...

„Moja woda” przedłużona?

Wynoszący 100 mln zł budżet programu „Moja woda” został w ciągu dwóch miesięcy wyczerpany, tak ...

Światowe Forum Miast

Światowe Forum Miejskie odbędzie się w 2022 roku w Katowicach. – Zdaliśmy sobie sprawę, że ...

Zbudują Nikiszowiec 2.

Ruszyły prace w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przemysłową tożsamością Bytomia – na ...