Bolechowo 750×200 – maj 2017

Komisariat redivivus

Komisariat przy al. Marcinkowskiego już prawie gotowy. Remont komisariatu przy al. Marcinkowskiego rozpoczął się jesienią 2016 roku.

      Zakres robót jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. wymianę stropów, okien i drzwi, a także wzmocnienie fundamentów, remont elewacji i adaptację poddasza. Budynek po rozbudowie zyska również salę konferencyjną i windę. Obiekt zostanie wyposażony w nowe instalacje wewnątrzne, w tym monitoring wizyjny i łączność radiową. – To największe wsparcie dla poznańskiej policji w historii samorządu – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ważne jest dla nas, aby warunki pracy policjantów były jak najlepsze. To istotne również z punktu widzenia bezpieczeństwa na Starym Mieście – dodaje. Koszt inwestycji to 27 mln zł, z czego aż 12 mln dokłada Miasto Poznań.

     Pięciokondygnacyjny budynek będzie też bardzo funkcjonalny. Na parterze będzie się znajdować część ogólnodostępna – w tym poczekalnia, recepcja i pomieszczenia sanitarne. Będzie też strefa dostępna dla funkcjonariuszy – pomieszczenia do przyjmowania zdarzeń, sala przesłuchań i pokoje biurowe. Przebudowana i przearanżowana zostanie również północna część parteru. Znajdą się tam pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz sale pomocnicze.

   Na poziomie pierwszego i drugiego piętra zlokalizowane zostaną biura dla funkcjonariuszy. Pokoje biurowe oraz sale przesłuchań będą się znajdowały także na poddaszu zaadaptowanego strychu. Do tego dochodzą pomieszczenia monitoringu miejskiego i serwerownia. W części piwnicznej gmachu znajdą się sale techniczne, archiwa, szatnie i zespoły sanitarne oraz pomieszczenia magazynowe i pomocnicze– Zależało nam, aby zachować nie tylko zabytkowość budynku, ale też jego funkcjonalność. Zaadaptowaliśmy strych, który do tej pory nie był używany. Stary spacerownik dla osób zatrzymanych został rozebrany. Będzie tam sala odpraw z prawdziwego zdarzenia – wylicza podinsp. Robert Frąckowiak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

   Termin zakończenia  prac wyznaczono na czerwiec 2019 roku, ale te prawdopodobnie zakończą się szybciej – najpewniej do końca tego roku. Wtedy policjanci będą mogli wprowadzić się do nowej siedziby już w marcu 2019 roku.

    Budynek przy al. Marcinkowskiego wzniesiony został dla Głównego Urzędu Celnego w latach 1882-85, przez budowniczego Ottona Hirta, według projektu Heinricha Kocha. W okresie międzywojennym mieściła się w nim dyrekcja Urzędu Celnego oraz Urząd Akcyz i Monopoli. Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek zajmowała Milicja a obecnie Komisariat Policji Poznań Stare Miasto.

Źródło:poznan.pl

x

Zobasz także

Zielona przestrzeń zagospodarowana

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną ...

Budma 2019: deszcz nagród

Złoty Medal MTP, Konkurs Szkice Architektoniczne, konkurs Acanthus Aureus BUDMA 2019;Architecture Budma Award 2019 i ...

Grono miast przyszłości

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, ale też Grodzisk Mazowiecki, Tarnów, Września, Stryków czy Niepołomice – wszystkie ...

Poznań Główny – nowy peron

Dodatkowy peron i połączenie przejściem podziemnym stacji z dworcem PKS – tak zmieni się stacja ...

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent. W ...