Ładowarki emu.energy

Komisariat redivivus

Komisariat przy al. Marcinkowskiego już prawie gotowy. Remont komisariatu przy al. Marcinkowskiego rozpoczął się jesienią 2016 roku.

      Zakres robót jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. wymianę stropów, okien i drzwi, a także wzmocnienie fundamentów, remont elewacji i adaptację poddasza. Budynek po rozbudowie zyska również salę konferencyjną i windę. Obiekt zostanie wyposażony w nowe instalacje wewnątrzne, w tym monitoring wizyjny i łączność radiową. – To największe wsparcie dla poznańskiej policji w historii samorządu – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ważne jest dla nas, aby warunki pracy policjantów były jak najlepsze. To istotne również z punktu widzenia bezpieczeństwa na Starym Mieście – dodaje. Koszt inwestycji to 27 mln zł, z czego aż 12 mln dokłada Miasto Poznań.

     Pięciokondygnacyjny budynek będzie też bardzo funkcjonalny. Na parterze będzie się znajdować część ogólnodostępna – w tym poczekalnia, recepcja i pomieszczenia sanitarne. Będzie też strefa dostępna dla funkcjonariuszy – pomieszczenia do przyjmowania zdarzeń, sala przesłuchań i pokoje biurowe. Przebudowana i przearanżowana zostanie również północna część parteru. Znajdą się tam pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz sale pomocnicze.

   Na poziomie pierwszego i drugiego piętra zlokalizowane zostaną biura dla funkcjonariuszy. Pokoje biurowe oraz sale przesłuchań będą się znajdowały także na poddaszu zaadaptowanego strychu. Do tego dochodzą pomieszczenia monitoringu miejskiego i serwerownia. W części piwnicznej gmachu znajdą się sale techniczne, archiwa, szatnie i zespoły sanitarne oraz pomieszczenia magazynowe i pomocnicze– Zależało nam, aby zachować nie tylko zabytkowość budynku, ale też jego funkcjonalność. Zaadaptowaliśmy strych, który do tej pory nie był używany. Stary spacerownik dla osób zatrzymanych został rozebrany. Będzie tam sala odpraw z prawdziwego zdarzenia – wylicza podinsp. Robert Frąckowiak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

   Termin zakończenia  prac wyznaczono na czerwiec 2019 roku, ale te prawdopodobnie zakończą się szybciej – najpewniej do końca tego roku. Wtedy policjanci będą mogli wprowadzić się do nowej siedziby już w marcu 2019 roku.

    Budynek przy al. Marcinkowskiego wzniesiony został dla Głównego Urzędu Celnego w latach 1882-85, przez budowniczego Ottona Hirta, według projektu Heinricha Kocha. W okresie międzywojennym mieściła się w nim dyrekcja Urzędu Celnego oraz Urząd Akcyz i Monopoli. Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek zajmowała Milicja a obecnie Komisariat Policji Poznań Stare Miasto.

Źródło:poznan.pl

x

Zobasz także

Agrobex ukończył 30 lat

Poznański deweloper, Agrobex od niemal trzech dekad stawia mieszkania w Wielkopolsce. Budując domy, mieszkania i ...

Poznań najzieleńszym miastem

Wśród największych miast Polski, metropolią posiadającą najwięcej zieleni jest Poznań. Tereny zielone zajmują w naszym ...

UAM obchodzi 100 lat istnienia

7 maja 1919 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, ...

Promieniowanie bez kontroli

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem ...

XI Europejski Kongres Gospodarczy

W agendzie 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.) kilkanaście sesji ...