Ukraina

Kompleksowy remont

Jak wynika z raportu Oferteo.pl, jeśli już remontujemy, to najczęściej całe mieszkanie. 73% badanych zadeklarowało, że chętniej remontuje

powierzchnie powyżej 40 metrów kwadratowych. Tylko 1% badanych wskazało, że zamierza odnowić powierzchnię poniżej 10 metrów kwadratowych. Remonty często przeprowadzamy w kilku pomieszczeniach. Według raportu jest ich najczęściej 4 i więcej. Pomieszczeniem, które najchętniej wskazujemy jako to przeznaczone do remontu jest salon. Tam odnawiamy zazwyczaj ściany i podłogi. Na drugim miejscu w tym rankingu znajdziemy kuchnię. W tym przypadku, najczęściej w grę wchodzi wymiana całego sprzętu, włącznie z meblami. To, czym się kierujemy przy wyborze finalnego efektu, to często ergonomia i funkcjonalność.

ZWRACAMY UWAGĘ NA MEBLE

Elementem dominującym podczas planowania remontu, jest nie kolor ścian i podłóg, a wybór mebli, które nadadzą odświeżonym pomieszczeniom nowego stylu. – Na rynku istnieje sporo rozwiązań, które możemy określić nie tylko jako stylowe, ale też innowacyjne – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć w firmie Häfele. – To właśnie systemy, które pozwalają nam zaoszczędzić dużo przestrzeni są wybierane najchętniej. Przykładowo można wspomnieć o systemach przesuwnych do frontów, czy podnośnikach otwieranych do góry typu Free fold, albo prowadnicach pozwalających na całkowite wysunięcie szuflady z korpusu mebla – dodaje. Jeżeli chodzi o koszty, jakie jesteśmy gotowi przeznaczyć na remont, to w zależności od jego skali, wydajemy na niego od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Największą jego część stanowią meble, zwłaszcza te kuchenne. – Tutaj wiele zależy od tego, czy decydujemy się na gotowe rozwiązania czy na meble na zamówienie – mówi Jakub Malinowski. – Te drugie dają możliwość dostosowania kuchni pod swoje indywidualne potrzeby i zazwyczaj służą nam dłużej. Poza tym istnieją pewne rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić. Mówię tu przykładowo o wyborze blatów laminowanych zamiast drewnianych – dodaje.

CO REMONTUJEMY?

Wśród najczęściej wymienianych prac, które mamy zamiar zrobić, w raporcie wymieniane są: malowanie, wymiana glazury, kładzenie parkietu czy wymiana sieci elektrycznej. Zwłaszcza fachowcy z tej ostatniej dziedziny są pilnie poszukiwani. Rzadko decydujemy się na samodzielne działania związane z elektryką. – Często razem z wymianą sieci idzie modyfikacja oświetlenia. Wśród preferencji klientów dominują światła LED, ponieważ są nie tylko stylowe, ale i oszczędne – mówi Jakub Malinowski. Według raportu w województwach mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim najchętniej szuka się fachowców od wykończenia nowego mieszkania. Natomiast ekipy remontowe najmilej widziane są w województwie śląskim.

x

Zobasz także

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...

Co nas powstrzymuje

Uwolnienie gruntów pod zabudowę, w tym terenów po starych biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych, uproszczenie biurokracji, uwolnienie ...

Trend cen – w górę

Ceny mieszkań od deweloperów wzrosną w kolejnych miesiącach nawet o kilkanaście procent   W sondzie ...