Nickel 750×200 – Dąbrówka
Nickel 750×100 – Botaniczna

„Komunalka” tylko jako najem

Rząd nie może dojść do porozumienia, w jaki sposób rozwiązać problem gigantycznych kolejek oczekujących na lokal.

Dziedziczenie gminnych mieszkań, czy też podniesienie czynszu najemcy z wyższym dochodem od roku stanowią punkty zapalne w nowelizacji przepisów.Ponad 165 tys. rodzin czeka na przyznanie mieszkania komunalnego, w tym 90 tys. na kwatery socjalne – podaje „Gazeta Prawna”. Niektórzy stoją w kolejne nawet 20 lat. Rząd chce to zmienić majstrując w kształcie przepisów.

Po pierwsze, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce określić czas funkcjonowania umowy o najem. Pierwotnie miałyby być one zawierana na minimum rok i obowiązywać maksymalnie 5 lat. W najnowszej wersji widełki miałyby objąć okres znacznie dłuższy 5-10 lat.

Jednak nawet złagodzony projekt nie podoba się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. KPRM chce, aby w tej materii przepisy pozostały bez zmian, czyli umowy miałby być dalej podpisywane na czas nieoznaczony.

Z tym łączy się kwestia dziedziczenia. Dziś mieszkanie komunalne przechodzi na rzecz małżonka, czy dzieci. Ministerstwo chce jednak, aby po śmierci bezpośredniego najemcy gmina miała prawo zbadania sytuacji pozostałych lokatorów.

Jak tłumaczy „Gazeta Prawna”, gmina wciąż będzie miała obowiązek podpisania z nimi umowy, ale po poznaniu ich finansów będzie mogła podwyższyć im czynsz lub zaoferować najem innego mieszkania.

Druga sporna kwestia to właśnie czynsze. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, gmina powinna badać dochody lokatorów nie częściej jak co 2,5 roku. Ci którzy nie spełnialiby kryteriów mieliby tracić lokale. Jednak i tu ministerstwo złagodziło stanowisko, zakładając podwyżkę czynszu dla lepiej zarabiających.

W obu kwestiach też nie ma zgody KPRM. Podwyższanie czynszu bardziej zaradnym lokatorom może okazać się czynnikiem deprawującym.
Źródło: money.pl

x

Zobasz także

Ochrona działek leśnych

Prawa właścicieli działek leśnych podlegają istotnemu ograniczeniu. Problem jest tym większy, im bliżej miasta i ...

Gminny zasób mieszkaniowy

Gminom będzie łatwiej prowadzić rozważną politykę mieszkaniową. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy ...

Nowe zasady projektowania

1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury ...

NSA o drzwiach zewnętrznych

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę właścicieli mieszkania, którzy wymienili na nowe drzwi wejściowe do mieszkania. ...

Jak wycenić nieruchomość

– Standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych są niezbędnym elementem prawidłowo funkcjonującego rynku nieruchomości. Rolą standardów jest ...