Ukraina

Komunalne w Komornikach

W Plewiskach w gminie Komorniki oddano do użytku pierwszy budynek z 8 mieszkaniami komunalnymi. Władze gminy planują wybudowanie całego osiedla składającego się w sumie z 15 podobnych budynków. Chcą na ten cel wykorzystać dopłaty z funduszu centralnego zgodnie z nowymi przepisami o wspieraniu tworzenia lokali socjalnych. Pierwszy budynek komunalny wybudowany przez władze gminy składa się z pięciu mieszkań 1-pokojowych po 42 m kw., dwóch mieszkań 2-pokojowych 51-metrowych i jednego lokalu 3-pokojowego o powierzchni 64 m kw. Każde mieszkanie jest samodzielne, posiada osobne wejście, własną kuchnię i łazienkę. Lokale wyposażono w piece gazowe do ogrzewania i podgrzewania wody. Gmina zagospodarowała też teren wokół budynku. Komisja gminna rozdzieliła lokale między osoby nie mające samodzielnych mieszkań i których nie stać na ich kupno.

Komunalne w Komornikach
W uroczystości oddania budynku
komunalnego do użytku wziął
udział minister budownictwa
Andrzej Aumiller

– Ideą przedsięwzięcia było, aby każdy użytkownik czuł się jak właściciel, aby dbał o powierzone lokum i był za nie odpowiedzialny – powiedział wójt Jan Broda.
Architekt Grzegorz Klemens zaprojektował budynek parterowy bez podpiwniczenia. Zastosowane rozwiązania techniczne układu budynku pozwoliły na znaczne oszczędności kosztów budowy. Według założeń kosztorysowych metr kwadratowy kosztować miał 1750 zł. Ale jak ocenił Grzegorz Klemens – biorąc pod uwagę wzrost cen materiałów budowlanych – faktycznie koszt metra mógł sięgnąć 2000 zł. To i tak niewiele w porównaniu z cenami komercyjnymi. Spółka „Ciepłownik” zrealizowała obiekt w ciągu pół roku.
Władze Komornik mają w planie wybudowanie w Plewiskach osiedla komunalnego. W projekcie jest jeszcze 14 podobnych budynków. – Chcemy stworzyć na osiedlu przestrzeń spotkań nieformalnych, dlatego między budynkami znalazły się również strefy zieleni – wyjaśnił architekt Grzegorz Klemens. Na lokale komunalne oczekuje w Komornikach obecnie 40 rodzin i osób samotnych.
Pierwszy budynek gmina wybudowała całkowicie z własnych funduszy, ponieważ budowę rozpoczęto przed wejściem w życie nowych przepisów. Teraz będzie chciała skorzystać z dofinansowania z Funduszu Dopłat. Od grudnia ubr. obowiązuje bowiem ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Inwestorami takich obiektów mogą być gminy, związki międzygminne, powiaty, organizacje pożytku publicznego oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Finansowe wsparcie w wysokości 20-40 procent przedsięwzięcia udzielne jest inwestorom na budowę budynków, remont lub przebudowę posiadanych obiektów, także powodujące zmianę sposobu ich użytkowania oraz kupno lokali mieszkalnych, w wyniku których powstaną mieszkania socjalne, noclegownie lub domy dla bezdomnych. Inwestor musi jednak najpierw w całości sfinansować przedsięwzięcie z własnych środków, a następnie wystąpić o zwrot części nakładów z Funduszu Dopłat ulokowanego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...