Ukraina

Kongres Polityki Miejskiej

– Tworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia polityki miejskiej to zadanie realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Mogę zapewnić, że przedstawiciele MIB z dużą uwagą wysłuchają opinii i wskazówek przedstawicieli samorządu terytorialnego, aby wykorzystać je w naszych dalszych pracach legislacyjnych – mówił 16 października 2017 r. w Krakowie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Wiceminister T. Żuchowski uczestniczy w Kongresie Polityki Miejskiej i 15. Kongresie Miast Polskich zorganizowanym przez Związek Miast Polskich i Instytut Rozwoju Miast, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju. Polityka miejska to zespół działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych, służących wykorzystaniu potencjału miast w procesach rozwoju kraju. Chodzi o wzmocnienie zdolności miast do pobudzania wzrostu gospodarczego i tworzenia trwałych miejsc pracy oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Rewitalizacja elementem polityki miejskiej

MIB uczestniczy w tworzeniu warunków polityki miejskiej m.in. intensywnie wspierając miasta w prowadzeniu rewitalizacji. Rewitalizacja służy poprawie jakości życia, warunków mieszkaniowych, ekonomicznych, zdrowotnych, środowiskowych, aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców. Służy lokalnej społeczności i to poprawa jej sytuacji powinna być kluczowym celem podejmowanych działań. MIB opracowało obszerny praktyczny komentarz do ustawy o rewitalizacji, który niebawem doczeka się nowelizacji i uzupełnień w oparciu o zapytania dotyczące interpretacji nadsyłane do MIB w ostatnich 2 latach. W najbliższym czasie ukaże się również opracowanie proponujące poprawną metodykę prowadzenia analiz i wyznaczania obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Następnie MIB chce opublikować podręcznik o metodach opracowania gminnego programu rewitalizacji.

Rewitalizacja w ramach KZN

Propozycje wspierania gmin w procesach rewitalizacyjnych zawarto też w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Gminy mogą zawiązywać spółki celowe oraz otrzymywać nieodpłatnie grunty Skarbu Państwa w celu realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych – w tym tworzenia terenów zieleni publicznej, mieszkań socjalnych, mieszkań chronionych czy innej infrastruktury społecznej, a także uzbrajania terenów pod tego typu inwestycje. Podobnie wspierający dla rewitalizacji efekt MIB chce osiągnąć poprzez rozwiązania wpływające na ograniczanie suburbanizacji i przeniesienie zainteresowania inwestorów na tereny już zabudowane, a wymagające odnowy lub po prostu uzupełnień.

– Powrót do centrum, miasto kompaktowe, miasto zwarte i zrównoważone – to nie tylko hasła z manifestów urbanistycznych, ale filozofia myślenia o planowaniu przestrzennym w resorcie, który reprezentuję – podkreślał T. Żuchowski.

W ramach Kongresu Polityki Miejskiej i Kongresu Miast Polskich odbędzie się debata o polityce miejskiej, po nakreśleniu ram realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, z udziałem przedstawicieli rządu, miast i środowisk eksperckich. Wymiana opinii i dobrych praktyk pozwoli na sformułowanie rekomendacji, które przyczynią się do efektywnego wdrożenia planowanych działań, a także do skutecznego stworzenia systemu monitorowania i ewaluacji polityki miejskiej – ważnej części polityk publicznych w państwie.

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...