Ukraina

Koniec użytkowania wieczystego?

Możliwe, że już od 1 stycznia 2019 roku grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się w pełną  własność.

– czytamy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”. Właściciele będą musieli przygotować się jednak na związane z tym opłaty.

Użytkowanie wieczyste przypomina własność, ale nią nie jest. Grunty w użytkowanie wieczyste oddają samorządy lub Skarb Państwa (najczęściej na 99 lat), które jednak wciąż pozostają właścicielami ziemi, na której stoją np. bloki mieszkalne. Kto więc kupił mieszkanie w bloku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (lub np. postawił dom), jest jego właścicielem, ale gruntu już nie. Rząd PiS zapowiadał przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

Termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano. Początkowo nowe regulacje miały obowiązywać od lipca 2017 roku, potem mowa była o październiku ubiegłego roku.

Ustawa też miała już kilka wersji – przepisy zaprojektowane w resorcie infrastruktury i budownictwa w czasie konsultacji zostały skrytykowane m.in. przez samorządy i środowiska prawnicze. Tymczasem czeka na nie kilka milionów właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, a także same samorządy.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało nastąpić już od 1 stycznia 2017 roku, ale prace nad przygotowaną przez resort budownictwa projektem ustawy utknęły w miejscu.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, prace nad tymi przepisami chce wznowić Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które chce, by w życie weszły już 1 stycznia 2019 roku. – W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste – mówi gazecie Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania – wyjaśnia.

Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcenie we własność.

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach, także garaży podziemnych.

Pojawia się także problem konstytucyjności odbierania gminom własności gruntów. W toku prac nad projektem ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nawet, że niektóre zapisy „naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej”.

Źródło: money.pl

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...