Ukraina

Konsultacje wywłaszczeniowe

Rozpoczęły się konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce

nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Niekonstytucyjność obowiązujących regulacji w tym zakresie stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 lipca 2015 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 2 listopada 2017 r. skierowało projekt zmian do zaopiniowania. Projekt przewiduje uprawnienie dla właściciela bądź jego spadkobiercy do żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości, a także ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, co ma zwiększyć pewność prawną inwestowania i jest zgodne z innymi zmianami proponowanymi przez MIB w ustawie inwestycyjnej.

– Ograniczenie w czasie możliwości domagania się zwrotu nieruchomości ma wzmacniać stabilność procesu inwestycyjno-budowlanego, podobnie jak inne zmiany w tym zakresie, które proponujemy w tzw. ustawie inwestycyjnej w odniesieniu do pozwolenia na budowę. Podważenie pozwolenia na budowę nie będzie możliwe po 5 latach od dnia, w którym stało się ostateczne. Z kolei zmiany dotyczące możliwości żądania zwrotu udziału w nieruchomości naprawiają niekonstytucyjność obecnych regulacji, które ograniczały uprawnienia były właścicieli – mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Cele nowelizacji:

Realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 roku (sygn. akt SK 26/14). W wyroku z 14 lipca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wynikająca z art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami zasada zwrotu nieruchomości w zakresie, w jakim uzależnia przewidziane w nim żądanie poprzedniego współwłaściciela wywłaszczonej nieruchomości lub jego spadkobierców od zgody pozostałych poprzednich współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców, jest niezgodna z Konstytucją.

Zgodnie z projektem ustawy każdemu poprzedniemu właścicielowi bądź jego spadkobiercy zostanie przyznane uprawnienie żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości. W sytuacji, gdy z wnioskiem o zwrot udziału nie wystąpiły wszystkie osoby, które są do tego uprawnione, starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej będzie zobowiązany do poinformowania ich o możliwości przyłączenia się do żądania zwrotu udziału. Zgodnie z projektem ustawy przyłączenie się przez pozostałych współwłaścicieli bądź ich spadkobierców do postępowania restytucyjnego będzie możliwe jedynie w wyznaczonym terminie. W celu zapewnienia stabilności stosunków prawnych projektodawca proponuje termin trzech miesięcy na złożenie wniosku o zwrot udziału w wywłaszczonej nieruchomości, liczony od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o możliwości przystąpienia do postępowania zwrotowego.

Ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości

W obowiązującym porządku prawnym wygaśnięcie roszczenia o zwrot wywłaszczonej nieruchomościami przewiduje wyłącznie art. 136 ust. 5 ustawy – w przypadku niezłożenia przez poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego spadkobiercy w terminie 3 miesięcy wniosku o zwrot wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o możliwości zwrotu. Jednakże w przypadku, gdy właściwy organ nie powiadomił poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części na cel inny niż określony w decyzji o wywłaszczeniu oraz o możliwości zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, uprawnienie do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości nie wygasa.

Projekt przewiduje, że ograniczenie w czasie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zamknie okres niepewności co do sytuacji prawnej zainteresowanych stron. Zaproponowane wyłączenie stosowania przepisu art. 136 ust. 1-5 ustawy po upływie 20 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, co powinno umożliwić przeznaczenie nieruchomości na inny cel, niż określony w decyzji o wywłaszczeniu.

Obecnie uprawnienie poprzedniego właściciela do zwrotu nieruchomości może powstać odpowiednio po 7 lub 10 latach od jej wywłaszczenia. Termin dwudziestoletni (od wywłaszczenia) uwzględnia okres powstania uprawnienia do zwrotu i 10-letni okres na realizację tego uprawnienia. Dziesięcioletni okres dochodzenia uprawnień do zwrotu jest zgodny z terminem przedawnienia roszczeń wynikającym z przepisów Kodeksu cywilnego.

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa udostępniony jest projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...