Ukraina

Kredyt hipoteczny Metrobanku w JPY tylko w Open Finance

Metrobank wspólnie z Open Finance rozpoczął sprzedaż kredytów hipotecznych denominowanych w jenach (JPY). To jedyna taka oferta na polskim rynku. Propozycja kredytu w jenach w Open Finance SA została przygotowana przez Metrobank – kredytowy oddział Noble Banku SA. Dzięki wprowadzeniu produktu do oferty największej firmy doradztwa finansowego w Polsce, kredyt w jenach staje się szeroko dostępny. Do tej pory z możliwości zadłużenia się w japońskiej walucie mogli korzystać jedynie wybrani klienci Noble Banku w ramach usług bankowości prywatnej.
Nowy kredyt Metrobanku przygotowano z myślą o osobach mających stabilną sytuację finansową, mogących pozwolić sobie na ryzyko ewentualnych wahań kursu jena. Bank zgodnie z wymogami tzw. rekomendacji „S” (określającej zasady udzielania kredytów w walutach), obliczając możliwości finansowe klientów, opierać się będzie na wyższym oprocentowaniu kredytów w złotych. Standardowo w rekomendacji zaleca się także sprawdzanie zdolności do spłaty kredytu wyższego o 20 proc. niż w rzeczywistości. Metrobank – aby lepiej zabezpieczyć kredytobiorców przed ewentualnym ryzykiem kursowym – będzie szacować zdolność dla kwoty wyższej o 50 proc. od wnioskowanej.

Parametry kredytu hipotecznego Metrobanku w jenach dla Open Finance:
– oprocentowanie: 2,99 proc. (oparte o indeks Metrobanku dla JPY w wysokości 0,92 proc.);
– okres spłaty: do 30 lat;
– oferta dla kredytów w wysokości od 500 tys. złotych.

Szefowie Noble Banku, wraz z rozwojem oferty w jenach, zapowiadają wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności produktu. – Jeśli kurs jena wzrośnie o ponad 30 proc., będziemy wychodzić z propozycją przewalutowania kredytu – zapowiada Krzysztof Spyra, wiceprezes zarządu Noble Banku SA. – To oczywiście czarny scenariusz, w naszej opinii, bowiem zadłużanie się w japońskiej walucie może być sposobem na tanie finansowanie. W Metrobanku udostępniamy je osobom o odpowiednich możliwościach finansowych – ale nie tak dużych, jak w wypadku usług private bankingu. W związku z tym nie spodziewamy się też, aby kredyty w jenach zagroziły popularności kredytów we frankach szwajcarskich – dodaje Krzysztof Spyra.
Kredyt hipoteczny Metrobanku denominowany w jenach oferowany będzie w całej Polsce wyłącznie w oddziałach Open Finance jako jedna z wielu propozycji kredytowych. Standardowo doradcy proponują produkty hipoteczne przygotowane przez 24 banki.

Kredyt w jenach okiem analityka
Emil Szweda, Open Finance
Na pierwszy rzut oka kredyty w jenach prezentują się atrakcyjnie – także w porównaniu do popularnego u nas kredytu we frankach szwajcarskich. Rata kredytu w jenach w wysokości 100 tys. złotych na 30 lat może być niższa o ok. 67 zł w porównaniu do kredytu w szwajcarskiej walucie i aż o ok. 260 zł w wypadku kredytu w złotych. Decydując się na kredyt w japońskiej walucie należy jednak brać pod uwagę większe ryzyko kursowe. Jen, w przeciwieństwie do franka, nie jest powiązany – ani geograficznie ani w jakikolwiek inny sposób – z notowaniami euro, co czyniłoby go walutą nieco bardziej przewidywalną także w notowaniach do złotego. Licząc od początku roku jen staniał wobec złotego o prawie 5 proc. (według kursów NBP), ale w tym czasie był też o ponad 5 proc. droższy.
W 2007 r. notowania jena spadły zaś o 11,2 proc. Obecnie notowania te musiałyby jednak wzrosnąć aż o niemal 60 proc., aby raty kredytów (zaciągniętych dziś) w złotych i w jenach zrównały się.

x

Zobasz także

Raport Podatnika w e-US

Raport podatnika – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym   Raport podatnika to nowa usługa w ...

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...