Kredyt na 50 lat

Bank Ochrony Środowiska wprowadził do oferty nowy produkt pod nazwą „Pakiet Mieszkaniowy”. Pakiet przeznaczony jest dla nowych klientów indywidualnych, którzy zamierzają zaciągnąć kredyt hipoteczny w BOŚ. W ramach Pakietu Mieszkaniowego, klient może skorzystać z kredytu hipotecznego w dowolnie wybranej przez siebie walucie – PLN lub CHF oraz dowolnie wybranego Pakietu Ekokonto (tj. zestawu produktów i usług, których podstawowym składnikiem jest rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy Ekokonto, umożliwiający sprawną obsługę kredytu jak również ekonomiczne zarządzanie finansami osobistymi, w tym dokonywania bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów w całym kraju).
W ramach pakietu, bank zmodyfikował ofertę kredytu hipotecznego. Przede wszystkim wydłużył okres kredytowania – do 50 lat (dla kredytów z ubezpieczeniem na życie) oraz zwiększył dopuszczalny wiek kredytobiorcy do 70 lat – bez stawiania wymogu ubezpieczenia na życie.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem infolinii 0 801 355 455 lub na stronie www.bosbank.pl.

Kredyt na 50 lat

Dla pozyskania nowych klientów banki proponują wydłużenie okresu spłaty kredytu hipotecznego. Jest to kontrowersyjne rozwiązanie, które ma tyleż zwolenników, co przeciwników. Okres 35ciu lat spłaty to obecnie standard, normą staje się jednak okres spłaty przekraczający nawet 40 lat. Teraz młodzi zaradni Polacy mogą zaciągnąć kredyt na 50 lat i skończyć spłacanie go w swoje 75 urodziny. W banku Millennium można już zaciągnąć kredyt złotówkowy na 50 lat; spłata kredytu indeksowanego do walut obcych została wydłużona do 45 lat. Również w przypadku kredytów konsolidacyjnych bank wydłużył okres spłaty do 30 lat. Obecnie w Millennium maksymalny wiek kredytobiorcy w chwili spłaty kredytu nie może przekroczyć 75 lat. Taka propozycja jest niezwykle atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy mają stabilną pracę, a ich pensje będą rosnąć. Mogą sobie oni pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego o niezbyt wysokiej racie, dzięki czemu już na starcie kariery zawodowej będą posiadać własne lokum. Z czasem coraz lepszy status materialny pozwoli na szybszą spłatę kredytu i skrócenie okresu kredytowania do ok. 10 – 15 lat. Jak wynika z danych ok. 50% kredytobiorców spłaca kredyt hipoteczny znacznie wcześniej niż przed upływem połowy okresu kredytowania.
Można się pokusić o stwierdzenie, że wydłużanie okresu spłaty kredytu jest odpowiedzią banków na ograniczenia, jakie narzuciła Rekomendacja S. Mimo, że szacowany przez nas przedział ok. 5% kredytobiorców, który z powodu regulacji Związku Banków Polskich stracił zdolność kredytową, dzięki takim zabiegom jej nie zyska. Wszystko dlatego, że ceny nieruchomości nadal pną się w górę, natomiast pensje – znacznie wolniej. Jednak dzięki możliwości spłaty kredytu hipotecznego w okresie 50 lat miesięczna rata nie obciąży nadmiernie budżetu domowego, nie zaniżając też bardzo zdolności kredytowej kredytobiorcy. To oznacza, że nadal polską klasę średnią stać na zakup własnego m lub zmianę tego odziedziczonego po rodzinie na dom pod miastem.
Ta perspektywa zmienia również podejście do kupowania mieszkania wyłącznie dla zaspokojenia własnych potrzeb bytowych. Posiadając kredyt o niskiej miesięcznej racie i możliwości systematycznego powiększania swoich zarobków, łatwiej podjąć decyzję o kupnie mieszkania. Można je po kilkuletnim użytkowaniu oraz solidnym remoncie sprzedać korzystnie i kupić dom, dokładając własne oszczędności lub zaciągając kolejny kredyt.

Jakie ryzyko jest związane z wydłużaniem okresu spłaty?

Paweł Adamiak

Paweł Adamiak, analityk Domu Kredytowego NOTUS: Moim zdaniem nie ma żadnego poważnego zagrożenia. Osobiście zawsze wybrałbym maksymalnie długi okres kredytowania aby mieć komfort płacenia niskich rat. Oczywiście w uzupełnieniu muszę mieć możliwość wcześniejszych spłat bez żadnych opłat. Taka konstrukcja pozwala na spłatę niewielkiej raty i możliwość płacenia więcej, ale bez przymusu. Jeżeli będziemy wpłacali do banku np. ratę 30-letnią, a dodatkowo będziemy nadpłacali różnicę pomiędzy hipotetyczną ratą 10-letnią a 30-letnią, w efekcie spłacimy kredyt w 10 lat. Jedyną wadą takiego systemu jest to, że osoby nie posiadające skłonności do oszczędzania będą spłacały kredyt dużo dłużej. Takim osobom polecałbym wybranie krótszego okresu, bo jeśli będą zmuszone do wyższej wpłaty, z pewnością dadzą sobie radę. System taki ma natomiast inne zalety. Różnicę w racie ( w porównaniu do krótszego okresu spłaty ) możemy przeznaczyć na inwestowanie w Funduszach Inwestycyjnych. W dłuższym okresie z ekonomicznego punktu widzenia będziemy mieli lepszy wynik – zwrot na inwestycji w fundusz powinien być wyższy niż odsetki które zapłacimy do banku.
Jedynym aspektem, który należy dokładnie rozważyć, jest waluta kredytu. Przy założeniu, że będziemy spłacać kredyt przez kilkadziesiąt lat, warto przemyśleć zaciągnięcie kredytu w złotówkach. Sytuacja ekonomiczna jest na tyle nieprzewidywalna – nie tylko w perspektywie 30tu, lecz nawet 10ciu lat, że zaciąganie kredytu we frankach szwajcarskich jest obarczone dużym ryzykiem. Przystąpienie do strefy euro, zmieniająca się sytuacja gospodarcza w Polsce oraz zmiany stóp procentowych w Szwajcarii – to wszystko może spędzać sen z powiek kredytobiorcy walutowemu.

Kredyt na 50 lat

Kredyt hipoteczny do 50 lat oferuje w ramach promocji Bank Millennium. Millennium zaproponowało klientom hipotecznym najdłuższy na rynku okres kredytowania. Dla zaciągających kredyt w złotówkach wynosi on 50 lat. Przy kredytach w walutach obcych jest on o 5 lat krótszy. Oprocentowanie kredytów złotowych zaczyna się od 4,7 proc., zaś we frankach szwajcarskich – 2,8 proc. Bank nie pobiera opłaty za wycenę nieruchomości, brak też prowizji dla kredytów refinansowych oraz za przewalutowanie na polskie złote. Millennium kredytuje 100 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Promocja trwa do końca czerwca 2007 r. (oprac. BKK)

x

Zobasz także

Lipcowa oferta obligacji

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 1,00%. Pozostałe ...

Monety okolicznościowe w 2020 r.

Najbliższa planowana emisja: Wielcy polscy ekonomiści – Stanisław Głąbiński [2 lipca] W 2020 roku ukazały się ...

Egzaminy dla aktuariuszy

Minister Finansów 3 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego Wydłużamy czas na ...

„Kościół Mariacki” za 5 zł

22 maja 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę z serii „Odkryj Polskę” ...

NBP analizuje rynek

Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do ...