Fotografia wnętrz

Kryzys budownictwa trwa

Kryzys wywołany koronawirusem odbija się na branży budowlanej. Kolejny miesiąc produkcja budowlano-montażowa jest na niższym poziomie niż przed rokiem. Tym razem o prawie 6 proc.
Najnowsze statystyki GUS pokazują, że jedną z branż, które radzą sobie wyraźnie słabiej niż przed rokiem, jest szeroko rozumiana budowlanka.

Produkcja budowlano-montażowa w październiku była o 5,9 proc. mniejsza niż w tym samym okresie 2019 roku. Regres w statystykach widać od kwietnia.

Co więcej, GUS nawet lekko pozytywnie zaskoczył, bo prognozy ekonomistów były nieco bardziej pesymistyczne. Średnia typowań wskazywała na spadek produkcji budowlano-montażowej na poziomie 6,5 proc.

W raporcie GUS wylicza, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w październiku była niższa o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 roku spadek o 6,7 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 7,5 proc. (w 2019 wzrost o 0,3 proc.).

Czytaj więcej:Nastroje konsumentów się załamały. Odsetek Polaków bojących się utraty pracy przez COVID-19 najwyższy od kwietnia

W stosunku do października ubiegłego roku wystąpiło zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,8 proc.), zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4 proc.) oraz budową budynków (o 11,3 proc.)

Branża budowlana wypada znacznie słabiej niż np. przemysł. Produkcja przemysłowa w tym samym czasie zwiększyła się o 1 proc. Choć też łapie zadyszkę po wcześniejszym wzrośnie sięgającym 6 proc.

x

Zobasz także

Jak i gdzie mieszkamy

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych stanowi jeden z podstawowych aspektów każdej gospodarki. Jaki jest polski zasób mieszkaniowy? ...

Już nie kupują mieszkań

Choć z lokat bankowych w drugim kwartale zniknęło aż 65 mld zł, to Polacy wcale ...

Wciąż za dużo azbestu

W ciągu ostatnich 10 lat za środki NFOŚiGW usunięto ponad 261 tysięcy ton azbestu. Zdaniem ...

Zmiany planów mieszkaniowych

17 proc. Polaków zmieniło swoje plany dotyczące wydatków na nowy dom lub mieszkanie w związku ...

A jednak budują

W pierwszym półroczu br. oddano do użytku ponad 97 tys. mieszkań, o 3 proc. więcej ...