Ukraina

Kto odbiera odpady zielone?

Gmina nie musi odbierać odpadów zielonych z nieruchomości? Zapadł właśnie w tej sprawie ważny wyrok przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu

     Gminy zostały zobowiązane przez ustawodawcę do utworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zapewniają przyjmowanie także odpadów zielonych. Tym samym ustawodawca przewidział sytuację, w której te odpady są przyjmowane w PSZOK-ach – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

      Gmina uchwaliła, że odpady zielone mieszkańcy mają przywozić do punktu selektywnej zbiórki opadów komunalnych. Uzasadniła to koniecznością ograniczenia kosztów. Wojewoda uznał, że gmina musi zapewnić odbiór odpadów z nieruchomości. Nie zgodził się z tym WSA.

  Wojewoda wielkopolski wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na uchwałę Rady Miejskiej Gminy Skoki w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli. Wojewoda domagał się stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały. Nadzór wojewody stwierdził bowiem, że uchwała jest niezgodna z prawem poprzez wyłączenie możliwości odbioru odpadów zielonych z terenu nieruchomości w ramach uiszczonej przez właściciela nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

    Skarżący wskazał, że utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Jednocześnie gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. W zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina zapewnia właścicielom nieruchomości pozbywanie się wszystkich rodzajów odpadów komunalnych, przy czym rozumie się przez to odbieranie odpadów z terenu nieruchomości.

Skarżący wskazał, że odpady zielone są odpadami komunalnymi zatem gmina jest zobowiązana do ich odbioru, przy czym przez odbieranie rozumie się odbieranie odpadów z nieruchomości, albowiem art. 6r ust 3 u. c. p. g. nie daje gminie upoważnienia do wyłączenia odpadów zielonych z obowiązku ich odbioru z terenu nieruchomości.

    Gmina nie zgodziła się z oceną wojewody i sprawa trafiła do WSA. Ten uznał, że zarzuty wojewody są bezzasadne. Sąd wskazał, że wojewoda dokonał błędnej wykładni przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uznając, że odpady zielone jako odpady komunalne powinny być odbierane wyłącznie z terenu nieruchomości.

    Rozumowanie wojewody jest sprzeczne z ratio legis art. 3 ust. 2 pkt 6 u.c.p.g. – wyjaśnił WSA – zgodnie z którym gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, które zapewniają przyjmowanie m.in. odpadów zielonych.

     WSA dodał, że gminy zostały zobowiązane przez ustawodawcę do utworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (Gmina Skoki również taki punkt utworzyła), które zapewniają przyjmowanie, co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne. Tym samym ustawodawca przewidział sytuację, w której odpady zielone są przyjmowane w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...