Kto odnowi „Oxford”

Elewacja gmachu kolejnej poznańskiej szkoły z czerwonej cegły odzyska dawną świetność. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlano-montażowych przy Zespole Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela przy ul. Działyńskich.

Usytuowany u zbiegu ulic Działyńskich oraz Nowowiejskiego gmach to kolejny, historyczny, ceglany budynek oświatowy, któremu przywracany będzie oryginalny wygląd sprzed lat. Jest starszy zarówno od gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego, gdzie podobne roboty jeszcze trwają, jak i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Garbary, gdzie prace już się zakończyły.

Elewacja budynku, wzniesionego w latach 1884-86 w stylu neogotyckim i znajdującego się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków, jest silnie zabrudzona i zaatakowana przez mikroorganizmy. Nosi też ślady ostrzałów z czasów II wojny światowej oraz posiada wiele nieestetycznych, cementowych wypełnień ubytków. Uszkodzony i silnie pokryty zanieczyszczeniami atmosferycznymi jest herb od strony ul. Działyńskich i detale architektoniczne. Zużyta jest również część stolarki okiennej i kamienne schody. Elewację szpecą zamurowania i dobudowania. Do wymiany kwalifikują się lampy od strony podwórza i poręcze, a do uporządkowania – kraty na oknach piwnicznych i oknach sali gimnastycznej.

– Wszystkie te mankamenty mają zostać wyeliminowane dzięki zaplanowanym pracom, które wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie prowadził pod nadzorem konserwatorskim. Będzie miał na nie około 14 miesięcy od podpisania umowy – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zasadnicze prace, polegające na wzmocnieniu konstrukcji murów i zabezpieczeniu ścian przed zawilgoceniem od gruntu. Mają zapobiec dalszej degradacji budynku. Elewacja zostanie oczyszczona, zdezynfekowana, naprawiona i zaimpregnowana. Renowacji poddane zostaną drzwi, herb i schody. Przewidziano częściową wymianę stolarki okiennej z uwzględnieniem zabytkowych detali. Ponadto inwestycja przewiduje dostosowanie budynku szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wejście do gmachu od strony podwórza będzie odbywać się z poziomu chodnika, a w samym budynku szkoły zamontowane zostaną schodowe platformy dźwigowe.

Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu przetargowym swoje oferty mogą składać do 8 stycznia 2020 roku.

x

Zobasz także

Sprzedają grunt przy Kinepolis

Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji ponownie próbuje sprzedać działki na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Franowo ...

Czy będą miejskie łąki?

W połowie lutego radny Paweł Sowa złożył interpelację, w której postulował ograniczenie w koszeniu miejskich ...

Dotacja dla franciszkanów

Radni z Komisji Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Klasztorowi ...

Nowa szkoła na Strzeszynie

Krajowy Zasób Nieruchomości zgodził się na przekazanie Miastu Poznań działki na Strzeszynie. Dzięki temu będzie ...

9.000 widzów w Arenie

Wiemy, jak będzie wyglądać wnętrze poznańskiej Areny po remoncie. Będzie elegancka, minimalistyczna i nawiązująca do ...