Bolechowo 750×200 – maj 2017

Kto sprzyja cyklistom

W nowym zestawieniu klasyfikującym polskie miasta ze względu na infrastrukturę rowerową i sprzyjanie cyklistom triumfuje stolica. Warszawa wyprzedza Lublin, Łódź, Katowice i Poznań.

Warszawa pokonuje inne miasta zagęszczeniem dróg rowerowych i ogółem usług dla cyklistów. Dla przykładu za godzinę jazdy rowerem publicznym po Warszawie płaci się 1 zł. W informacjach o kolejnych miastach znajdziemy nie tylko długość tras, ale i takie ciekawostki jak: boiska do polo na rowerach, samoobsługowe stacje naprawy rowerów, czy ilość mieszkańców zapisanych w systemach rowerów publicznych.

Ranking serwis morizon.pl oparto nie tylko o stricte infrastrukturę rowerową miast, ale i o rower jako środek transportu publicznego. Wymusza takie spojrzenie na bicykle fakt, że coraz więcej Polaków wybiera jej jako podstawowe narzędzie przemieszczania się. Stąd obok ścieżek rowerowych w kryteriach oceniania brano pod uwagę bezpieczeństwo oraz systemy rowerów miejskich.

O powodzeniu Warszawy zadecydowało, że miasto sukcesywnie rozbudowuje sieć dróg i ścieżek rowerowych. W niektórych miejscach stolicy już teraz rowerzystów jest tak dużo, że lokalne media piszą o rowerowych korkach. Stolica wyprzedziła też inne miasta w rankingu infrastruktury dedykowanej miłośnikom poruszania się na dwóch kołach. Na drugim miejscu po Warszawie Katowice, w których jest niemal równy 1000 m ścieżek rowerowych na km².  Na drugim miejscu po Warszawie Katowice, w których jest niemal równy 1000 m ścieżek rowerowych na km².

Na korzyść Warszawy świadczy też to, że w ostatnim roku spadła liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Według policyjnych statystyk w 2017 r. doszło do 138 niebezpiecznych incydentów tego typu – o 10 proc. mniej niż w 2016. Ze wskaźnikiem na poziomie niecałych 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców Warszawa wypada gorzej tylko od ponad trzykrotnie mniej licznej Bydgoszczy.

Dalej w zestawieniu są kolejne miasta: Łódź, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Wrocław, Kraków, Szczecin, Gdańsk.

Źródlo: portalsamorządowy.pl

Wykresy źródło: morizon.pl

Więcej:

 https://www.morizon.pl/blog/rowerowy-ranking-miast-2018/ 

x

Zobasz także

Zielona przestrzeń zagospodarowana

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną ...

Budma 2019: deszcz nagród

Złoty Medal MTP, Konkurs Szkice Architektoniczne, konkurs Acanthus Aureus BUDMA 2019;Architecture Budma Award 2019 i ...

Grono miast przyszłości

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, ale też Grodzisk Mazowiecki, Tarnów, Września, Stryków czy Niepołomice – wszystkie ...

Poznań Główny – nowy peron

Dodatkowy peron i połączenie przejściem podziemnym stacji z dworcem PKS – tak zmieni się stacja ...

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent. W ...