Ukraina

Kto zabił Jolantę Brzeską?

W związku z przesłuchaniem przez warszawską Komisję Weryfikacyjną ds. Zwrotu Nieruchomości

córki zamordowanej Jolanty Brzeskiej, działaczki na rzecz praw lokatorów, Prokuratura Krajowa informuje o przebiegu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

 

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej podjęto na nowo 9 września 2016 roku. Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro zostały przeanalizowane akta postępowania prowadzone od 1 marca 2011 roku do 8 kwietnia 2013 roku a umorzone z powodu niewykrycia sprawców. Analiza akt tej sprawy wykazała uchybienia. Jednym z najbardziej bulwersujących było przyjęcie wersji samobójstwa wbrew dowodom. Nie wzięto w ogóle pod uwagę umyślnego zabójstwa. Nienależycie dokonano oględzin miejsca, gdzie znaleziono ciało, ponieważ jeszcze po miesiącu przypadkowa osoba znalazła tam fragmenty nadpalonych ubrań ofiary. Nie zabezpieczono na czas zapisów monitoringu z miejsc, gdzie tuż przed śmiercią była albo mogła być Jolanta Brzeska, dlatego większość została skasowana. Jednocześnie wszczęto postępowanie dyscyplinarne przeciwko prokuratorom prowadzącym wówczas to postępowanie.

W toku śledztwa prowadzonego po podjęciu od 9 września 2016 roku przesłuchano ponad 150 osób, m.in. córkę ofiary. Sąd Okręgowy w Warszawie, podzielił stanowisko prokuratury i z uwagi na dobro postępowania odmówił wglądu w akta sprawy stronom w tym Magdalenie Brzeskiej ale prokuratura na bieżąco informuje o toku postępowania. Powołano biegłych wielu specjalności, w tym z zakresu: psychologii, informatyki i teleinformatyki, badań fizykochemicznych, daktyloskopijnych, DNA, mechanoskopijnych, badań zapisów wizualnych, w tym monitoringu. Uzyskano już od nich kilkadziesiąt opinii, a planuje się powołanie kolejnych biegłych, m.in. od badań fizykochemicznych. W połowie października funkcjonariusze przeprowadzili skoordynowane przeszukania w kolejnych, siedmiu miejscach na terenie całego kraju, w celu zabezpieczenia konkretnych przedmiotów. Nadal prowadzone są czynności operacyjne o charakterze niejawnym.

W tej chwili akta sprawy obejmują obecnie 26 tomów, prawie 2 tysiące kart różnego rodzaju załączników, do tego także materiały niejawne.

Zakres ustaleń, z uwagi na zaangażowanie Jolanty Brzeskiej w działalność Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, w pewnym zakresie pokrywa się z ustaleniami postępowania prowadzonego przez wrocławską Prokuraturę Regionalną, dotyczącego działań reprywatyzacyjnych w stolicy. Materiały śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej uzupełniane są więc na bieżąco o dane teleinformatyczne uzyskane ze wspomnianej sprawy korupcyjnej prowadzonej przez wrocławskich prokuratorów.

Zwrócono się także z zapytaniami do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i wielu innych instytucji, by zgromadzić pełną dokumentację dotyczącą działalności Jolanty Brzeskiej. Skierowano także zapytania do kilku instytucji, m.in. Lasów Państwowych, linii lotniczych, Sił Powietrznych o posiadaną dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia i jego okolic. Zabezpieczono również oryginały dokumentacji medycznej Jolanty Brzeskiej.

Termin zakończenia postępowania będzie zależał od wyników realizowanych czynności. Śledztwo zostało przedłużone do 30 marca 2018 roku.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...