Ukraina

Kupić bezpiecznie

Zakup mieszkania niejednokrotnie pochłania oszczędności naszego życia. Dlatego warto się zabezpieczyć przed nieuczciwymi deweloperami. Rozwiązaniem może być tu umowa z bankiem o otwarciu rachunku powierniczego. Niestety w Poznaniu tylko kilka firm oferuje taki system finansowania zakupu mieszkań i domów. Istotą deweloperskiego rachunku powierniczego jest stworzenie takiej sytuacji, w której kupujący mieszkanie gromadzi środki na jego zakup na rachunku w banku i poprzez ten rachunek dokonuje rozliczeń z deweloperem. Z punktu widzenia prawnego jest to rachunek bankowy, podlega przepisom Kodeksu cywilnego i ustawy – Prawo bankowe. Oczywiście do otwarcia takiego rachunku niezbędna jest wola klienta, dewelopera i banku. Bank może wypłacić deweloperowi pieniądze w całości lub w kilku ratach, po zakończeniu wcześniejszego ustalonego etapu budowy. – W systemie rachunków powierniczych nadzór nad sposobem wydawania pieniędzy przejmuje bank, który przy pomocy wybranej firmy, specjalizującej się w nadzorowaniu inwestycji budowlanych, prowadzi również stałą kontrolę nad przebiegiem inwestycjimówi Dagmara Nickel, prezes Nickel Development.
Jeśli deweloper jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, w przypadku jego śmierci, zgromadzone na rachunku pieniądze nie wchodzą do spadku. Nie ma więc zagrożenia, że klient pozostanie bez pieniędzy i bez mieszkania. Przeprowadzanie rozliczeń za pomocą rachunku powierniczego sprzyja też dochowywaniu terminów przez dewelopera. Prowadzenie takiego rachunku nie obciąży także zbytnio naszej kieszeni. To koszt zaledwie kilku złotych miesięcznie.

Jak to działa?

Kupić bezpiecznie
Rys. Dariusz Pietrzak

Realizację takiej formy zakupu nieruchomości możemy przedstawić na przykładzie mających powstać nowych budynków wielorodzinnych na Osiedlu Księżnej Dąbrówki w gminie Dopiewo budowanych przez Nickel Development. Firma ta zamierza wszystkie swoje przedsięwzięcia finansować z wykorzystaniem rachunków powierniczych.
Wszystkie wpłaty dokonywane przez klienta czy to ze środków własnych, czy to ze środków pochodzących z kredytu mieszkaniowego, wpłacane są na rachunek bankowy, z którego deweloper nie ma możliwości swobodnego ciągnienia pieniędzy. Rachunki te w różnych bankach przyjmują różne nazwy, np. rachunek powierniczy, rachunek wyodrębnionych wpływów czy też rachunek zastrzeżony.
Bank ten jednocześnie finansuje inwestycję oraz na bieżąco kontroluje wszystkie przepływy finansowe w spółce. W rezultacie bez zgody banku prowadzącego ów specjalny rachunek bankowy Nickel Development sp. z.o.o. nie może wykorzystać ani złotówki zdeponowanej przez jej klientów. Klient w ten sposób uzyskuje pewność, że środki wpłacane przez niego nie zostaną wykorzystane na cele związane z jakąś inną inwestycją, co w przeszłości było jedną z głównych przyczyn problemów finansowych deweloperów w Polsce.
Warto również podkreślić jeszcze jedną zaletę kupowania mieszkania w inwestycji finansowanej przez banki z wykorzystaniem rachunków powierniczych, a mianowicie to, że bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu dla dewelopera i otwarciu rachunku powierniczego dokładnie prześwietla inwestycję i dewelopera, zarówno pod kątem finansowym jak i prawnym. Klient, który normalnie nie ma dostępu do wszystkich informacji lub który nie posiada odpowiedniej wiedzy, aby zinterpretować dokumenty, jakie zostały mu przedłożone, zostaje po części wyręczony przez bank w weryfikacji bezpieczeństwa zaplanowanego przedsięwzięcia deweloperskiego.
– Uważamy, że dziś sama obietnica wybudowania domu nie jest wystarczająca dla naszych klientów. Nawet jeśli – jak to się dzisiaj uważa – rynek należy do dewelopera, to nie jest to wystarczający powód, żeby pozbawiać klienta poczucia bezpieczeństwa. Kilka lat temu banki nie oferowały takich produktów jak dzisiaj, ale skoro już mamy takie narzędzia, jak rachunek powierniczy i temu podobne, to jest to świetny sposób podniesienia jakości naszej oferty. – mówi Dagmara Nickel.

Na poznańskim rynku

Poznańscy deweloperzy co raz chętniej sięgają po taką formę zabezpieczenia dla klientów. Na otworzenie rachunków powierniczych zdecydował się oprócz Nickel Development, między innymi TBS Wielkopolska (z Raiffeisen Bank Polska). Już niedługo podobną umowę powierniczą planuje podpisać Kalbud Deweloper. Ma ona objąć wszystkie inwestycje firmy. – Zdecydowaliśmy się na fundusz powierniczy z Nordea Bank ze względu na bezpieczeństwo naszych klientów. To najlepsza obecnie na rynku forma zabezpieczenia ich oszczędnościmówi Tomasz Palacz, dyrektor do spraw sprzedaży firmy Kalbud Deweloper.

Zyskują wszyscy

Korzyści z rachunku powierniczego są oczywiste. Dla klienta – jego pieniądze nie są zagrożone, są wypłacane dopiero po zakończeniu inwestycji. Dla banku – zarabia on na kredycie udzielonym deweloperowi. Dla dewelopera – rośnie jego prestiż na rynku jako podmiotu godnego zaufania, ma on też zapewnione środki z kredytu na realizację inwestycji.
Niedogodnością po stronie dewelopera jest konieczność ponoszenia kosztów kredytu. Istotnym dla klienta, szczególnie indywidualnego, jest fakt, iż całość czynności nadzoru nad deweloperem spoczywa na banku. Jest to podmiot profesjonalny, zatrudniający fachowców, łatwiej mu zatem o zdyscyplinowanie dewelopera.

Czy będzie obowiązkowy?

Polscy ustawodawcy od jakiegoś czasu myślą nad nałożeniem obowiązku rozliczania się deweloperów z klientami poprzez bankowy rachunek powierniczy. Prace te nie wyszły jak dotąd poza fazę projektu. Więc jeśli nie mamy zaufania do dewelopera, warto wybrać więc oferty tych, którzy takie umowy z bankami z własnej inicjatywy już podpisali.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...