Ukraina

Kwesty na Wzgórzu Pamięci i Cytadeli

Przewodnicy PTTK przygotowują się do kwesty na rzecz renowacji nagrobków na Wzgórze św. Wojciecha

Zapraszają 29 października (niedziela) na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan – Wzgórze św. Wojciecha, godz. 11, przed kościołem św. Józefa, a następnie 5 listopada (niedziela) na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, godz. 11, przed głównym wejściem na cmentarz. Obie wycieczki bezpłatne.

Najstarsza zachowana poznańska nekropolia położona jest w miejscu malowniczym i ustronnym, mimo że od ruchliwego centrum dzieli je zaledwie kilkaset metrów. Można ją zwiedzać oglądając zabytkowe nagrobki, wśród nich dzieła znanych rzeźbiarzy. Nazwiska na nagrobkach układają się w wątki z historii naszego miasta – niektóre nieco dziś zapomniane. Od 1998 roku dostępna jest krypta pod kościołem św. Wojciecha, która kryje m.in. trumny autorów hymnu polskiego i Roty: Józefa Wybickiego i Feliksa Nowowiejskiego.

 

W tym roku jest ona organizowana już po raz osiemnasty. Sporo przez te kilkanaście lat udało się zebrać i dzięki ofiarności Poznaniaków odnowić. Z roku na rok cmentarz pięknieje, co przyznają ci, którzy od lat, w listopadzie, odwiedzają to wyjątkowe miejsce.

W tym roku przewodnicy zapraszają na kwestę w dniach od 31 października do 2 listopada, w godz. 10-18, oczywiście na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na Wzgórzu Św. Wojciecha.
Ratujmy nagrobki na Cytadeli
***
Stowarzyszenie Łazęga Poznańska organizuje kwestę w dniach 1 i 2 listopada.

Na stokach Cytadeli Poznańskiej znajduje się jedna z najstarszych nekropolii Poznania. Wiele z nagrobków niszczeje, jest dewastowanych. Trzeba o nie zadbać. Stąd inicjatywa zebrania środków, które zostaną przekazane do Urzędu Miasta Poznania, jako obywatelska darowizna dobroczynna z przeznaczeniem renowacji zabytkowych nagrobków pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Zbiórki dokonywać będą wolontariusze z imiennymi identyfikatorami do zamkniętych, oznakowanych puszek. Osoby chętne do udziału w kwestowaniu proszone są o kontakt: mgkraj@wp.pl. Wydarzenie współfinansowane jest (koszty organizacyjne) z budżetu Miasta Poznania.

Do włączenia się w kwestę i ratowanie starych nagrobków być może zachęci jeszcze bardziej spotkanie z Damianem Kruczkowskim – społecznikiem z Konina. Damian Kruczkowski, z wykształcenia socjolog, z pasji regionalista, historyk, antropolog, etnolog, inicjuje i organizuje m.in. przywracanie pamięci o dawnych mieszkańcach Konina bez względu na wyznanie i narodowość. Spotkanie odbędzie się 30 października, o godz. 19, przy ul. Św. Marcin 75.

Niech opowieść o społecznych akcjach ratowania zdewastowanych, zaniedbanych nekropolii żydowskich, ewangelickich i katolickich, inicjowanych przez Damiana Kruczkowskiego, zainspiruje nas do ratowania mogił dawnych Mieszkańców Poznania m.in. na Cytadeli, na Nowinie, czy przy ulicy Samotnej oraz upamiętnienia tablicami dawnych wielowyznaniowych nekropolii „zamienionych” na miejskie parki. Wstęp wolny. Gospodarzem i organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Łazęga Poznańska a współfinansowane jest z budżetu Miasta Poznania
UMP

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...