Ukraina

Łączy nas Odra

We Wrocławiu odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 25-lecia partnerskiej współpracy pomiędzy Dolną Saksonią a Wielkopolską

(datowane od czasów dawnego Województwa Poznańskiego) i Dolnym Śląskiem. W uroczystościach uczestniczyli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Stefan Weil, Premier Dolnej Saksonii oraz gospodarz miejsca – Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Szefom regionów towarzyszyły delegacje złożone z przedstawicieli regionalnych sejmików i Landtagu, rektorzy wyższych uczelni – ze szczególnym uwzględnieniem uniwersytetów technicznych, przedstawiciele instytucji związanych ze światem muzyki, a także osoby, które swoją pracą, działalnością i postawą na przestrzeni ostatnich 25-lat zasłużyły się dla budowy współpracy dobrych relacji z Dolną Saksonią. Obchody jubileuszowe organizowane są wspólnie co 5 lat na terenie jednego z partnerów.

Podczas rozmów strony polskiej i niemieckiej wiele miejsca poświęcono nie tylko dotychczasowym osiągnięciom tej współpracy, ale także przyszłości. Marszałek Woźniak podkreślił: „Najpierw był Poznań i Hanower. Potem, jako region – 25 lat temu – rozpoczęliśmy współpracę z Dolną Saksonią, którą dziś realizujemy praktycznie we wszystkich dziedzinach życia: od gospodarki i rolnictwa, przez ochronę środowiska, kulturę czy sport, aż po wymianę pracowników naukowych i studentów. To nie tylko modelowa współpraca. To przyjaźń. Jesteśmy partnerami z wyboru, którzy wspólnie zbudowali coś wartościowego, dobrze służącego rozwojowi naszych regionów i ich mieszkańcom. Zbudowaliśmy coś trwałego, bez fałszywych uprzedzeń i stereotypów, a treść, jaką wypełniamy ramy naszego wzajemnego zobowiązania sprzed ćwierćwiecza pokazuje, że wspólne więzi i doświadczenia to mocne spoiwo”.

Podczas spotkania na Politechnice Wrocławskiej uczestnicy wydarzenia zapoznali się z doświadczeniami we współpracy z niemieckimi partnerami w dziedzinie motoryzacji – ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności i zastosowania pojazdów elektrycznych w transporcie publicznym. Kolejno – gospodarzami stali się studenci i młodzi naukowcy, którzy wspólnie z Rektorem Politechniki oprowadzili przybyłych gości po wystawie przygotowanej specjalnie na tę okazję, prezentującej elektryczne pojazdy stworzone przez studentów na Politechnice Wrocławskiej (motocykle elektryczne, pojazd wyścigowy Formuła Student, samochód autonomiczny „Jurek”, pierwszy stworzony w świecie samochód elektryczny do tzw. driftów). Goście byli pod dużym wrażeniem osiągnięć młodych studentów.

Zakończeniem krótkiej wizyty gości z Niemiec była wspólna kolacja jubileuszowa połączona z koncertem młodego skrzypka z Wielkopolski, Tomasza Dolskiego z Słupcy wraz z towarzyszącym mu zespołem.

Przypomnijmy:

Umowa międzyregionalna pomiędzy Dolną Saksonią a Województwem Poznańskim podpisana została 23 kwietnia 1993 r.. Najbardziej efektywna współpraca objęła m.in. wymianę doświadczeń na płaszczyźnie funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej. Organizowano także seminaria obejmujące zagadnienia z zakresu funkcjonowania struktur samorządu terytorialnego, planowania przestrzennego, zdrowia, geodezji, rolnictwa, ochrony środowiska, komunikacji, spraw społecznych i kultury.

30 sierpnia 2000 r. podczas Światowej Wystawy Expo w Hanowerze (w ramach tzw. Wielkopolskiej prezentacji w polskim pawilonie) podpisana została Deklaracja o współpracy pomiędzy Dolną Saksonią oraz Województwem Wielkopolskim, której efekty merytoryczne i gospodarcze widoczne są do dzisiaj.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...