Laureaci „Zabytku zadbanego”

Narodowy Instytut Dziedzictwa rozstrzygnął tegoroczną edycję konkursu „Zabytek zadbany”. Zgłoszono do niego 63 obiektów z całej Polski. Ostatecznie jury przyznało 6 nagród i 11 wyróżnień w pięciu kategoriach.

Konkurs „Zabytek zadbany” organizowany jest od roku 1975 (w 2020 roku po raz dziesiąty odbył się pod szyldem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.Ma on na celu promocję właściwych postaw oraz upowszechnianie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania. W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych.

– Opieka nad zabytkami niesie ze sobą wiele zobowiązań i wyzwań. Nie sposób przeprowadzić robót budowlanych i konserwatorskich bez wcześniejszego przeprowadzenia prac badawczych, dzięki którym można właściwie rozpoznać wartości danego obiektu. Niejednokrotnie pojawia się też konieczność znalezienia nowej funkcji dla zabytku, która pozwoli nadać mu nowe życie, a jednocześnie pozostanie w zgodzie z pierwotnym autentycznym wyglądem i w harmonii z otoczeniem. Konkurs „Zabytek Zadbany” organizujemy właśnie po to, aby docenić i uhonorować wszystkich tych, którym się to udało w sposób godny naśladowania – mówi, komentując wyniki konkursu, Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Zostały one zgłoszone przez ich właścicieli lub zarządców, a także konserwatorów zabytków. Spośród zgłoszeń spełniających kryteria formalne, jury konkursu wybrało w sumie 17 laureatów i wyróżnionych. Oto oni:

Kategoria A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

Laureat: kościół Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie (woj. zachodniopomorskie). Nagroda została przyznana za „kompleksowe, oparte o staranne rozpoznanie badawcze, prace remontowe, konserwatorskie i rewaloryzacyjne”, które pozwoliły „wydobyć, utrwalić i wyeksponować wartości zabytkowe związane z poszczególnymi etapami historii kościoła”.

Wyróżnienia:

• Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu, woj. podkarpackie,
• Biały Dom w Parku Łazienkowskim w Warszawie, woj. mazowieckie,
• Wieża Ariańska w Wojciechowie, woj. lubelskie.

Kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych

Laureat: klasztor magdalenek, obecnie Centrum Aktywności Społecznej w Szprotawie (woj. lubuskie). Nagrodę przyznano za prace konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne w dawnym klasztorze magdalenek, przeprowadzone w oparciu „o wyniki wzorowo przeprowadzonych badań konserwatorskich, eksponujące rozwarstwienie historyczne budowli, przywracające wartości zabytkowe obiektu i jego znaczenie w przestrzeni miasta”.

x

Zobasz także

4 Design Days 2021

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się 4 Design Days 2021 Pre-Opening Online. Przez dwa dni ...

Deweloperzy Dzieciom 9 raz

Już po raz raz dziewiąty akcja Deweloperzy Dzieciom niesie uśmiech i pozytywną energię tam, gdzie ...

IV Forum Rozwoju Miast

Czy wizja przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu jest osiągalna? ...

X Forum Zarządców Nieruchomości

Start: 13 października, godz. 9.00 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW OD GODZ. 8.30 PROGRAM WYDARZENIA* 9.00 – 9.10 ...

XII Europejski Kongres Gospodarczy

XII Europejski Kongres Gospodarczy; 2-4 września 2020; Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice Nieruchomości komercyjne i polecane ...