Fotografia wnętrz

Ławica lotniskiem kluczowym

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej. Nowe przepisy wejdą w życie 16 czerwca.

Rozporządzenie określa wykaz lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej lotniska oraz wymagania, których spełnienie potwierdza osiągnięcie minimalnej gotowości operacyjnej przez lotnisko.

Porty lotnicze, o których mowa w rozporządzeniu to:
1) Bydgoszcz;
2) Chopina w Warszawie;
3) Gdańsk im. Lecha Wałęsy;
4) Katowice-Pyrzowice;
5) Kraków-Balice;
6) Lublin;
7) Łódź;
8) Olsztyn-Mazury;
9) Poznań-Ławica;
10) Rzeszów-Jasionka;
11) Szczecin-Goleniów;
12) Warszawa-Modlin;
13) Wrocław-Strachowice;
14) Zielona Góra-Babimost.

Potwierdzeniem osiągnięcia minimalnej gotowości operacyjnej przez lotnisko jest zapewnienie przez zarządzającego lotniskiem minimalnej obsady pracowników operacyjnych na poziomie dostosowanym do planowanej liczby startów i lądowań oraz utrzymania niezbędnej infrastruktury lotniska, dostosowanej do planowanej liczby startów i lądowań – państwowych statków powietrznych oraz statków powietrznych wykonujących przewóz pasażerów, towarów lub poczty.

Przypomnijmy – na listę „kluczowych lotnisk” branża czekała od kwietnia, licząc na dodatkowe pieniądze i pokrycie choć cześć strat związanych z odwołaniem lotów. W ocenie skutków regulacji (OSR) tzw. tarczy 2.0, czyli ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 napisano, że dotacja z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, szacowana jest na 142,2 mln zł w roku wejścia w życie ustawy.

– Ważne dla nas, by znaleźć się na liście lotnisk, które będą mogły z pomocy skorzystać. Przypomnę, że lotnisko Warszawa-Modlin jest najważniejszym dla całej północno-wschodniej Polski i szóstym co do wielkości w kraju – mówił w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Leszek Chorzewski, p.o. prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Z kolei Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR sugerował, że kryzys wymusi nie tyko weryfikację planów rozwojowych regionalnych lotnisk, ale i decyzje o faktycznej likwidacji niektórych portów.

Źródło: portalsamorzadowy.pl (fot. Shutterstock)

x

Zobasz także

Odbudują most na Odrze

Do końca przyszłego roku powinien powstać projekt planowanego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i ...

Nowy dworzec w Oświęcimiu

Pasażerowie od środy mogą korzystać z nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Nowoczesny obiekt ...

Urósł na 195 metrów

Budowany na warszawskiej Woli Skyliner osiągnął właśnie docelową wysokość 195 metrów wysokości. Inwestycja firmy Kerimpol ...

Modernizm wróci do Chełma

Dobiegają końca prace projektowe dworca w Chełmie. Modernistyczny, przestrzenny, nowoczesny i … skąpany w zieleni ...

Bunkier za złotówkę

Bunkier w Gdyni „do wzięcia”. Właściciele oddadzą go nawet za złotówkę. Dziś bunkier znajduje się ...