Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska
Ładowarki emu.energy

Ławica znowu w czołówce

W 2018 roku polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów, czyli aż o 14 proc. więcej niż w rok wcześniej – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Liderem niezmiennie pozostaje Lotnisko Chopina w Warszawie. Największy wzrost liczby pasażerów w stosunku do roku 2017 odnotowano z kolei na poznańskiej Ławicy i w Katowicach-Pyrzowicach.

Blisko 47 mln odprawionych w 2018 roku pasażerów to o 3 mln więcej niż zakładały prognozy ULC. Blisko 1/3 ogółu (17,7 mln) obsłużyło warszawskie Lotnisko Chopina. W porównaniu do roku 2017 przez ten port przewinęło się o 2 mln więcej pasażerów niż w 2017 roku, co oznacza wzrost o 12,8 proc.

W 2018 roku polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów (fot. Robert Neumann / mat. Katowice Airport)

Bezdyskusyjnym liderem pod względem wzrostów jest poznańska Ławica, gdzie rok do roku przybyło 33,8 proc. pasażerów (lotnisko zakończyło rok 2018 z wynikiem 2,4 mln odprawionych pasażerów). Powody do zadowolenia mają też władze portu w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie skala wzrostu wyniosła 24,5 proc. (liczba odprawionych pasażerów skoczyła z 3,8 mln do 4,8 mln pasażerów).

Niewiele mniejszy, bo wynoszący 24,2 proc. wzrost, był udziałem portu w Zielonej Górze – Babimoście, choć tu bezwzględne liczby odprawionych podróżnych raczej nie powalają (21 tysięcy, rok wcześniej 17 tys.). Generalnie we wszystkim portach, w stosunku do roku 2017, odprawionych pasażerów przybyło. Wyjątkiem jest tutaj lotnisko w Radomiu, które jest słynne za sprawą tego, że nie latają z niego żadne samoloty. W ubiegłym roku nie odnotowano więc też żadnych odprawionych pasażerów.
Jeśli chodzi o klasyfikację portów ze względu na liczbę odprawionych pasażerów, to kolejne miejsca po liderującym Lotnisku Chopina zajmują Kraków-Balice (6,7 mln pasażerów), Gdańsk (4,9 mln ) i Katowice-Pyrzowice (4,8 mln)

x

Zobasz także

Rusza 13. Fasada Roku

Zaczęła się rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2019, premię w wysokości 10 000 zł ...

Rating wciąż na poziomie A-

Jak informuje epoznan.pl agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Poznania „A-”. Oznacza ...

Niemcy chcą niższych czynszów

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w sobotę w Niemczech przeciwko rosnącym czynszom i niedoborowi mieszkań. Demonstracje ...

KE wspomoże nasz szpital

Na początku 2021 roku gotowe ma być Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) w Poznaniu. Jego ...

VIII Dni Pracy Organicznej

W setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a także odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania poznańskich ...