Finansowanie pomostowe

Ławica znowu w czołówce

W 2018 roku polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów, czyli aż o 14 proc. więcej niż w rok wcześniej – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Liderem niezmiennie pozostaje Lotnisko Chopina w Warszawie. Największy wzrost liczby pasażerów w stosunku do roku 2017 odnotowano z kolei na poznańskiej Ławicy i w Katowicach-Pyrzowicach.

Blisko 47 mln odprawionych w 2018 roku pasażerów to o 3 mln więcej niż zakładały prognozy ULC. Blisko 1/3 ogółu (17,7 mln) obsłużyło warszawskie Lotnisko Chopina. W porównaniu do roku 2017 przez ten port przewinęło się o 2 mln więcej pasażerów niż w 2017 roku, co oznacza wzrost o 12,8 proc.

W 2018 roku polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów (fot. Robert Neumann / mat. Katowice Airport)

Bezdyskusyjnym liderem pod względem wzrostów jest poznańska Ławica, gdzie rok do roku przybyło 33,8 proc. pasażerów (lotnisko zakończyło rok 2018 z wynikiem 2,4 mln odprawionych pasażerów). Powody do zadowolenia mają też władze portu w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie skala wzrostu wyniosła 24,5 proc. (liczba odprawionych pasażerów skoczyła z 3,8 mln do 4,8 mln pasażerów).

Niewiele mniejszy, bo wynoszący 24,2 proc. wzrost, był udziałem portu w Zielonej Górze – Babimoście, choć tu bezwzględne liczby odprawionych podróżnych raczej nie powalają (21 tysięcy, rok wcześniej 17 tys.). Generalnie we wszystkim portach, w stosunku do roku 2017, odprawionych pasażerów przybyło. Wyjątkiem jest tutaj lotnisko w Radomiu, które jest słynne za sprawą tego, że nie latają z niego żadne samoloty. W ubiegłym roku nie odnotowano więc też żadnych odprawionych pasażerów.
Jeśli chodzi o klasyfikację portów ze względu na liczbę odprawionych pasażerów, to kolejne miejsca po liderującym Lotnisku Chopina zajmują Kraków-Balice (6,7 mln pasażerów), Gdańsk (4,9 mln ) i Katowice-Pyrzowice (4,8 mln)

x

Zobasz także

„System do mieszkania”

Spotkanie z autorką książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” (wyd. Fundacja Bęc ...

Jak zakorkowany jest Poznań

Już po raz ósmy znany producent systemów nawigacji satelitarnych opublikował ranking najbardziej zakorkowanych miast globu ...

Weekend Otwartych Ogrodów

Trzecia edycja Weekendu Otwartych Ogrodów już 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Poprzednie dwie edycje ...

Piotr i Paweł to już Spar

Wywodząca się z RPA firma Spar Group podpisała umowę zakupów udziałów w polskiej sieci supermarketów ...

Będzie skwer 4 Czerwca 1989

Skwer położony pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim będzie nosił nazwę 4 Czerwca ...