Ukraina

Łęgi Potoku Różanego – nowy użytek ekologiczny

Radni z komisji ochrony środowiska i zieleni miejskiej poparli projekt uchwały w sprawie ochrony tego obszaru. Został on uznany za teren o szczególnych walorach przyrodniczych. Teren zajmuje ponad 37 ha i położony jest nad Wartą na wschód od Naramowic, w północnym klinie zieleni Poznania, przy ujściu potoku Różanego. Forma prawna w postaci użytku ekologicznego ma na celu ochronę kompleksu nadrzecznych siedlisk przyrodniczych i naturalnych zbiorników wodnych oraz starorzecza i łąk zalewowej doliny rzeki Warty.
Na obszarze użytku ekologicznego zabrania się: wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym i utrzymaniem urządzeń wodnych. Nie można dokonywać zmian stosunków wodnych, jeżeli nie służą one ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej.
Zakaz obejmuje również likwidowanie i przekształcanie naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy, obszarów wodno-błotnych, umyślne zabijanie dziko występujących zwierząt, niszczenie nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, a także umieszczanie tablic reklamowych.
Wymienione zakazy nie dotyczą: prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody i realizacji inwestycji celu publicznego pod warunkiem wcześniejszego uzgodnienia z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody. Wyjątki stosuje się również w przypadku działań z zakresu obronności kraju, czy prowadzenia akcji ratowniczych. Na terenie użytku ekologicznego dopuszcza się prowadzenie działalności dydaktycznej i turystyki rekreacyjnej, w tym budowę ścieżek pieszo-rowerowych.
Łęgi Potoku Różanego charakteryzują się bardzo wysokim poziomem naturalności ekosystemów, wysoką unikatowością i różnorodnością biologiczną oraz dużymi walorami krajobrazowymi. Na terenie użytku występują lasy, zadrzewienia i zakrzewienia, łąki, wody płynące, naturalne zbiorniki wodne. Żyją tu między innymi takie gatunki jak: ślimak winniczek, ropucha szara, traszka zwyczajna, jaszczurka zwinka, zaskroniec zwyczajny, dzięcioł zielony, słowik szary, kret europejski, ryjówka aksamitna.
– Przygotowując projekt uchwały w tej sprawie konsultowaliśmy się z kilkunastoma wydziałami i jednostkami miejskimi, prowadziliśmy konsultacje społeczne – mówi Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. Tworzenie takich obszarów w Poznaniu jest oparte na systemowych działaniach poprzedzonych merytorycznymi analizami.

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...