Fotografia wnętrz

Letnie remonty – Poradnik kredytowy

Nie dla wszystkich urlop oznacza wypoczynek. Wakacyjna pogoda sprzyja pracom remontowo-budowlanym, co niestety wiąże się ze sporymi kosztami. Szacuje się, że przeciętnie Polacy na większe remonty wydają około 20-30 tysięcy złotych. O tym, w jaki sposób pogodzić wakacyjne wydatki z finansowaniem metamorfozy naszego domu mówi Michał Kuchta, dyrektor Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych db kredyt.

W jaki sposób, wykorzystując ofertę banków, można sfinansować remont mieszkania lub domu?

– Nie każdy remont jest taki sam. Dlatego w zależności od jego rozmachu i potrzebnej kwoty, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim produkcie. Remonty generalne lub wykańczanie wnętrz, z racji sporych kosztów, kwalifikują się na kredyt hipoteczny. Nieco mniejsze kwoty możemy uzyskać z pożyczki gotówkowej na dowolny cel. Szybki i przez jakiś czas nieoprocentowany kredyt możemy wziąć na karcie kredytowej. Na rynku dostępne są również specjalne produkty przeznaczone na cele remontowo – budowlane. O tym, jak pomocne podczas remontów są produkty bankowe świadczą statystyki. 30 procent udzielanych w Polsce kredytów jest przeznaczonych właśnie na ten cel. Z danych różnych instytucji finansowych wynika, że w 2009 roku łączna suma kredytów przeznaczonych na remonty wyniesie około 21 miliardów złotych*.

Czego możemy się spodziewać, biorąc kredyt hipoteczny na taki cel?

– Przede wszystkim długiej procedury. Hipoteka to produkt dla wytrwałych. W procesie decyzyjnym musimy przedstawić dokładny kosztorys robót wraz z terminami wykonania, który posłuży bankowi do rozliczenia kwoty przyznanego kredytu. Dlatego bardzo ważne jest, by w przygotowywanym spisie niczego nie pominąć. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia kredytu, bank zażąda zastawu hipotecznego na nieruchomości, co wydłuży czas dostępu do pieniędzy. Trzeba także pamiętać o tym, że banki stosują wyższe minimalne kwoty dla kredytów mieszkaniowych – w Deutsche Bank PBC jest to np. 20 tysięcy złotych. Oznacza to, że na kredyt hipoteczny warto tak naprawdę zdecydować się w przypadku większych wydatków remontowych. Niewątpliwie ogromną zaletą mieszkaniówki jest jej niskie oprocentowanie – to najtańszy sposób finansowania dostępny na rynku. Kredyt mieszkaniowy jest więc dość wygodnym rozwiązaniem dla osób, które oprócz planowanego wykończenia czy remontu nieruchomości, po prostu starają się o pieniądze na jej zakup lub budowę. Wówczas procedura nie musi się powielać, ponieważ wnioskując o kredyt na nieruchomość, można uwzględnić w nim także potrzeby remontowe. Osobom potrzebującym dużej kwoty w krótszym czasie mogę polecić db kredyt remontowy – nawet do 100 tysięcy złotych na pokrycie ponad 100 proc. wartości remontu, co pozwala mu konkurować z hipoteką, przy znacznie prostszej procedurze decyzyjnej.

Wobec skomplikowanej procedury hipoteki pożyczka gotówkowa wydaje się bardziej przystępnym rozwiązaniem.

– To prawda, ale oba produkty mają sporo zalet. Zasadnicze różnice to kwota, czas przyznania pieniędzy i wspomniane wcześniej koszty. Jeśli remont wynika z nagłej potrzeby, na przykład w wypadku zalania mieszkania, klientowi będzie zależało na czasie. Kredyt gotówkowy gwarantuje nam szybką obsługę – maksymalnie jego przyznanie powinno zająć dwa dni, przy czym wszystko zależy od banku. W placówkach db kredyt standardowa decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu dwóch godzin, ale często zdarza się, że już po godzinie mamy odpowiedź. Warunkiem jest dostarczenie przez klienta kompletu wymaganych dokumentów.

Co odróżnia db kredyt remontowy od zwykłej pożyczki gotówkowej?

– Produkty dedykowane powstają z myślą o specyficznych potrzebach klienta. db kredyt remontowy oprócz gotówki, gwarantuje inne formy pomocy niezbędne w czasie remontu. Zapewnia też ochronę Home Assistance, dzięki której w przypadku zdarzeń losowych związanych np. z pożarem czy zalaniem, lub w razie domowych awarii, klienci mogą liczyć na usługi specjalistów, m.in. ślusarza, hydraulika czy dekarza. Oprócz tego, w ramach kredytu, klienci otrzymują usługę do wyboru: konsultację architekta wnętrz, transport mienia lub montaż wybranych instalacji domowych. db kredyt remontowy został uzupełniony o programy zniżek firm partnerskich, oferujących w tym przypadku znaczne rabaty na meble, wykończenie wnętrz, materiały dekoracyjne czy budowlane.

Czy płacąc „plastikiem” za remont mogę liczyć na jakieś korzyści?

– Musimy zacząć od tego, że posiadacz karty ma dostęp do pieniędzy natychmiast po podjęciu decyzji o remoncie. Wszystkie „plastiki” mają pewien okres bezodsetkowy, tzw. grace period. Gwarantuje on, że jeśli w określonym przez bank okresie uregulujemy zadłużenie, nie poniesiemy kosztów oprocentowania. Jednak w tym przypadku należy dokładnie trzymać się terminów spłat, ponieważ przekroczenie wyznaczonych okresów będzie skutkowało dużo wyższym kosztem remontu. Tym niemniej karty są oczywiście ciekawym rozwiązaniem na odroczenie w czasie drobnych płatności związanych z wykończeniem czy remontem mieszkania. Dedykowany db kredyt remontowy pozwala natomiast w usystematyzowany sposób sfinansować wszystkie związane z remontem wydatki.

* Dane zawarte w artykule pochodzą z opracowań GUS, ankiet konsumenckich, raportów IBnGR i NBP

x

Zobasz także

Pół miliarda kredytu

Poznański samorząd wystąpi o dodatkowy kredyt w wysokości 500 mln zł – poinformował prezydent miasta ...

PIT do końca maja

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można ...

Pomogą odroczyć raty

Banki zapewnią możliwość odroczenia spłat rat kredytowych na okres do 3 miesięcy. Ułatwienia mają dotyczyć ...

Miliard od BGK na czynsze

Najem subsydiowany to najem z pewną pomocą publiczną, w ramach której dopłaca się do czynszu. ...

Uwaga! Fałszywe emaile

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami o tytule „Wezwanie do złozenia wyjasnienia” (pisownia oryginalna), w których autor ...