Lokal za ziemię gminy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. To nowe rozwiązanie, polegające na przekazywaniu podmiotom komercyjnym przez gminy terenów pod budownictwo mieszkaniowe w zamian za mieszkania i lokale użytkowe. Jego efektem ma być zwiększenie podaży tanich mieszkań na wynajem, dostępnych dla osób mało zarabiających, a także pobudzenie gospodarki.

Projektowane przepisy, stwarzające ramy współpracy inwestorów z samorządami, mają zwiększyć podaż tanich, dostępnych mieszkań.
W ramach partnerstwa samorządu z inwestorami będą mogły powstawać nie tylko mieszkania, ale i lokale użytkowe, w tym użyteczności publicznej.
Rząd liczy, że nowe przepisy pobudzą lokalną gospodarkę i przyczynią się do zniwelowania negatywnych skutków pandemii.

*****

Chcemy uwolnić tereny, które są w posiadaniu gmin, z korzyścią dla nich i ich mieszkańców – wskazał we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, komentując przyjęcie przez rząd projektu ustawy z rynkowej części pakietu mieszkaniowego.

Jak wskazał resort w komunikacie, ustawa, której projekt – przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – przyjął rząd, ma umożliwić inwestorom uzyskanie gruntu od gminy lub z Krajowego Zasobu Nieruchomości w zamian za wybudowanie na nim mieszkań na wynajem bądź lokali dla mieszkańców gminy.

Chodzi o projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie wicepremier Gowin, rynkowa część pakietu mieszkaniowego, którego elementem jest przyjęty projekt ustawy, zawiera „proinwestycyjne rozwiązania mieszkaniowe”. „Nasz projekt jest odpowiedzią na bardzo częste dziś wyzwanie dla inwestorów, czyli dostęp do gruntów pod budowę osiedli mieszkaniowych. Chcemy uwolnić tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców” – wskazał. Dodał, że w zamian za udostępnienie gruntu inwestorowi, gmina otrzyma określoną liczbę lokali. „Będzie je mogła przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub społecznych” – wyjaśnił.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Pozytywne zmiany pakietu

Nowy pakiet mieszkaniowy jest kompleksowym podejściem do mieszkalnictwa; stawia na wielość narzędzi – mówi Joanna ...

Stabilne ceny mieszkań

Ceny mieszkań w ofertach sprzedaży są stabilne. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że przeciętna ...

Rynek lokali dla seniora

Rynek budownictwa dla seniorów dopiero się rodzi w Polsce. Budownictwo dla seniorów to obok portfeli ...

Wynajem niezagrożony

Rynek instytucjonalnego najmu mieszkań, podobnie jak cała gospodarka, odczuwa skutki COVID-19. Nie sprawdziły się jednak ...

Kupują mieszkania na pniu

Zarabianie na nieruchomościach jest bardzo opłacalne. To wiadomo nie od dzisiaj. W tej branży istnieją ...