Ukraina

Luka w MdM – można stracić dofinansowanie

Kto planuje uzyskać kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku, nie w każdym banku będzie miał taką możliwość, a w niektórych powinien się pospieszyć. Jeśli nie zdąży z formalnościami – może stracić dopłatę. Do redakcji Bankier.pl dotarły informacje, że niektóre banki przestały już przyjmować na ten rok wnioski o kredyty hipoteczne w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytaliśmy banki czy taka sytuacja faktycznie ma miejsce, a jeśli tak – z czego wynika.

Wnioski są przyjmowane, nie ma problemów

Uzyskaliśmy stanowisko 9 spośród 14 instytucji mających w ofercie kredyty z dofinansowaniem wkładu własnego. Część banków zaprzeczyła, jakoby miała nie przyjmować wniosków i jakoby uzyskanie kredytu z dopłatą przed końcem roku było niemożliwie. Instytucje te odpowiedziały, że wnioski o kredyt z dopłatą MdM nadal są przyjmowane i w przypadku uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej środki będą wypłacone jeszcze w tym roku. Takie stanowisko uzyskaliśmy między innymi od PKO Banku Polskiego, Banku Pekao, Alior Banku i Banku BGŻ BNP Paribas.

Przyjmujemy wnioski, ale…

Pozostałe banki wskazały jednak na istotne ograniczenie w przyjmowaniu wniosków o kredyt z dopłatą, jeśli ich wypłata miałaby być planowana jeszcze przed końcem tego roku. Problem tkwi w zapisach ustawy regulującej zasady działania programu Mieszkanie dla Młodych, które przewidują, że dofinansowanie musi być wypłacone w terminie, który określono we wniosku i decyzji o jego przyznaniu. Jeśli nie uda się dopełnić wszelkich formalności przed końcem roku – nie ma możliwości przesunięcia przyznanego dofinansowania z jednego roku na kolejny. Banki wskazują uczciwie, że w takiej sytuacji pojawia się ryzyko utraty dofinansowania przez klienta.
– Analizując możliwość udzielenia kredytu z wypłatą dofinansowania na rok 2015 bierzemy pod uwagę m.in. zapisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która reguluje zasady działania programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie ze wspomnianą ustawą wypłata dofinansowania wkładu własnego możliwa jest w roku, na który dopłata została przyznana. Analizując możliwość udzielenia kredytu hipotecznego MdM bank uwzględnia terminy wnioskowania do BGK o zapotrzebowanie na wypłatę środków z tytułu dofinansowania wkładu własnego z Funduszu Dopłat oraz okres niezbędny na przeprocesowanie wniosku kredytowego. Należy również mieć na uwadze, że istotny wpływ na możliwość wypłaty dofinansowania jeszcze w 2015 ma również okres niezbędny na skompletowanie przez klienta dokumentacji kredytowej potrzebnej do uruchomienia kredytu i wypłaty dofinansowania – wyjaśnia Tomasz Borkowski, Obszar Segmentu Klienta Indywidualnego Banku Zachodniego WBK.

Kredyt z dopłatą już nie w tym roku w Deutsche Banku i Banku Millennium

Banki radzą sobie z tym problemem w taki sposób, że już dziś planują datę wypłaty dofinansowania na przyszły rok.
– Wnioski dotyczące kredytów z dofinansowaniem w ramach MdM w dalszym ciągu przyjmujemy, ale dotyczy to już tych, których wypłata zaplanowana jest na okres od początku 2016 r. – wskazuje Katarzyna Wiszniewska, PR manager Deutsche Banku.
Natomiast przyjmowanie wniosków dla kredytów z planowaną wypłatą na 2015 rok nie jest już obecnie możliwe z uwagi na konieczność ograniczenia ryzyka ewentualnej utraty dofinansowania. Do sfinalizowania transakcji w tym roku pozostało bardzo niewiele czasu, a ustawa [regulująca zasady programu Mieszkanie dla Młodych – red.] nie przewiduje możliwości ewentualnego przesunięcia przyznanego dofinansowania z jednego roku na kolejny – przyznaje wprost.
Podobną politykę przyjął Bank Millennium.
– Cały czas przyjmujemy wnioski o kredyt hipoteczny w ramach programu MdM. Z uwagi na ograniczenia programu, wnioski z datą wypłaty dofinansowania z BGK w 2015 roku były przyjmowane tylko do końca października br. – wyjaśnia Agata Chrzanowska, dyrektor Wydziału Kredytów Hipotecznych, Bank Millennium. Problem leży w tym, iż nie ma możliwości zmiany daty wypłaty dofinansowania na inny rok, niż to zostało określone we wniosku i decyzji o przyznaniu dofinansowania. W związku z tym nie przyjmujemy już wniosku z datą wypłaty dofinansowania na rok 2015, gdyż jest zbyt duże ryzyko, że transakcja nie zamknie się w tym roku, a klient straci dofinansowanie.

Raiffeisen Polbank i eurobank – ostatnie dni na złożenie wniosku

Z kolei eurobank i Raiffeisen Polbank wskazują, że przyjmują jeszcze wnioski o udzielenie kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych z terminem wypłaty dofinansowania jeszcze w 2015 roku, jednak już zapowiadają ograniczenia w tym zakresie.
– Nadal przyjmujemy wnioski o udzielenie kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych z terminem wypłaty dopłaty jeszcze w 2015 roku, jednak ze względu na dbałość o klientów i nie narażanie ich na ryzyko utraty środków planujemy wprowadzenie ograniczeń pod tym względem pod koniec roku. Wnioski o kredyty w MdM nadal będą standardowo przyjmowane i procesowane jednak z terminem wypłaty dopłaty już na 2016 rok – mówi Anna Stankiewicz, ekspert eurobanku ds. kredytów hipotecznych.
Raiffeisen Polbank zapowiada przyjmowanie wniosków datowanych na 2015 rok maksymalnie do 10 listopada br.

BGK potwierdza: jest ryzyko utraty dopłaty, takie przypadki się zdarzały

O stanowisko w sprawie ryzyka utraty dofinansowania, jeśli zaplanowano jego wypłatę w danym roku, a nie uda się dopełnić wszelkich formalności przed jego upływem, zapytaliśmy również obsługujący program Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucja potwierdziła, że rzeczywiście nie ma możliwości przesunięcia wypłaty przyznanego dofinansowania na kolejny rok, ponieważ ustawodawca tego nie przewidział.
Dodatkowo redakcja Bankier.pl dowiedziała się, że w ubiegłym roku zdarzyły się sytuacje utraty dofinansowania w wyniku niedopełnienia formalności i niezamknięcia procedowania kredytu z dopłatą na czas. Prawdopodobnie dlatego w tym roku banki biorą pod uwagę takie ryzyko i mogą sugerować złożenie wniosku na limit środków dofinansowania zaplanowany na kolejny rok. Ocena tego ryzyka każdorazowo leży po stronie banku, jednak sam klient powinien również zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli to możliwe, bezpieczniej będzie umówić się z bankiem na wypłatę dofinansowania na 2016 rok.

x

Zobasz także

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...

Konta mieszkaniowe w PKO

PKO BP  uruchomił możliwość oferowania konta mieszkaniowego Na koncie mieszkaniowym można odkładać między 500 a ...